Kommmersiella idrotternas försprång
Bibelns ” Ty den som har, åt honom skall varda givet, så att han får över nog; men den som icke har, från honom skall tagas också det han har” (Matteus 13:12) kunde handla om regeringens helikopter-pengar.

Stora företag som Volvo och SAS har förstås förhandsinformation som gör att de kan optimera sina nerskärningar för att maximera ersättningen från regeringen.
Att nå fram med ekonomisk hjälp till timanställda och små företag är väldigt mycket svårare. Dramaten och Operan är bättre förberedda för kultursektorns halva miljard än kultursektorns många ensamföretagare.
Detsamma gäller oundvikligen idrotten.
Den lilla klubbens dilemma
RF hoppas kunna dela ut stödet i mitten av april. Då borde någon av de små klubbar som har fått ställa in tävlingar under våren åtminstone ha fått en fråga om hur stort täckningsbidrag de har gått miste om. Ingen av dem jag har pratat med har hört ett knyst om förlorade intäkter.
I det nationalekonomiska storverket ”The Origin of Wealth” beskrivs en stor dator-simulation där ett antal individer sprids över ett landskap där den enda resursen är en näring som de kallar socker. Några digitala individer har haft tur och hamnat på en socker-topp. De utvecklas väl. Andra har haft otur och svälter.
De som har haft tur har mer energi och rör sig snabbare när nya sockertoppar uppstår. De parar sig sen med andra som har haft tur. Det är en helt fantastisk beskrivning av hur ojämlikhet återskapar sig själv. Regeringens helikopter-pengar är som en omgång socker in i den här simulationen.
Björn Eriksson har klokt nog valt en heterogen samling deltagare i den beslutsgrupp som ska fördela pengarna. Några kommer från stora förbund medan andra kommer från små förbund.
Vilken typ av idrott ska gynnas?
Nästa steg kan vara att fundera över om helikopter-pengarna ska regna över idrott som underhållning eller över idrott som verb. Idrotten som skådespel är en kommersiell verksamhet med överlägsen kontroll på förväntad omsättning och förlorade täckningsbidrag.
Fotbollen och hockeyn har antagligen siffrorna från Allsvenskan och SHL på plats sen en vecka tillbaka. Det blir tydligt och enkelt att redovisa.
Idrott som verb skulle kunna betyda ett utökat aktivitetsstöd till klubbar som arrangerar Covid19-anpassade träningar utomhus under de närmaste månaderna. Då når pengarna idrottens gräsrötter och klubbar som slutar erbjuda träning när den behövs som bäst, de blir utan.
Bollsporternas inställda turneringar är lite som blod ur höger arm in i vänster arm. Akropol basket slipper betala anmälningsavgifter till klubbar som arrangerar de turneringar vi tänkte delta i.
Friidrotten har en annan situation. Friidrotten får mycket av sina pengar från två miljoner motionerande löpare i löpargrupper och stora långlopp; hälften på våren och hälften på hösten. Anmälningsavgiften varierar mellan 250 och 1100 kr. På det kommer reklamintäkter, mässor och andra sidointäkter. Elva miljoner handlar troligen om sidointäkterna hos de fyra stora professionella organisatörerna av långlopp.
Att skörda från samma åker
Samtidigt flyttas löpningens traditionella Stockholmspremiär ”Två Sjöar Runt” till senhösten. Där får den trängas med Blodomloppet och alla andra vårlopp, plus förstås de traditionella höstloppen.
Det är som om Sveriges bönder skulle flytta försommarens skörd till hösten. När de sen ska skörda både potatis och vete ur samma åker så får de två dåliga skördar utan att kostnaderna har minskat. Löpningen får en överetablering där kostnaderna är desamma som de skulle varit under våren medan intäkterna blir en besvikelse. Staffan Movin skrev en verkligt bra krönika om det för några veckor sen.
Resultatet blir att Sundbybergs IK skidor, Sundbybergs IK orientering, Sundbybergs IK Fotboll och Sundbybergs IK friidrott har mindre pengar att röra sig med under året. Om någon hade frågat Sundbybergs IK om hur mycket de förlorade på att ställa in årets lopp så är det inte ens säkert att de hade haft ett bra svar. Ideella idrottsledare brukar inte ha det. Jag hade föranmält två deltagare och skulle efteranmäla fem. De 1500 kronorna syns ingenstans.
Mitt tips är att det går som i datasimulationen:
• Stora klarar sig bättre än små.
• Idrottsledare i kostym klarar sig bättre än idrottsledare i träningsoverall.
• Idrott som skådespel klarar sig bättre än idrott som verb.
”Ty den som har, åt honom skall varda givet, så att han får över nog; men den som icke har, från honom skall tagas också det han har”.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse
Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



























































Skriv kommentar