Äntligen en tungviktare på posten
Oh, vad glad jag blir! Idag tror jag att Sverige äntligen har fått en idrottsminister som motsvarar rörelsens tyngd.
Missförstå mig rätt. Amanda Lind hade kunnat bli en verkligt bra idrottsminister…
OM hon hade fått det mandatet. Istället fick hon idrotten som ett ”oj, hoppsan-tillägg” på uppdraget som kulturminister.
OM hon hade haft lite mer erfarenhet av jobbet som minister.
OM det senaste Riksidrottsmötet hade haft ett lite mer altruistiskt eller åtminstone solidariskt fokus.

Istället tog lobbyister och de 72 specialidrottsförbundens kortsiktiga egenintressen över. Många hade tvingats skära ner i sina kanslier samtidigt som de sett RF centralt växa. Nu var det slut med det. ”Alla bara tänker på sig, det är bara jag som tänker på mig”.
Kanske var Stefan Löfvens utnämning till en minister för ”kultur….och idrott” en freudiansk felsägning som visade en syn på idrott som något man tittar på. Ett opium för folket. Folkhälsan hamnade hos Lena Hallengren så där hamnade även utredningen om hur vi ska vända det svenska folkets stillasittande till rörelse innan vi blir lika bekvämt feta som amerikanerna.
Ingången till den idrott vi ser på TV har alltid varit föreningsidrotten, och ingången till föreningsidrotten har alltid varit spontanidrotten. Precis som idrottens strategi ”från triangel till rektangel” pekar ut hör de ihop.
De är som ett trevåningshus där bottenvåningen är spontanidrotten och motionsidrotten. Den är grunden för allt. Två miljoner svenskar springer flera gånger i veckan. Hundratusentals ungdomar åker skateboard på trottoarer och i parker, eller spelar fotboll på rasten. Problemet är att ingen för deras talan.
Husets andra våning är våra 20 000 idrottsföreningar. Här finns alla de ideella ledarna och insatserna.
Den tredje våningen är den kommersiella elitidrotten. Här är lönerna som i näringslivet. Här finns större resurser än i våning 1 och 2 tillsammans.
Eliten inom fotbollen och Ishockeyn har en ekonomisk omsättning som är större än RF:s 70 återstående specialidrottsförbund tillsammans. Då har Ishockeyn ungefär två procent av klubbarna och sex procent av deltagarna. Det är antingen bra jobbat av hockeyn eller dåligt av alla de andra.
Den tredje våningens företrädare talar oavbrutet och vackert om att elitidrotten får barn att idrotta. De pekar på hur tennisen och utförsåkningen växte under Björn Borgs och Ingemar Stenmarks storhetstid. Det är sant, men det var VALET av idrott som påverkades:
ATT idrotta är något annat. Andelen ungdomar som idrottar sjunker år för år, årtionde för årtionde och de slutar allt tidigare. Foppa, Zlatan, Pillan och Kalla har inte påverkat det alls och det är där problemet ligger. Till det totala idrottandet bidrar eliten med stor sannolikhet inte alls.
Det är förstås den kommersiella elitidrotten som har de flesta och de bästa lobbyisterna. Jämför det med när någon på Stockholms parkförvaltning hade omöjliggjort skateboard i Stockholms mest populära skateboard-pool vid stadsbiblioteket. Det tog tre år att få bort.
Idrottens lobbyist-fördelning är alltså direkt motsatt till idrottens nytta för samhället. Ju mer nytta du gör, desto sämre är din förmåga att nå fram till politiken.
Därför har jag länge önskat mig en minister med aktivt idrottsintresse och tyngd. Någon som klarar att ta ansvar för hela huset; alla tre våningarna. Med tanke på Magdalena Anderssons idrottsbakgrund hade jag förhoppningar om att hon skulle göra en tyngre utnämning, och nu är jag verkligt glad. Ingen svensk politiker har mer tyngd än Anders Ygeman. Ingen är erfarnare, populärare eller mer lyhörd. Många Socialdemokrater tror att de borgerliga partiernas misstroende mot Anders Ygeman 2019 var taktiskt, för att slippa möta landets bäste talare i framtida partiledardebatter. Istället blev han ordförande i Stockholmsdistriktet, som sen dess har vuxit mest i Sverige.
Med utnämningen av Anders Ygeman visar Magdalena Andersson att hon fäster stor vikt vid idrottsrörelsen.
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar