Bragd skall Kallas bragd

En jury måste jämföra. Men framförallt bör den titta på skillnader. Vad avgör, vad sticker ut, vad är en prestation utöver det vanliga.
Med en annan åkare på den sista stafettsträckan i Sotji hade Sverige inte ens tagit medalj. Med Charlottas bragdlopp blev det ett sensationellt guld.
Kalla borde ha fått guldet
Hon kan inte vinna ensam, det är sant, men ingen annan nådde bragdnivå, ingen annan hade förmått göra en sådan upphämtning, det är Kalla som gör skillnaden; hon är den enda i absolut världsklass av de svenska skiddamerna.
Därför borde hon ensam fått bragdguldet.
Men ju fler f d idrottsutövare som plockas in i bragdjuryn, desto fegare blir den, desto mera tänker den utövarnas tankar; att man inte kan göra skillnad på folk och folk i ett lag.
Klart man kan.
Juryn har en bestämd uppgift
Zlatan?
Tänk er den förra regeringen; partier på gränsen till nedflyttningsstrecket, för att tala idrottsspråk, får ministerposter och en makt betydligt större än vad väljarunderlaget berättigar dem till. Tack vare att politik också blivit en lagsport. Småpartier, dömda till ett evigt liv i opposition, kan plötsligt, när de har en Storebror att stödja sig mot plötsligt hamna i strålkastarljuset, i maktens centrum. I guldläge.
Inte heller i ett stafettlag är alla lika bra.
Åtskilliga i lagsporter gör sitt, fyller sitt hålrum, presterar i nivå med sin optimala förmåga.
Men en jury skall inte klumpa ihop, sträva efter politiskt korrekta beslut.
En jury skall inte jämka. Den skall särskilja.
Våga ge mästarna status
Och vi måste våga hylla de extravaganta, våga ge Mästarna status, våga se, uppmuntra, belöna dem som har förmågan. ambitionen, talangen att gå långt. Det må gälla skolan, arbetslivet eller idrotten.
Det kan finnas jämstarka lag, kedjor med lika starka länkar, där alla bidrar lika mycket.
Men precis som Zlatan burit ett rätt torftigt svenskt landslag, ja, hela Sveriges internationella anseende, på sina axlar de senaste tio åren, så finns det superstjärnor som bär och ger mera ordinära aktörer en chans till framgång på de stora scenerna.
Hon står i särklass
Charlotte Kalla är en sådana superstjärna. Den främsta kvinnan i längdskidåkning som Sverige haft. Hon tog dessutom två individuella silver (sensationellt nog också i klassisk stil) vid samma OS. Hon står i en fullkomlig särklass bland svenska längdtjejer sedan några år tillbaka.
Hon gjorde bragden, de övriga rätt förväntade stafettsträckor.
Skidsporten är omhuldad i Sverige. Överhövan kan jag tycka (inte minst av Sveriges television som annars inte skall syssla med otillbörligt gynnande) trots att jag älskar längdskidåkning, jag har oförglömliga stunder ute i skidvärlden att tänka tillbaka på; Thomas Magnusson, Sven Åke Lundbäck, Wassberg, Svan, Elofsson, Mogren, snoriga femmilsbragder, stafettdramatik.
Glömde ni vallarna...
Skidsporten har fått flest bragdmedaljer genom åren, femton till längdåkarna. Därför att Sverige varit en av huvudnationerna av mycket få - i varje fall under bragdmedaljens första år; start 1925, årets är den 90:e i ordningen - länder som genom åren satsat stort på just den disciplinen.
Där finns något ursvenskt, julkortsvackert, något rent, och rått och fysiskt, som en folksjäl som fladdrar omkring i skogarnas djup; vi är ju så svaga för dessa människor som trotsar elementen, som vågar sig på att utmana mänsklighetens gräns till och med bortom det möjliga. Idag är skidåkningen dessutom vetenskap och teknologi, den befinner sig snart i Formel 1-klass därvidlag; utan depåns insatser, fordonens kvalitet, servicefolkets professionalitet blir det inga framgångar. Inte ens Charlotte Kalla kan utföra sina bragder om hon inte ställs på supersmorda skidor.
Så borde inte vallateamet och skidfabrikanterna också involverats i den där kollektiva bragdmedaljen som jag alltså - det borde väl stå rätt klart nu - tycker att Charlotte Kalla ensam borde ha fått
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Görgen (inte verifierad)
sön, 2014-12-07 15:49
1. Bragdguldet
Kalla slog finskan med 1min på milen var det då så stort att hon körde in en halvminut på 5km .noskorna valla bort sig var är det då kvar som motstånd , Sahra Sjöholms kommentar man måste ha skidorna på när Bragdguldet skall delas utt