Seglade Ericsson hem storordern?
Se Idrottens Affärer i Sportspegeln
Sak samma med Puma, sport- och multinationellt kollektionsföretag, som egentligen inte har något med segling att göra. Men efter en utvärdering betraktades cirka 200 miljoner som en motiverad PR-satsning och på kuppen upprättas en ny och speciell seglarkollektion.
Att Puma går in i Volvo Ocean Race kan knappast bero på att chefen råkar tycka om segling, även om det gagnar saken. Nej, Puma som aldrig har pysslat med segling fann segeläventyret tillräckligt intressant och värdefullt. Uppenbarligen fattades beslutet om en satsning på rätt grunder och som en följd skapades en kollektion anpassad för sjöfolk, de första seglarplaggen någonsin.
Som en söndagsseglats
Det sista benet återstår, det mellan Stockholm och St Petersburg. I dag avseglar armadan i Volvo Ocean Race, mångmiljardracet till sjöss. Det blir som en söndagsutflykt. Med dryga 350 sjömil är det en av de korta distanserna under de nio månaderna. Ericsson 4 är redan klar slutsegrare, dessutom.
Väderförhållanden vid starten rapporteras bli ideala med vindar runt N-NV 8-13 sekundmeter och därtill krabb sjö, brist på strömmar. Skillnad det mot bråddjupet som närmaste granne och med en och annan fisk eller fågel som enda betraktare under ensamma veckor på världshaven. Då prövas besättningarna som plötsligt kommer till hamnar där miljontals kronor snurrar maximalt i en sanslös PR-karusell. Nog är Volvo Ocean Race ytterligheternas påhitt.
I nära nio månader har de hållit på. Den 11 oktober skedde starten, den 27 juni är det målgång i St Petersburg. Det är en blandning av ett kraftprov på människor och material men i hög grad också ett förverkligande av ett pojkäventyr, därtill dyrare än det mesta i övrigt.
Det räcker med att titta på bilder och lyssna till samtal från världshaven via högteknologiska påfund för att förstå att det måste vara ett smärre helvete i stormbyar, mörker, ständig fukt, torrproviant, minimal sömn, värkande leder, allt om och om igen.
När besättningen äntligen får gå i land ska alla, från kapten till matros, vara trevliga och säljande i möten med kunderna... Det är ju därför de håller på. Det är skälet till att Volvo satsar 600 miljoner kronor, Ericsson 400 och Stockholms Stad nära 50 miljoner.
"Har det skett affär?"
En global marknadsföring där de medverkande företagens möjlighet att träffa en mängd kunder, nuvarande som potentiella, pågår oavbrutet och allra mest vid alla stopp under de tio etapperna. Det är den yttersta förklaringen till denna miljonroulette. För vem kan egentligen räkna hem satsningen?
- Har det skett affär? frågar Henry Stenson, informationsdirektör vid Ericsson där han också tillhör koncernledningen, i en intervju i Svenska Dagbladet och besvarar själv frågan:
- Ja. Visserligen hade kanske kontrakt skrivits även utan Volvo Ocean Race som kommersiell plattform och yta för relationsmarknadsföring, det är svårt att mäta. Men det är tydligt att det finns affärer som görs upp i samband med racet.
Ett exempel är hur Ericssons vd, Carl-Henrik Svanberg, fick umgås med Brasiliens president, Lula, under en halvdag vid stoppet i Sydamerika. ”Ni kan inte ana vilka dörrar som öppnas”, kommenterar Henry Stenson.
Entusiastiskt berättar anhängarna till tävlingen/utgifterna hur stoppet i Galway blev en fullträff. Uppskattningsvis 250 000 irländare festade i evenemangsområdet. För dem blev Volvo och Ericsson påtagligt.
De vill bli kompisar
Ytterst handlar det om att träffa företagschefer och att bygga relationer, som det så ofta heter. Umgås, komma närmare varandra, finnas i åtanke, ja, helst stå först i ledet vid nästa upphandling. Det är affärsidén för alla inblandade företag.
Ericsson vill påvisa att projektet är väl underbyggt och motiverat. ”Golf, tennis och formel 1 är bra, men inte tillräckligt bra” blev svaret när företaget frågade runt i koncernen ”Vad tycker våra kunders chefer är roligast?”.
- Flest svarade segling. Kul, sa de, vi kommer om vi kan segla och tala affärer, hävdar Henry Stenson i SvD.
Det var och är ingen nackdel att chefen själv, Carl-Henrik Svanberg, älskar att segla. Han har erkänt att i en annan tid och i ett annat liv vore det kul att segla en av båtarna i Volvo Ocean Race: ”Att vara skipper på en båt sådan verkar döhäftigt”.
Svanberg och hans Svan
Svanberg, som själv skaffade sig en stor Svan för många år sedan, har en förkärlek till havet. Redan som vd och koncernchef vid Assa Abloy gav han klartecken till en medverkan i Volvo Ocean Race 2002.
Redan då bedömdes PR-värdet som stort och Svanberg gottade sig säkert åt rapporten där det stod att Assa Abloys varumärkesexponering under tävlingen värderades till drygt 60 miljoner USD. ”Assa Abloy var det syndikat som fick störst varumärkesexponering i tv med 122 timmar till ett värde av drygt 54 miljoner USD och över 6 000 artiklar som värderas till närmare tre miljoner USD”, rapporterade Sports Marketing Survey (SMS) som hade mätt exponeringen.
