När nysvenskarna också ville åka skidor
Vad har Georg Åby Ericsson gemensamt med Mats Wilander? Jo det passiva spelet. De väntade på motståndarens misstag.
Georg Åby Ericssons svenska landslag kom femma i fotbolls-VM på den defensiva taktiken och Mats Wilander prenumererade på bucklan i öppna franska och öppna australiska mästerskapen i tennis. Rankad som världsetta i några veckor.
Defensiv taktik är sällan kul att se, men det är en bra taktik för att vinna matcher. Och även när nysvenskar i Tensta och Rinkeby vill lära sig att åka längdskidor.

I offentlig verksamhet fungerar det också. De flesta föreningsmänniskor vet hur det känns att möta en defensiv spelare. Det blir blanketter hit och ”det är inte mitt ärende” dit.
Berömd för sin försiktighet
I Rinkeby har vi en stadsdelsdirektör som är berömd för sin försiktighet. Föreningar får avslag på det mesta och en IOP (ideellt offentligt partnerskap) med henne underlättar inte verksamheten. Det går lika mycket tid i ansökningar, administration och uppföljning som utan IOP.
Det upplevde klubbarna i Skärholmen och detsamma upplever nu klubbarna i Kista, Husby, Akalla och Rinkeby. Efter skandalerna med studieförbund och Kurdiska föreningen i Tensta känns det nog extra tryggt att säga nej till allt. Då hamnar ju inga offentliga pengar fel fickor. Det är förstås bra för karriären, men inte för ungdomarna.
Sen har vi de offensiva spelarna, som Islands lag i VM senast. Tre nuddar på bollen och i mål. Då kan lilla Island vinna över ett England med lika många professionella fotbollsspelare som Island har innevånare.
Lycklig upplösning
Ibland har vi föreningar turen att få såna spelare på andra sidan bordet. Då blommar idrotten upp.
Som när vi fick vi fick några uppsättningar skidor, pjäxor och stavar av föreningen Hej Främling! Då upptäckte vi att det fanns ett stort intresse bland det många nysvenskarna i Tensta och Rinkeby för att lära sig åka längdskidor.
Genast satte dåvarande chefen, (Pierre Nystedt) för Spånga IP oss i kontakt med Anette Craas på Stockholmsidrotten. Tillsammans hittade de ett utrustningsbidrag vi kunde söka. Någon av kände också generalagenten för Atomic skidor, Salomon pjäxor/bindningar och OneWay stavar. En månad senare hade vi köpt 100 par skidor, stavar och pjäxor från någon skiduthyrning i Åre. De följande tre vintrarna lärde vi närmare 15 000 nysvenskar att åka skidor.
Så enkelt kan det vara. När människor är offensiva i stället för motsatsen.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025. Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.
Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.
Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.
– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.
På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.