Skoglund är värd framgång

Proffsboxarna Mikaela Lauren och Erik Skoglund gick en kamp i dagarna om sport versus spektakel. Kampen skedde i samband med proffsboxningsgalan på Hovet i lördags. I riksmedia vann Lauren på knock, på plats i arenan var Skoglund den vinnare som drog mest uppskattande blickar till sig.
För och emot Vietnam
”The Capital Showdown” var en historisk gala. Det var den första ”riktiga” proffsboxningsgalan i 08-området sedan september 1968. Då försvarade Jimmy Ellis en VM-titel i tungvikt från svenskarnas gunstling Floyd Patterson. Utanför Fotbollstadion demonstrerade anhängare till Black Power-rörelsen.
Anledningen var att Muhammad Ali nyss blivit fråntagen sin WBA-titel på grund av att han inte ville strida i Vietnam. Floyd sågs som en representant för de som stödde den amerikanska krigföringen. Matchen på Fotbollstadion gällde just denna WBA-titel.
Proffsboxningen har en osedvanlig förmåga att samla intresse kring sig genom företeelser som ligger långt från vad som kan uppfattas som idrottens kärna, nämligen själva tävlandet. Frågan är om tävlandet verkligen är kärnan i intresseväckande idrottsengagemang?
Mitt proffsboxningsintresse är säkert är betydligt djupare än många andras. Ändå har jag svårt att värdera digniteten på Mikaela Laurens fem, eller om det nu är sex, mästarbälten. Uppenbart inser hon det själv också.
Hon sökte uppmärklsamhet
Hon sökte därför uppmärksamhet för sin match genom att hälla vatten på sin motståndare vid pressträffen inför matchen och krävde ”rondpojkar” av någon form av diffusa jämställdhetsskäl i ett läge där just dessa rondpersoner, oavsett könsuttryck, utgör en av de mer nattståndna företeelserna inom proffsboxningen.
Men Lauren är nog rätt ute. Hon har byggt en klassisk story om sig själv som tidningar och TV-bolag reproducerar. Den handlar om kämpen som vinner med oddsen mot sig. Samtidigt är det ju högst oklart vad hon egentligen vinner för tävlingar.
I min egen forskning om den svenska proffsboxningens guldålder under 1920-talet var det uppenbart att boxningspubliken måste haft mycket svårt att förstå vad matcherna gällde och trots intensiv mediabevakning vilka motståndarna egentligen var. Tungviktaren Harry Perssons stjärna överglänste också alla andra svenska idrottare under mellankrigstiden och publiken strömmade till.
Skoglund är Laurens motsats
Erik Skoglund framstår som Laurens motsats. Han möter motståndare av god kvalité. Motståndare som relativt lätt kan värderas i förhållande till andra boxare. Han möter motståndare som han riskerar att förlora mot. Han berättar ödmjukt innan matcherna att han är nervös och rädd för att förlora.
På plats på galan är det uppenbart att publiken ser honom som kvällens sportsliga höjdpunkt. Trots detta bedömer inte arrangörerna honom som så säljande att hans stundande EM-titelmatch kommer att gå i Stockholm utan i Nyköping.
Det är inte enbart tävlandet som utgör kärnan i de sportupplevelser som den tyska arrangörsfirman Sauerland tillsammans med tv-bolaget Viasat säljer. Lika centralt är att arrangemanget byggs upp efter en kommersiell logik där man säljer identiteter och påhittade konflikter på samma sätt som vilken reality tv-såpa som helst.
Detta förklarar varför Lauren direkt efter matchen urskuldar sin vattendusch av motståndaren med att hon ville bjuda på show.
Spektaklet kring Lauren riskerar tyvärr att ta den nyfödda svenska proffsboxningen till att börja likna en wrestling show.
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme
_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































Bengt Skagerström (inte verifierad)
tors, 2016-04-28 11:45
1. Boxning i Sverige tack vara Skoglund
Visst är Erik Skoglund en ledstjärna för Svensk Boxning för närvarande. Hans enorma träningsintensitet inför varje match är imponerande. Ödmjukheten likaså. Vi får vara stolta att vara nyköpingsbor och svenskar.insurance auto (inte verifierad)
mån, 2016-05-02 12:47
2. sLjvMBZgCZeZLE
of Mitt as "WHITE BOZO"..! Hell, we're better off with Bo...I agree. At least with bo we know the stink we are getting. Voting for the lesser of two evils has never worked in the past and won't wok now. Keep doing the same thing and you will get the same results.Snow (inte verifierad)
tis, 2016-05-03 20:48
3. ohnWnPvPufjJqSg
These kind of posts are always inpnirisg. I prefer to read quality content so I’m happy to find many good points here in the post; the writing is simply great. Thank you for the postNyvaeh (inte verifierad)
ons, 2016-05-04 17:47
4. ysPbmiMHeziIST
/ Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you using? Can I get your afiafilte link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lolPer-Åke Persson (inte verifierad)
fre, 2016-05-06 20:27
5. Boxning i Sverige tack vare Skoglund
Först av allt: a/ Ellis var WBA mästare och försvarade titeln mot Floyd Patterson. b/ Skoglunds "EM" (EBU) match är långt ifrån klar, Nyköping eller inte. c/ krönikören uppmärksammar inte att publiken i stort svek både Skoglund och Laurén. MEN medialt är proffsboxningen för kvinnor större än den för män MEN i verkligheten - hos biljettköparna -säljer inte kvinnorna (att Skoglund med sin taktiska, nästan destruktiva stil inte säljer är mer logiskt). d/ som det uppmärksammas i ett annat inlägg här har Skoglund matchats försiktigt, för att inte säga dåligt av Team Sauerland. Det har varit mycket trampa vatten matcher för en boxare som kan mycket mer.cheapest car insurance Belleville IL (inte verifierad)
mån, 2016-05-09 13:56
6. tPjbiTrRZTNp
Myślę Koteuszu, że to jest twój ostatni pobyt na tym blogu. Ja naprawdę wiele mogę znieść, ale takich wyskoków to jednak nie. Pa. Tęsknił nie będę.Skriv kommentar