Rapporten avrundades med orden: ”Volvo Ocean Race är en av världens största massmediala sporthändelser och har följts av över en miljard radiolyssnare och webbsajten attraherade 3 miljoner unika besökare under tävlingsperioden. Allt detta sammanräknat ger oss en varumärkesexponering som motsvarar över 60 miljoner USD, vilket är fantastiskt”.
Svanberg sms:ade Scherman
Svanbergs engagemang i Volvo Ocean Race framkommer också, av alla ställen, i TV4-chefen Janne Schermans blogg, där han skriver från mars:
”Mobilen igen. Carl Henrik Svanberg, Ericsson, läser in ett långt, långt meddelande som förmedlar gränslös glädje över att båten Ericsson 3 med Mange Olsson vid rodret vunnit den femte och hittills svåraste deltävlingen i Volvo Ocean Race. När vi snackas vid jämför han stordådet, för det är det verkligen ett sådant, med Ravellis straffräddning i VM 1994. Jag håller inte med. Ravellis straffräddning trollband en hel nation och halva klotet samt förde oss till brons i VM”.
Det går att tänka sig att bakgrunden till mobilmeddelandet och den kamratliga kontakten mellan herrarna kommer från det avtal som finns mellan parterna. TV4 har skickat reportageteam världen över och bevakat seglingarna. Inte utan ett starkt ifrågasättande från redaktionen.
För som Scherman själv framhåller. I förhållande till annan global idrott med svenskt intresse talar inte gemene man dagligen om Volvo Ocean Race. Ericsson har två båtar varav den ena har svensk besättning med Mange Ohlsson som skeppare. Den andra båten är den som når störst framgångar.
Scherman noterar också i sin blogg: ”Men visst, Ericssons och Sveriges framgångar i seglingsracet runt jorden kan säkert bidra till att höja intresset för sporten. Och Mange Olsson gjorde nästan en Ravelli”.
Leif Johansson och hans snipa
Leif Johansson, Volvos koncernchef, är minst lika stor segelentusiast.Leif Johansson, Volvos koncernchef, är minst lika stor segelentusiast. Det kom från hjärtat när denne man som far och flyger världen över vid ett tillfälle erkände:
- Allra bäst trivs jag i snipan i hamnen i Marstrand. Jag har saltvatten i generna på något sätt.
Förresten, när Leif Johansson startade ett privat investeringsbolag döpte han det till Aphrae och förklarade:
- Det betyder faktiskt, så vitt jag vet, ingenting särskilt. Men jag hade en båt en gång med det namnet och därifrån kommer det.
Grabbarna Johansson och Svanberg har en del gemensamt.
Största evenemanget i Nordeuropa?
På kajen i Stockholm har det funnits både glada tillropare och kritiker. Många har fått en inbjudan, allt från betalningsvilliga sponsorer och deras VIP-gäster till den enskilde stockholmaren som har bidragit med skattepengar och utrymme. För trängseln blev påtaglig i huvudstaden sedan Skeppsbron ockuperades av eventbyggare och trafiken hänvisades till andra gator.
PR-staben hade en prognos om 500 000 besökare som ska generera cirka 131 miljoner i turistintäkter. Sådana siffror övertygar i en första presentation. I beslutsunderlaget kan man läsa hur Stockholms Hamnar fick uppdraget från moderbolaget Stockholms Stadshus AB att förhandla med Volvo Event Management UK Ltd (Vemuk).
- Det är det största evenemanget i Nordeuropa i år, sa Carl-Erik Aroseus från Stockholms Hamnar och ordförande i styrgruppen för Stockholmsstoppet.
Ur samma beslutsunderlag kan man läsa ”Totala kostnaden för Stadens värdskap är preliminärt beräknat till 49,8 Msek. Av detta belopp avser 11,6 Msek 2008 och resterande 38,2 Msek 2009. Stockholms Hamnar, som är operativt ansvarig, avser begära från moderbolaget Stockholms Stads AB att avkastningskravet reduceras med motsvarande belopp för respektive år. Intäkter från sponsring alternativt partnerskap reducerar beloppen i motsvarande grad”.
Skeppsbron förvandlades till ett stort, typ tre fullstora fotbollsplaner, med tält, showrooms, restauranger och aktiviteter där allmänheten och VIP-inbjudna helst skulle trängas. De första rapporterna från hotellen tydde inte på någon ökning av antalet gäster. Av tilltänkta 500 000 besökare syntes inte många. Fortsättningen har inte heller förmedlat rapporter om att de optimistiska kalkylerna uppnåddes.
Apropå pojkäventyr – för att uppmuntra tjejer att mönstra ombord gäller nya regler till 2011. Kvinnliga besättningar ska få ha tolv personer ombord och av dessa kan två vara killar.
Mest lästa just nu
Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.
Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda.
Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.
- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Ludvig Åberg är tillbaka, och då är också TVtittarna där. I synnerhet när det handlar om en Major på Augusta National, klenoden på touren. The Masters gäller torsdag-söndag med en Ludvig Åberg i stort begär.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.