Till slut fanns ingen annan utväg

Ingen blir väl förvånad om Dahlström snart är borta ur bilden”. Så löd en mening i min premiärkrönika i Idrottens Affärer 26 mars i år.
Han hade jobbet i drygt tre år men är precis lika anonym i tennis-Sverige i dag som då han kom.
Fanns bara en lösning
Att han varken synts till eller hörts av hade Dahlström kunnat kompensera med att visa upp resultat men då också sådana lyst med sin frånvaro har han blivit en belastning – en kostsam sådan.
Det kommer han fortsätta att vara under perioden som han kvitterar ut avgångsvederlag. Praxis för personer som sparkas från denna typ av befattningar är tolv månader. Det är föga troligt att förbundet anställer en ny GS under den tiden. Det finns helt enkelt inte pengar för det. 2016 hoppar huvudsponsorn SEB av vilket innebär att förbundets sponsorintäkter minskar med drygt 70 procent.
Då Dahlström anställdes våren 2010 trodde jag verkligen att förbundet hade hittat rätt person. Dessutom hade han ett tacksamt utgångsläge eftersom företrädaren Henrik Källén tagit förbundet ur en mycket svår ekonomisk kris.
Då fanns möjligheter
Trots det kan Källén inte ens med bästa vilja i världen sorteras in i den lilla exklusiva skaran av framgångsrika generalsekreterare i svensk tennis.
Källéns metod för att bringa ordning i ekonomin var nämligen inte att öka intäkterna utan att skära ned kostnaderna. I sig inget fel i det men här rensade han bort personal och la ner för svensk ungdomstennis viktiga tävlingar.
Det sättet att arbeta kräver mindre kompetens än kallsinnighet. Då Källén väl rensat färdigt fokuserade han mer på sin egen tennis än åt det han var satt och göra. Till denna dag har jag inte hört någon beklaga att Källén själv till slut tvingades ut i kylan.
De kommer - och försvinner
Inte heller generalsekreterare Dahlström kommer att lämna något tomrum efter sig. Däremot finns det alla anledning att beklaga personen Ulf Dahlström som jag varit bekant med i många år.
Under de snart 40 år som jag följt svensk tennis på nära håll har många generalsekreterare passerat revy. ”De olycksaligas skara” skulle vara en lämplig rubrik på sammanställningen. Men det finns ändå några få undantag som bekräftar regeln att tennisförbundet försiktigt uttryckt haft förtvivlat svårt att hitta kompetenta generalsekreterare.
Att Dahlström får sparken sex veckor efter årsmötet i Uppsala är ingen tillfällighet. Då valdes en ny styrelse med nye ordföranden Thomas Wallén i spetsen. Att en ny styrelse gör förändringar i den operativa ledningen är sällan anmärkningsvärt och är det definitivt inte i detta fall.
Ordförande väljer sina
Jag anser att att idrottsförbunden i framtiden ska ska ta ytterligare ett steg genom att låta den valde ordföranden utse de ledamöter han eller hon vill ha med sig i styrelsen.
Alltså precis som när statsministern utser ministrarna i regeringen.
Ja, det blir kanske inte så lyckat alla gånger men...
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA är nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att fåu ppleva på måndagen på amerikandk mark.,
På måndagsförmiddagen var spelarna från Norge och Sverige redo att på det första träningspasset väl påplöats i VM. Frågan var bara r i vilket väder tpassen skulle ske.
Den norskatruppen som bor och tränar vid The University of North Carolina Greensboro hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen
























































