Fotbollen är inte längre helig...

När ett fotbollstokigt folk som lärt sig leva med korruption och offentliga medel som regelbundet försvinner ner i stora svarta hål börjar ifrågasätta ett VM på hemmaplan vet man att något stort och märkligt håller på att hända.
Fotbollen kom hit 1894
Brasilien är enormt, färgstarkt och mångfaldigt. Här samsas katoliker, protestanter, judar och muslimer. Här finns fler färgade än i något annat land förutom Nigeria, fler japaner än någon annanstans utanför Japan, mängder av portugiser, tyskar, italienare, polacker, ukrainare, nederländare, kineser, sydkoreaner och 350 000 indianer, varav vissa i byar som ännu inte haft kontakt med omvärlden.
Kort sagt, tillräckligt med folkslag, kulturer och religioner för ett litet världskrig - om det inte vore för fotbollen.
Den kom till Brasilien 1894 då en 19-årig skotte klev iland i hamnstaden Santos. Med två solblekta läderbollar under ena armen sådde Charles Miller de frön som gav Brasilien det kitt som idag håller samman 200 miljoner människor. Det gav Sambafotboll, Garrincha, Pelé och Ronaldo, Maracanastadion och fem VM-guld. Inget annat land i världen är, har varit eller kommer någonsin att bli lika präglat och känslomässigt beroende av en enskild sport.
"Självklart ska vi vinna"
Fortfarande ser många brasilianare förlusten mot Uruguay i VM-finalen 1950 på Maracanastadion som den största katastrofen i landets historia. Fem VM-guld har inte ändrat på detta och vad ett nytt fiasko i sommar skulle innebära är svårt att föreställa sig.
För de flesta av mina brasilianska vänner finns det inte på världskartan att inte lagkaptenen Thiago Silva vid 18-tiden söndagen den 13 juli lyfter guldpokalen mot skyn över landslaget Seleção och ett kokande Maracanãstadion i Rio de Janeiro.
När fotbollen kom till Brasilien var republiken bara fem år och famlade fortfarande efter en egen identitet. I drygt 100 år har politik och fotboll varit de stora kraftfälten i landet och har följts åt genom demokrati och diktatur, militärkupper, inflation och ekonomiska under. Fotbollen har använts som ett redskap för att kritisera den förda politiken – men också tvärtom.
Under militärdiktaturen i början av 1980-talet använde den enormt populäre Sócrates, utbildad läkare och kapten i Seleção och Corinthians, fotbollen för att främja demokrati i landet. Med hjälp av flera lagkamrater förvandlas "Doktorn " varje match till ett politiskt uttalande.
Som Zlatan i kulturutskottet
När landslaget i början av 2000-talet förlorade flera viktiga matcher i rad kallade Nationalkongressen till förhör om tillståndet i den brasilianska fotbollen. Bland de utfrågade var självaste Ronaldo, som av den lagstiftande församlingen ombads förklara varför Brasilien bara blivit tvåa vid VM 1998.
Det är som om Zlatan Ibrahimovic skulle stå till svars inför Sveriges Riksdags Kulturutskott för att landslaget inte tog sig till VM.
När Brasilien tilldelades VM i oktober 2007 försäkrades att det inte skulle kosta en enda skattekrona. Nu har notan till skattebetalarna passerat 100 miljarder kronor. Idrottsministern försvarar den imponerande felräkningen med att det handlar om en långsiktig investering i ekonomisk tillväxt. VM och sommar-OS om två år kommer att generera hundratals miljarder kronor och miljoner nya jobb.
Ungefär samma typ av argument alla arrangörer av VM och OS de senaste 50 åren använt.
Till och med hjältar kritiseras
Med den ohyggligt dyra VM-räkningen från FIFA har något hänt i Brasilien. Brassarna har för första gången vänt sig mot själva fotbollen. Nationella hjältar som Pelé och Ronaldo kritiseras för att tjäna pengar på VM medan deras fans har det svårt. Regeringen, som 2007 hyllades för att ha tagit VM till Brasilien får nu kritik av samma skäl. Brasilian börjar ifrågasätta det pris de betalar för sin nationalreligion.
Försiktiga protester mot höjda priser i kollektivtrafiken har vuxit till ibland våldsamma demonstrationer mot alla miljarder som gått till nya arenor istället för till skolor och sjukvård. President Dilma lovordar folkets rätt att säga sin mening och har gett polisen order om att inte ingripa. Till och med förbundskapten Felipão har gett Seleçãos spelare fritt spelrum att uttrycka vad de vill om protesterna. Flera av stjärnorna har tagit chansen. ”Folket har rätt i vad de säger, jag hade velat vara med och protestera”, säger forwarden Hulk.
Romario, världens bäste fotbollsspelare guldåret 1994, är idag politiker och en av de mest talföra kritikerna av sommarens VM. Han hävdar att man för priset av nya Mané Garrincha-stadion i huvudstaden Brasilia i stället hade kunnat bygga 150 000 hus för familjer med låg inkomst. "Den verkliga presidenten i vårt land är FIFA, de kommer till vårt land och sätter upp en stat i staten. FIFA kommer att göra en vinst på 4 miljarder reais (12,5 miljarder kr), som bör ge 1 miljard i skatt. Men de kommer inte att betala något”, säger den gamle anfallsstjärnan.
FiFA:s tuffa krav
Brasiliens kongress har antagit en proposition som undantar FIFA från att betala skatt på vinster i Brasilien. Detta var ett av villkoren FIFA ställde för att Brasilien skulle tilldelas evenemanget.
Trycket på Seleção är alltså enormt. ”Vi kommer alla att hamna i helvetet om inte Brasilien vinner VM i juli”, konstaterade fotbollförbundets ordförande i veckan. "Spelarna är under enorm press", fyllde Ronaldo på.
Klockan 17.00 den 12 juni, när premiärmatchen mellan Brasilien och Kroatien blåses igång, kommer Rodrigo och Rosana och 200 miljoner andra brassar att tillfälligt lägga ner alla protester för att under en månad samlas runt sambatrummorna, FIFA-förbjudna eller inte, och gemensamt festa fram sitt landslag. För i Brasilien är en VM-titel hemma på Maracanã en minst lika stor mänsklig rättighet som skolor, sjukhus och fungerande kollektivtrafik.
När firandet lagt sig – tidigast någon gång i augusti-september – plockas megafonerna och plakaten fram igen. Då är det två år till den ännu dyrare cirkusen, sommar-OS i Rio de Janeiro. Många politiker och OS-pampar kommer att få veta att de lever!

Corinthians fotbollsspelare tränar på Itaquerao-stadion i Sao Paulo, Brasilien, där en byggarbetare skadades allvarligt när nu arbetet forceras kraftigt. Arenan är en av VM-arenorna. Olyckan kommer cirka fyra månader efter det att två arbetare dog när en kran kollapsade på stadion. Oto: Andre Penner, AP Photo/TT
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































