Blir inte alltid som vi tänkt oss
Det bästa med Facebook är idrottsläkaren Klas Östbergs grupp ”Barnidrott”. Min favorit-skribent där är idrottsforskaren och tidigare landslagsmannen på 3000m hinder, Christer Malm i Umeå. Ingen ger mig så ofta ”Aha-upplevelser” som han.
Nyligen tipsade Christer om en studie där 10-åringar, 18-åringar och 40-åringar fick lära sig kasta dart med ”fel” hand.

Om någon på förhand hade arrangerat en vadslagning så skulle jag ha satt huset och bilen på tioåringarna. Mot slutet av dagen kommer de förstås krossa 18-åringarna, och fullständigt pulvrisera de medelålders.
Om pappan och golf
Åtminstone hundra gånger har jag berättat om tioåringen och hans pappa som skulle lära sig golf. Det tog 60 gånger längre för den medelålders nybörjaren än för tioåringen.
Som du nog förstår blev det annorlunda här.
Det blev dött lopp. Artikelförfattarna tror det beror på att de har valt en målvariabel som vare sig 10åringar, 18åringar och 40-åringar har tränat. I alla andra studier har de äldre startat från ett högre utgångsläge.
Sånt här får mig att fundera. Har jag gjort fel i 30 år? Har mina träningar utgått från fördomar om vad som är bäst i olika åldrar? Fördomar som därmed blir till ”sanningar”?
Upptäckt som överraskade
Det här påminner mig också om att SOK för några år sen kom ut med att våra OS-resenärer anmärkningsvärt ofta började med sin blivande specialidrott långt efter att de flesta barn hade slutat med den. De började alltså när lärandets ”gyllene ålder” enligt de flesta tränare redan var över.
Det påminner mig också om att en av Akropols bästa spelare (Jonas Morin, nu i Huddinge) började spela basket som 16-åring. Vi tar ytterst sällan emot nybörjare som är så gamla.
Nu tänker jag inte argumentera för att 20 000 föreningar ska organisera om sin verksamhet från grunden baserat på en studie av 27 pilkastande barn, tonåringar och medelålders.
Men jag hoppas att RF håller mer än ett getöga på frågan. Här KAN det finnas en stor förbättringspotential.
Mest lästa just nu
Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny ledning och betydligt större resurser.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























































Skriv kommentar