Sponsorn söker nätverk

Så det krävs att klubbarna sköter sig för att behålla kunderna.
Niclas Andersson är VD för Bilia Mälardalen, ett bolag som finns på tolv orter, däribland Västerås där Niclas har sitt kontor.
Jag tog en pratstund med Niclas utifrån en sponsors perspektiv. Vilka förväntningar har de? Vad vill de få ut? Vad ser de som bra och sämre?
Bilia Mälardalen har en bred sponsring. På elitnivå märks bl a Västerås hockeyn och svenska mästarna i bandy, Västerås SK.
Dialog
- Vi förväntar oss en tät dialog med den klubb vi samarbetar med, säger Niclas. - Att vi får ge feedback till förbättring och att vi hjälps åt. Finns inte dialogen tror jag att jag gör mig till tolk för de flesta sponsorer – varför har vi satsat pengar på detta?
Nätverk
Nätverk är ett bekant begrepp i den moderna sponsringen. Att få umgås med andra sponsorer under evenemang och knyta kontakter som i slutändan leder till affärer. Detta är en grundbult i synen på sponsring från företagen.
- Vill påstå att det kanske är nummer ett för oss i vår sponsring, fortsätter Niclas Andersson.
- Vi eftersträvar nätverken. Vi vill vara en del av dom. En klubb med brett nätverk attraherar oss eftersom det är vägen in till business. Så att få nyttja en klubbs nätverk är stimulerande. Då leder det ena till det andra. Helt plötsligt har vi Mälardalens Handelskammare som samtalspartner.
Idag ett partnerskap
Niclas Andersson är erfaren inom hockeyn. Han har haft god insyn i Skellefteå AIK och ingår i Örebro HK:s styrelse. Så han har följt utvecklingen väl inom sponsring.
- Som de flesta vet så har det gått ifrån allmoser till dagens affärsuppgörelser och ett partnerskap.
Han ser hur de numera moderna arenorna bjuder på helt andra möjligheter för en sponsor. Här kan företag föra ut sitt budskap på jumbotronen och de kan stå för representation på en loge eller i ett VIP-rum.
- Det har ju blivit helt annorlunda. Vi har som sagt gått från islador till arenor. Komforten gör ju att representationen till våra kunder är populär.
Välgörenhet
Nämn något i övrigt kring klubbarnas sponsorsarbete som du vill lyfta fram.
- Välgörenhet är viktigt. Vi som ett börsnoterat bolag ser samhällsnyttan som prioriterad. Från klubbarnas sida har det blivit bättre. Men här finns mera att göra. Jag tycker att klubbarna borde lyfta upp välgörenhet på dagordningen.
Men var är kvinnorna?
Själv ser jag Malmö Redhawk kontinuerligt, men har reagerat på avsaknaden av kvinnor. För att ta ett exempel, Redhawks derbyn mot Rögle, det var utsålt och det betyder 12 600 åskådare. Jag har min plats på Malmö Arena och noterade hur Percys Restaurang var fylld av gäster, totalt 640 personer.
Men, jag roade mig med att handräkna antalet damer. Efter koll med entrépersonalen kom vi fram till att det endast var 30-talet kvinnliga gäster av 640.
Hm, det tycks vara som om företagen nästan bara bjuder män i sin representation, åtminstone i Malmö.
Här finns det mycket ogjort och det gäller generellt. Klubbarna kan själva jobba hårdare och de kan stimulera företagen att också bidra till att fler kvinnor går på hockey. De är stor potentiell publikgrupp.
Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen
























































