Tänk dig en procentandel av deltagarna

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Ungefär två miljoner svenskar springer varje vecka. Ett normalt år tävlar var tredje till var fjärde av dem i löpning. Minst en halv miljon tävlande. 

Fotbollen, Hockeyn och de andra ”stora” förbunden kan drömma om de siffrorna.  Ibland kallar vi dem ”motionärer” istället för tävlande, men det är ett misstag.  Fyra-timmars-löparen sliter hjärtat ur kroppen för att pressa sig under fyra timmar precis som Eliud Kipchoge gjorde när han klämde sig under två timmar i Wien.  I nio av tio fotbollsmatcher jag ser är spelarna snarare fyra-timmars-löpare än de är Kipchoge. Tävling är tävling.  Med nummerlapp på bröstet ger vi hundra procent. 

Sveriges största idrott

Löpning har nog alltid varit Sveriges största idrott, redan innan Gunder Hägg och Arne Andersson slaktade världsrekord, men för säkerhets skull kan vi säga att det började för nästan 50 år sen. 

En okänd amerikan vid namn Frank Shorter vann OS-maran i München.  Världsrekordhållaren Derek Clayton från Australien skulle göra upp med engelsmannen Ron Hill om guldet. De bevakade varandra, men släppte tidigt iväg en amerikansk gröngöling, och hann sen aldrig ifatt honom.  

Överraskningar sker ofta på maran, men den här gången blev uppmärksamheten kring Frank Shorter startskottet på en amerikansk jogging-våg som några år senare sköljde över Sverige. Sen dess har vi haft fler svenskar i Stockholm Marathon, Lidingöloppet, Göteborgsvarvet och de andra långloppen än vad de flesta svenska idrottsförbund har medlemmar. 

Så till den olympiska kommittén. Det är naturligt att en större procentandel av deltagarna i idrotter som dubbeltrapp, tresteg och dressyr får åka till OS än världens största idrott. Vi kan inte skicka tusen svenska löpare.  

Därför finns också de internationella begränsningarna. Den internationella gränsen 2.17 har nu sänkts till 2.11,30 respektive 2.29,30. Det är tufft, men inte värre än att tre svenska män och tre svenska kvinnor kvalar till Tokyo.  Det borde vara lika naturligt som att vi skickar ett tjog hockey- och fotbollsspelare, eller två. 

SOK:s världsunika gräns

Vad gör då SOK, jo de sätter en världsunik gräns på 2.08 respektive 2.25. Damgränsen är hård, men herrgränsen är vettlös.  

Genom OS-historien har ett enda maratonlopp gått fortare än 2.08. Det var 2008, då Samuel Karmel från Kenya vann på 2.06,33 i Beijing. Senaste vann Eliud Kipchoge på 2.08,44. Den tiden är för dålig för att skicka David Nilsson till OS.  

Vi är många som är heligt förbannade. Det mullrar i löpar-Sverige. Jag tror en fortsättning följer. 

Mårten Westberg

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Ingenting har förändrats sedan februari 2022

Rysslands krig mot Ukraina har snart pågått längre än andra världskriget.

 En nation och dess människor smulas sönder bit för bit. I den dagliga nyhetsrapporteringen berättas om nattens ryska attacker med drönare och ballistiska robotar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja