Sponsring och event i medvind

• Alicia Vikander vinner en Oscar.
• Tele2 har belönats med guld i ESA Excellence Awards för sponsorskap av Tele2 Arena – priset utdelat av European Sponsorship Association (ESA).
• Felix Kjellberg, alias Pewdiepie, är nominerad för en Emmy.
• Antalet nomineringar i Gyllene Hjulet har ökat med tjugo procent till 160.
• Investeringarna i sponsring och event är på väg att spränga 14 miljardersvallen - bara internet och mobilt är populärare i marknadsföringsmixen.
Det går bra nu – och det gemensamma är att det har bäring på de mjuka värdena.
Började med musikundret
Det började med det svenska musikundret med Roxette, Denniz Pop och Polar-prisetvinnaren Max Martin, i spetsen. Det fortsatte med kläd- och möbeldesign samt skandinavisk management inom hotell.
Nu kommer skådespelare, en Youtube-stjärna och företag med sinne för det kreativa (bland annat Tele2) med full kraft.
Världen tittar på Sverige med beundrande ögon. Jag märkte det redan vid världens största sponsringskonferensen, IEG, i Chicago förra året. Piewdiepie nämndes varje dag under den fyra dagar långa mässan – både som ett fenomen inom den “nya” kanalen Youtube där han fångar en ung miljonpublik varje gång han kommenterar sitt spelande på nätet, och för det faktum att han är svensk.
Jag tror faktiskt att det bottnar i ABBA. Gruppens framgångar världen över under 70-och 80-talet – främst deras turnéer och då allra främst konserterna i de engelsktalande länderna England, USA, Kanada och Australien – har banat väg för intresset för Sverige och skapat en positiv bild av oss svenskar som föregångare inom en rad områden.
Att Björn Borg sopade banan med alla konkurrenterna i turneringar världen över parallellt med ABBAs framgångar gjorde ju inte saken sämre. Inte heller att Ingemar Stenmark vann många av sina magiska 86 världscupssegrar.
Sponsring och event för 14 miljarder
Nu skriver vi 2016 och investeringarna i sponsring och event är på god väg förbi 14 miljarder kronor inklusive de företagsinterna event som görs med hjälp av en eventbyrå.
Många event sker dock internt på företagen, utan byråhjälp. Dessa räknas inte med i statistiken, liksom inte heller all den sponsring som sker i TV och radio, exempel sponsring av TV-program som Idol. Det innebär att mörkertalet är stort och att investeringarna i sponsring och event egentligen är ännu större än drygt 14 miljarder kronor. Förmodligen flera hundra miljoner kronor större.
Att enbart sponsring sedan flera år växt förbi både TV-reklam och dagspress, enligt IRM:s mätningar, visar den enorma utveckling som sker med hjälp av mjuka värden och upplevelsebaserad kommunikation.
Snart Gyllene Hjulet
Gyllene Hjulet – sponsrings & eventbranschens årliga utdelning av priser till idéer och projekt som sticker ut – blomstrar. Aldrig har antalet bidrag varit större och aldrig har spekulationerna varit så många inför galan.
Det sistnämnda märkte jag speciellt i tisdags då jag hade äran att få presentera de 65 nominerade bidragen på Casino Cosmopol i Stockholm. Det tisslades och tasslades under minglet.
7 april vet vi svarat på vilka 13 vinnare som får motta statyetten, diplom och ära för sina sponsrings- och eventkampanjer 2015. De kommer med stolthet visa att deras vinnarbidrag stärker branschens position ytterligare.
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar