Viktigast: att vara allsidigt tränad

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Ung 1: Hur många sporter kan man utöva där du bor? Där, snarare än i antalet idrottsanläggningar, har du förklaringen till rörelse-rikedomen i ditt område. Rörelse-rikedom är inte att vara jättebra på hundra meter, eller någon annan specifik idrott. Det handlar om att vara allsidigt tränad och att ha lärt sig uppskatta en bred flora av olika rörelse-former. 

Testa så många idrotter som möjligt, passa på om det finns redskap och bollar!

Ung 1, är första inslaget av tre om ungdomsidrott.  Mårten Westberg ska skriva om ungdomsidrott ur olika vinklar Idrott för unga berör alla och det är en verksamhet,oavsett idrott och plats där det alltid finns åtskilliga åsikter.  I dag avsnitt 1:

Du kan nog gissa hur idrottsutbudet skiljer sig sociodemografiskt: i rika områden är utbudet mer varierat och i fattiga områden är idrottsutbudet ensidigare.

Ju fler sporter du har lärt dig uppskatta som ung, desto mindre är risken att du helt slutar idrotta. Det är den idrott du fortsätter med hela livet som gör dig frisk, stark och klar i huvudet. Det du enbart gjorde tills du var elva år har inget långsiktigt värde.

Ett smalt utbud

En engagerad idrottslärare i Tensta berättade nyligen att just Tensta är sämst i Sverige. Här är andelen som idrottar lägst i Sverige. Här är utbudet av idrott också väldigt smalt. Fotbollens dominans är bedövande.  Den pojke i Tensta som inte gillar fotboll kommer troligen inte idrotta. Ändå finns det basket, boxning, löpning och en kampsport-klubb för tjejer. Fem sporter. På fältet mellan Tensta och Rinkeby brukar ett gäng män spela cricket ibland, men där är andelen män hundra procent och ungdomsrekryteringen lika med noll, så cricketen räknar vi inte med.

Samtidigt har Tensta världens bästa anläggning i en av världens snabbaste växande sporter. Det kan vi inte skryta med inom särskilt många sporter, men inom diskgolfen kan vi det. Det är en väldigt vacker park och en riktigt rolig bana för diskgolf. Järva Disk-golf är väl värd äran av att ha blivit utsedd till världens bästa diskgolf-bana (i januari 2020).

Innan Mats Löf tog över hette platsen Granholmstippen. Det var alltså en soptipp. Här lämnades grovsopor från byggen över hela Stockholm.  Den har Mats och en liten grupp eldsjälar gjort om till en av Europas absolut bästa och vackraste idrotts-parker.

I Finland är diskgolf numera näst största sport, efter fotbollen men före hockeyn. Men i Järva är det ingen stor sport. De flesta som spelar på Järva Diskgolf kommer från regionen i stort. Därför är folk inte alls så stolta över denna vackra park som man skulle förvänta sig.  Lokalt bryr man sig om fotboll. Inom 20 minuters promenad finns det 20 fotbollsplaner, plus ett antal fotbollsmål på välklippta ängar. Ändå är trycket stort för att bygga fler, men ingen slåss för världens finaste diskgolf-park.

Ersätter idrotten

I höst rivs nämligen disgolf-parken. Den ska lämna plats för en gravplats där upp till nio tusen döda kan begravas i hela kistor. Eftersom det är en brant kulle blir det ett svårt bygge. Det gör att det blir dyrt: 148 000 kronor per grav är 42 gånger så dyrt som när Strandkyrkogården stod klar 1996.

 Beslutet togs baserat på en utredning där farhågor om fornlämningar togs upp som skäl emot diskgolfen. Under tippen kan det nämligen ligga fornlämningar. Utredaren oroade sig för att frisbees skulle skada dessa fornlämningar under 50 meter grovsopor, men grävskopor är tydligen inga problem. Alternativen då var en speedway-arena (som är nedstängd sen ett år) och en betes-åker (som inte längre används).

Problemet här är närsynthet, som när du går fram och sätter näsan mot Renoirs ”kvinna i trädgård”. Då förvrängs perspektivet och du ser bara grovt påspacklad färg. I det läget har besluten tagits. Kyrkonämnden bryr sig inte om rörelse och idrott. De lokala stadsdelsnämnderna bryr sig inte om att de tar bort en park som frisbee-entusiaster från hela Europa vallfärdar till.  De ger inga röster i nästa val. Andelen diskgolf-entusiaster i Kista-Rinkeby och Spånga-Tensta är några promille.

Problemet är att Stockholm blir rörelse-fattigare när idrottsutbudet krymper, och att Sveriges idrotts-svagaste område blir ännu idrotts-svagare. En av få anläggningar för idrott som farfar och farmor kan utöva med sina barnbarn försvinner. 

Bättre då med fotbollsplan nr tjugotvå.

Mårten Westberg

Ungdomsidrott

Ung 1, är första inslaget av tre om ungdomsidrott.  Mårten Westberg ska skriva om idrott för unga flickor och pojkar ur olika vinklar Idrott för unga berör alla och det är en verksamhet,oavsett idrott och plats där det alltid finns åtskilliga åsikter.  I dag avsnitt 1.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Nu har det hänt igen.  En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.

– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.