Fler och fler anlitas, men färre som bidrar

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Det är som med växande övre lagren i idrottens näringskedja. Fler och fler kommunikatörer, strateger, pedagoger, administratörer och kontorsplatser.  Bekvämt och trevligt.  På kontoret är det lätt att övertyga sig om att man ”jobbar”. Man ÄR ju på arbetsplatsen.  

90 procent av nyttan gör de tio procent av idrottens anställda som är ute i regnet och hojtar, viftar med armarna och får saker att hända. 

 

De som är ”på riktigt”, som Anders ”Älgen” Mattsson i Tensta. Jag ser mer av honom än av resten av RF och Stockholms stads idrottsförvaltning tillsammans. 

"Älgen", den verklige idrottsledaren

Älgen är på marken. Han pratar med alla klubbar och får igång samarbeten.  Han brinner för Tensta och den elden känner man av. Den ger respekt. 

Bekvämast av alla är ändå idrottens många kontrollorgan. Studieförbunds-skandalen i Tensta hade kunnat undvikas om bara en administratör, en enda gång hade masat sig ner till en enda av kurserna de finansierade. Då hade de märkt att lokalen var mörk, tom och låst.  I stället hittar de på kontroller som kan skötas från kontoret.  

Som förenings-ordförande får jag skicka in bokslut, stadgar, medlemsförteckning, styrelseförteckning, resultaträkning och balansräkning fem-sex gånger om året, för att inte nämna alla blanketter. 

Närvaro går att ljuga ihop

Allt det här är sånt som skojare får ihop utan några som helst problem. 

Närvaro är ju lättare att ljuga ihop än att göra på riktigt.  

I studieförbunds-skandalen hade samtliga deltagare hundra procents närvaro i alla kurser.  Ändå fortsätter farsen. Det är bekvämt för administratörerna på kontoret.  De kräver medlemsavgift för att kunna dividera summan i redovisningens post ”medlemsavgifter” och därmed veta hur många medlemmar föreningen har. Bekvämt och fullständigt värdelöst. 

Så fort pandemin är över behöver hela Sverige komma ut i regnet, gräset och gyttjan. 

Då är idrotten en avvänjningskur mot bekvämlighet. 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt. 

I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Det är ett cykelprojektet som ger Barncancerfonden bara i år totalt 238 miljoner kr.

Över 2 600 cyklister och servicedeltagare gick på lördagen  i mål i Paris för barn med svåra sjukdomar. Bakom satsningen står Team Rynkeby som sedan 2002 arrangerat cykellopp och aktiviteter för att samla in pengar till förmån för organisationer som arbetar för barn med svåra sjukdomar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet  oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.

– Jag är supertaggad, säger Jonas .

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.