Blatter väcker reaktion

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
I USA har FIFA:s rekordförsäljning om 17,2 miljarder kronor (2 miljarder dollar) under 2014 fått stor uppmärksamhet i amerikanska medier.
Sepp Blatter och hans uttalande ifrågasätts i USA. Mats Lundberg rapporterar från Chicago. Foto: TT

 

FIFA:s sätt att göra affärer och president Sepp Blatters uttalanden har väckt reaktion bland amerikanerna. 

Kritik trots donation

Enligt FIFA:s årsredovisningen för 2014 överlämnade organisationen 859.5 miljoner kr (100 miljoner dollar) till Brasilien efter VM. 

Sepp Blatter skrev “För att kunna hjälpa till och säkra en positiv samt lång effekt för alla I Brasilien, har vi reserverat 859.5 miljoner kr (100 miljoner dollar) av inkomsterna från 2014 FIFA VM i en fond. Fonden kommer att hjälpa att uppmuntra utvecklingen i områden som infrastruktur, dam- och ungdomsfotboll samt hälsovård och sociala program i fattigare områden, allt med en speciell fokus i de 15 stater som inte hade några VM-matcher under turneringen”.

Men trots gåvan har en tidning kallat Sepp Blatter för ”Brasiliens fiende nummer 1”.

Protesterna finns kvar

Brasilien-VM kostade ungefär 128.9 miljarder kr (15 miljarder dollar) som till stor del betalades av brasilianska folket, vilket ledde till stora protester innan VM. 

Brasilien spenderade 30.9 miljarder (3.6 miljarder dollar) på att bygga och renovera tolv stadionanläggningar. Arena Amazonia i Manaus, världens största och dyraste fågelholk som en amerikansk kommentator kallade arenan, kostade 2.6 miljarder kr (300 miljoner dollar) och används inte överhuvud taget. 

Nyligen protesterade också FIFA inför beskedet att olympiska matcher planerades att spelas i Amazonia.  ”Arenan var inte ett lämpligt alternativ”, hette det. Men nu har man backat och Amazonia blir en sex arenor i OS-fotbollen. Att spelarna får resa 3 744 kilometer, lika med fyra timmars flyg från Rio de Janeiro och den olympiska byn, tar man ingen hänsyn till. 

En speciell ömjukhet

Min sons hustru är från Brasilien. Hela hennes familj bor fortfarande där vilket innebär att man förstår mer och mer varför ett fotbollsälskande folk tycker att det var viktigare att protestera mot investeringarna och mutorna än att ha ett VM på hemmaplan.  

FIFA:s 79-årige president Sepp Blatter har sagt att han inte behöver ett program för valet av president den 29 maj när han ska försöka vinna för femte gången. "Jag har 40 år i FIFA, varav 17 som president, det är mitt program”, sa Blatter som nyligen också sagt i en slags ödmjuk ton:

• ”FIFA är mer inflytelserikt än något land i världen och alla religioner för de positiva känslor som släpps fram.”   

• ”Vi påverkar massor.  Vi vill använda detta för att skapa mer fred, rättvisa och hälsa i världen”.

• ”Jag tror på Gud och på mig själv. Det är därför jag kan utföra mitt ansvar oberoende av min ålder”.

• ”VM i Ryssland kommer att stoppa krisen på Krim-halvön”  

Det skall bli väldigt intressant att se hur de 209 medlemsländerna, med en röst vardera, agerar i  valet. Personligen kommer jag att bli mycket förvånad om inte Blatter erövrar ett femte mandat. Notera hur Brasiliens president, Dilma Rousseff, omvaldes i oktober, tre månader efter VM, trots skandaler med mutor och ett mycket sämre resultat relativt sett för landet jämfört med FIFA:s årsredovisning. 

Mats Lundberg

Fakta

Läs också: FIFA:s svindlande affärer 

IfK Göteborg utlyste medlemsmöte oh de ansvariga kände att det kunde hända mycket. Det gjorde det inte. Mötet  på Elite Park Avenue lockade över 300 medlemmar  medan ytterligare 975 följde händelserna via sändning . Det blev överraskande lugnt med tanke på en svajig säsong. Men slutet blev bra, och det tjänade som lugnande medel i klubben. Blåvitt hängde kvar och ordförande Rickard Berkling kunde knäppa upp västknapparna och andas ut. Både efter sista matchen och Medlemsmötet. 

Då hade han ställt sig inför alla och varit mycket uppriktig.

Gamla Ullevi i Göteborg förbereds för en ny hybridgräsmatta (Carpet-hybrid) inför nästa säsong. Innan nyanläggningen påbörjas kommer den gamla gräsmattan att fräsas bort och underlaget förberedas.

”Konstgräset är framtiden i Sverige”, det kommer att öka spelarnas teknik och tempo, alla får bättre möjligheter att träna”, har det hetat i några år, men nu gäller ett annat resonemang bland arenaägare 

SVT-dokumentären ”Hotet mot handbollen”, SVT-play, som handlar om misstänkt matchfixning inom sporten, är inget som oroar Krister Bergström.

Han är svensk VM-general för damernas 26:e mästerskap, som nu pågår fram till 17 december, med final i danska Jyske Bank Boxen i Herning på Jylland.

-Nej, det är inget som vi reflekterar över, eller påverkar oss det minsta.  Jag kan inte säga att det är någon ”snackis” i korridorer eller omklädningsrum, säger Krister Bergström.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ola Serneke och IFK Göteborg har varit synonymt. 

Han har sagt ja vid flera tillfällen.Han underlätttade bygget av Kamratgården, han har varit en partner i olika perioder, han tog initiativ till Kvibergs  Arena och han har varit huvudsponsor sedan 2019. Men nu upphör ett fem-årsavtal och parterna har inte kommit fram till en ny lösning, utan att Serneke  sagt konsekvent nej

Tillsammans med VM-organisationen för VM 2024 har Svensk

Innebandy och Folkspel tagit fram en specialgjord Sverigelott, där hela

överskottet går tillbaka till föreningarna i Svensk Innebandy.

Arbetet mot VM 2024 pågår för fullt och nu kan Svensk Innebandy som ett

led i detta presentera Folkspel som en ny partner.

Viaplays nya dramaserie Börje – The Journey of a Legend golvade recensenter och tittare i helgen. Premiäravsnittet på söndagen är den mest sedda originalserien på Viaplay i Sverige någonsin. Därutöver bänkade sig runt 400 000 tittare framför TV3 för premiären. Dramaserien i sex delar, med Valter Skarsgård i huvudrollen som Börje Salming, har dessutom hyllats av kritiker. 

Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen  och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute  i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen