Därför slutade de unga löparna

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

 Ung 1: Hur många sporter kan man utöva där du bor? Det frågade Mårten Westberg i en första artikel om ungdomsidrott. I dag skriver han om köpklubbar inom friidrott och hur ungdomar kan tappa lusten.

En förklaring när intresset avtog i den främsta klubben kan ha varit att coachen värvade de bästa löparna från tränare och löparklubbar runtom i landet.

Intresset  för nybörjare var ju obefintligt, så när andra tränare  och aktiva tappade lusten uppstod till slut en brist på både rekrytering och motivation. Så har det ofta blivit i svensk friidrott när en friidrottsklubb har fått avsevärt större resurser än andra.

Jag har själv stått på startlinjen i Lidingöloppet när Enhörnas topplöpare presenterar sig för varandra. De hade aldrig setts förr. De andra köpklubbarna i min ungdom hette Mälarhöjden, Hässelby och Spårvägen.  Deras framgång var på idrottens bekostnad. De är alla mycket mer sympatiska klubbar idag,

Men om Corona-pandemin gör att de ekonomiska villkoren för klubbarnas konkurrens utjämnas så är det bra. Då kan fler idrottare stanna kvar i en fungerande miljö, eller byta klubb enbart för att komma till en bättre fungerande grupp eller bättre tränare.

Rekryterade de bästa

På 1980-talet sprang jag en hel del i Mexiko, som då var en av världens ledande nationer inom långdistanslöpning. Club Rodolfo Gomez rekryterade de bästa löparna från alla klubbar och dominerade totalt. 

När deras svarta buss rullade in så visste alla att nu var det elfte plats vi konkurrerade om. Platserna ett till tio skulle löparna i den där svarta bussen ta hand om.  

Det var häftigt, men några år senare började Mexikos position som en av världens ledande löparnationer började vittra som en pyramid av sand.

En pyramid är som bredast i botten. Det har den gemensamt med idrotten. Men om du tar sand från botten av pyramiden för att den ska bli högre så kommer den snart börja rasa.

adidas gjorde ett försök

I det lovande men ömtåliga läget uppstår istället en ny utveckling.  adidas startar ”Keep Up Running Club” som i praktiken är en företagsägd klubb. adidas har tidigare drivit ”Adidas Runners” med fokus på mer ambitiösa motionärer. 

Det projektet lade adidas Europa ner under våren. Istället inriktar man sig nu helt och hållet på toppen av pyramiden genom att rekrytera elitlöpare till den nya elit-klubben.

Hittills har rekryteringen mest handlat om utrustning, men Adidas är ett stort företag med stora finansiella muskler. Adidas vill väl, men om det här visar sig vara kommersiellt framgångsrikt så kan det här vara ett hot mot svensk idrott.  Till skillnad mot t.ex. fotboll och hockey så är det mycket få i den svenska eliten som kommer i närheten av vad en städare eller kassörska tjänar. 

Därför handlar det här om de många idrotter där eliten knappt tjänar några pengar. Om bara en handfull av de 65 000 svenska företag som omsätter mer än hundra miljoner kronor per år tar en liten del av sin reklambudget så får vi en klubbflora som heter allt från A K J Energiteknik IF i Karlstad till Östgöta Trädgårdshall IF i Skövde. 

 Reklamvärdet för lågt

Någon av de här företags-klubbarna kanske ägnar sig åt kulstötning och tresteg, men inom friidrotten är det självklart löpningen som är det stora målet. Två miljoner svenskar springer flera gånger i veckan men mycket få hoppar tresteg någorlunda regelbundet.  De grenarna kan nog Karlstad-Göta, Tibro, IFK Skövde, IF Hagen och andra friidrottsklubbar få behålla, tillsammans med ungdomsverksamheten och veteran-verksamheten. Där är reklamvärdet för lågt.

Ps. Kanske tänker du att ”vi kan väl vänta och se”.  När Svensk Friidrott har sitt årsmöte 2021 så sitter Adidas-klubben troligen på en mängd röster i kraft av vunna SM-poäng.  Om det här blir ett framgångsrikt sätt att skaffa sig reklam så kan företags-klubbar dominera röstmässigt i flera förbund inom bara några år. Därför är det bra att vi börjar diskutera det här nu: Är det kreativ förstörelse eller är det bara förstörelse?

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.

Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor  för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.