"Sponsoransvariga hade chansen"

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Den stora fördelen med seminarium är talarnas förmåga att konkludera, förenkla, påvisa trender och nya lärdomar, samtidigt som man har själv tid att sitta bakåtlutad och låta tankarna associera och bygga helheten. Sedan är det upp till en själv att applicera på den egna verkligheten och inte tappa bort det i vardagen.
Fönstret har öppnats mot fotboll-VM i Brasilien. I värdlandet anslår man tonen och pratar mer med betoning på affärer än den traditionell samba. Foto: Scanpix

 

Jag var på Sponsring&Eventöreningens Branschforum i veckan, ett antal utmärkta seminarium och en bra plats för nätverkande.

De flesta byråer och kunder var där, men jag saknade många rättighetsinnehavare.

Kanske finner man inspiration att attrahera nya sponsorpengar på annat håll, men här fanns i alla fall både nätverk, idéer och kompetens.

Länken så avgörande

När man så här några dagar efter väver samman nya tankar med gamla så blir min sammanfattning: linking, storytelling, insikt och okonventionellt.

Allt blir enklare, bättre och kommunikationen så mycket starkare om det finns en tydlig länk mellan varumärke, affär och den aktuella rättigheten. När Telia aktiverar sig med bredband på Dreamhack istället för bjuda på kaffe i fjällen, då faller allt på plats.

På Branschforum berättar marknadsdirektören Jeff Dodds på Virigin om deras bredband och aktivering med Usain Bolt. Länken där är lika enkel som genial - Virgin dubblerar din bredbandshastighet och världens snabbaste man berättar storyn.

Då blir allt trovärdigt

Det är inte så mycket valet av superstjärnan, pengarna, Branson eller den humoristiska idén som gör det till ett fantastiskt case utan effektiviteten ligger i att man direkt fattar budskapet, förstår vem som är avsändaren och det blir trovärdigt.

Aktivering i övrigt behöver fortfarande vara kreativ och välutförd men med en tydlig länk så är mycket redan givet.

Jeff Dodds är även ett utmärkt exempel på hur bra talare också är symbol och förstärkare av det egna varumärket. Storytelling kring Branson och Virgin är enastående och Jeff drar sitt strå till stacken genom att berätta om Richards middagar med familjen Obama och kitesurfing med ledningen på Google etc.

Attraherar kvinnorna

Även i reklamfilmerna med Bolt glimtar Richard förbi och säkerställer igenkänning av avsändare och bygger vidare på berättelsen. Storytelling med hjälp av rättigheter hjälper även till att styra mot nya värderingar.

Fotbolls-VM i Brasilien pratar mer om affärer och mindre om samba och fest medan man under VM i Tyskland gjorde precis tvärtom och visade bilder på fans som badade i fontäner. Med hjälp av rättigheter påverkar vi attityder.

Mercedes-Benz Fashion Week som arrangerades i Stockholm förra veckan är ett annat exempel. Från att ha varit ett varumärke som stått för pondus och stora bilar för män har fokus förflyttats till att attrahera en mer stilfull och kvinnlig målgrupp. Fashion har hjälpt till att ändra attityden till varumärket och öka försäljningen. Att man även säljer bra på plats under MBFW syns på försäljningschefens nöjda min efter Tigers avslutningsvisning.

Påverka attityder och beteende

Kim Skildum-Reid på PowerSponsorship pratade om sociala sponsorskap på Branschforum och att man måste betrakta det som vilket modernt sponsorskap som helst. Det är helt riktigt och principerna ser i stort sett lika ut oavsett vilken rättighet vi engagerar oss i.

När vi har en tydlig länk mellan varumärke och rättighet så handlar det om att förstå målgruppen och försöka skapa förtroende för att kunna påverka attityder och beteende.

Sponsorskap är som en skulptur, enligt Kim Skildum-Reid , man formar den efter behov medan traditionella medier snarare är stöpta i en form (a painting). Bra symbolik, en rättighet ger oss betydligt större möjlighet att kommunicera med målgruppen via deras passioner.

Sponsring är outforskad

Men för att bli hörda måste vi först lyssna, att framhäva och bara prata om sig själv fungerar inte vidare bra i någon relation. När vi lyssnat och fått insikt vet vi vilka behov som föreligger, kan forma vår sponsring därefter och berätta vår story för att vinna förtroende och förändra attityd.

Men det kanske inte alltid räcker att lyssna och göra det självklara för att nå fram. Vi behöver ett även ett stort mått av kreativitet för att få allt att flyga och kanske även en god portion okonventionella metoder. Ny teknik, nya tankebanor, korsbefruktning mellan olika rättigheter, helt enkelt hitta nya sätt att få ut vår story.

Modern sponsring är ännu ganska outforskad som metod och vi är ovana att släppa greppet och kontrollen. Att göra konsumenten till hjältar och låta de styra vad vi gör är kanske läskigt men förmodligen nödvändigt.

Det är då vi på allvar kan släppa loss de positiva krafterna i metoden sponsring och uppnå nytta för alla parter - sponsor, rättighetsinnehavaren och konsumenten.

Ricky Strandberg

Ricky Strandberg är engagerad i Sveriges Annonsörer där han är ordförande i Kommittén för Sponsring och Event som arbetar med att sprida och fördjupa kompetensen kring sponsring som metod bland landets annonsörer och rättighetsinnehavare. Till vardags jobbar han som Client Director på event- och sponsringsbyrån MEC Access

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Det fanns förväntan i luften inför måndagens fotbollsdeby på Gamla Ullevi i Göteborg. 17 483 åskådare hade kommit för att se derbyt som inleddes med en tystnad, som var förutbetämt, från de båda klacksektionerna och som sedan förstördes av dem utan att någon förövare kunde eller inte ens ville förklara fiaskot.

Det var det första allsvenska derbyt mellan Örgryte och IFK Göteborg på 17 år och det fanns en spänning bara därför – av sportslig karaktär.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen