Ungdomar luras att tro på en karriär
Begreppet Idrottsgymnasium eller mitt värsta hatobjekt ”skola med idrottsfokus” vänder sig till ungdomar som tror de har en ”idrottskarriär” framför sig. Den tanken är en chimär: en hägring i öknen som lurar våra unga att tro att idrotten är det som de ska leva för och av. ”För” är definitivt möjligt men ”av” är så oerhört ovanligt att det nästan är värt att glömma den möjligheten.

Nu kan du förstås dra upp hundra exempel på att det visst går att leva på idrotten. Alla svenskar i NHL, NBA, La Liga, Premier League och så vidare. Mot det kan jag förstås dra alla exempel på hur svårt många idrotts-stjärnor har att anpassa sig till ett liv utanför strålkastarljuset. Hur var tredje spelare i premier league går spelare i personlig konkurs inom tre år efter karriären, varannan går igenom en skilsmässa inom två år efter karriären, hur många av förra årtiondets kenyanska löparstjärnor sitter försupna i något skjul i utkanten av den by där de förr var firade stjärnor.
För mycket idrott
Men huvudproblemet är ännu lättare att kvantifiera. Mindre än en procent av de lovande knatte-spelarna på planen kommer någonsin att tjäna några pengar på fotbollen, hockeyn, tennisen eller vad det nu är. Det gäller även killen som stänker in 12-15 mål per match. Jag har själv haft adepter som har haft idrotten som enda svar på frågan ”Vem är du?” De har suttit i skolan och tänkt på idrott. De har varit motiverade att träna hårt, men inte att plugga. Ingen av dem har kommit igenom gymnasiet. Deras misslyckande är mitt.
De adepterna har valt idrottsymnasium. Om de inte har kommit in på riksidrottsymnasium så har de valt nationell idrottsutbildning (NIU). Har de inte kommit in där heller så har de valt skola med idrotts-prägel. ”Skolan för dig som gillar fotboll” är ett enkelt sätt för en privatskola att attrahera elever som inte har koll på vad som är viktigt i livet.
Problemet med den här enkla profileringen gäller förstås inte bara idrotten. Jag väntar med spänning på ”skolan för dig som älskar glitter och färgen rosa”. Min egen son älskade film över allt annat, och valde Stillerska Filmgymnasiet.
Det var ett fasansfullt misstag med stor påverkan på resten av hans liv. Lärarna var usla pedagoger som totalt sänkte hans självförtroende och släckte hans intresse för att skapa film.
Tre olika misslyckanden
Nästan lika illa har det gått för några av mina adepter som har valt idrottsgymnasium. Som tränare har jag varit med om varianter:
A: får överdrivna förhoppningar om enorma lyft, bubblan spricker och lägger av.
B: lyckas och byter klubb till den tränare som är special-idrottslärare på idrottsgymnasiet.
C: tror de är ”proffs” och pluggar ingenting. Åker ur skolan och lägger av. Jag önskar att jag åtminstone EN gång hade varit med om den fjärde möjligheten: D: går i skolan, utvecklas både akademiskt och idrottsligt och kommer tillbaka som en mognare människa och bättre kraft i löpargruppen. Men det har hittills aldrig hänt mig. Har du varit med om det?
Mest lästa just nu
som chefsscout under sportchef Mikael Hjelmberg. Han kommer även att ha sportsligt ansvar för samarbetsföreningen HTFF som i kval mot Örebro SK jagar en plats i superettan.
Berglund återvänder därmed till Hammarby där han var verksam 2018-2021, före perioden i BP.
Visionerna i Göteborg är storslagna. Samma dag som IFK Göteborg tillsammans med byggentreprenören Ola Serneke presenterar planerna på en ny hemmaarena med plats för 30 000 åskådare introduceras det jättelika projektet ”möta Göteborg” där vinnaren i en arkitekttävling, White arkitekter, föreslår ett en fullständig förvandling av hela evenemangsområdet inklusive Scandinavium
Byggkranar skulle dominera bilden i åratal av Göteborg för dessa jättelika investeringar.
Golfens ”maxtak” pausas och skjuts på framtiden.
Svenska Golfförbundet, SGF, stoppar den planerade nedskärningen av golf-ID för klubbar som ligger över det officiella maxtaket om 2 800 golf-ID för en 18 hålsbana.
Golf-ID kan liknas vid ett ”körkort” för att få spela, och tilldelas efter såväl praktiska som teoretiska prov. För Happy Golfer på Södertörn, med 47 000 medlemmar, är SGF:s kovändning en stor seger.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Det ska bli straffbart för privatpersoner att använda den typ av illegala IPTV-tjänster som i dag är vanliga på marknaden Lagändringen föreslås träda i kraft 1 juli 2026.
”Utredningen åtgärder mot illegal ip-tv” överlämnades på tisdagen till kulturminister Parisa Liljestrand (m).
Över en halv miljon svenskar, eller närmare 15 procent av alla hushåll använder olovliga tjänster för att strömma bland annat sportsändningar, främst fotboll och ishockey.
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar