IOK:s beslut det enda rimliga

Massarresteringar och kollektiva bestraffningar kan aldrig vara den rätta metoden.
Inte heller i dopingjakten.
Den måste ju betyda att man misslyckats med att skilja de skyldiga från de oskyldiga.
Så IOK:s besked, att inte utestänga all rysk idrott från OS utan överlåta till varje idrott att städa sitt eget hus, var det enda rimliga.
Tafatt agerande
Ändå är det förstås ett omöjligt beting man ger specialförbunden, att på mindre än två veckor lyckas med vad den internationella dopingbyrån Wada inte klarat på all den tid man haft till förfogande.
Frågan har ställts på sin spets alldeles för sent. På tok för tätt inpå spelen i Rio.
Det är helt uppenbart att Ryssland - inte bara i detta avseende - återskapat många av de strukturer som byggde de gamla kommunistdiktaturerna bakom vars mur de mest hemska medicinska experiment utfördes. Östtyskland, Sovjet, Bulgarien, Rumänen m fl; tvångsmedicinering, från allra högsta ort regisserade medicinska experiment och manipulationer för att med idrottsliga framgångar bevisa östdiktaturernas förträfflighet.
Märkligt hur tafatt den övriga idrottsvärlden reagerade då.
De kan ju ha sagt nej
Internationella Olympiska Kommittén (IOK) hade under en tjugoårsperiod en president vid namn Avery Brundage, en stenrik amerikan som märkligt nog - det gamla Sovjet borde ju varit också hans huvudfiende - försvarade de s k statsamatörerna, Sovjets heltidsanställda idrottare som utgjorde dess alldeles speciella armé. De var ju i själva verket proffs som kom till mästerskapen med oändliga förmåner jämfört med de s k amatörerna från väst. Det var ju på den tiden förbjudet för avlönade heltidsidrottare från väst att medverka i OS men tillåtet för heltidsanställda, avlönade östidrottare med all tänkbar service, även doping naturligtvis, att tävla.
Så ryssarna har varit favoriserade förr.
Men det finns en annan sida av det stora dopingproblemet. Spelen i Rio kommer inte - även om ryssar utestängs - att vara befriat från idrottare som på ett eller annat sätt förberett sig med förbjudna eller i varje fall tveksamma metoder.
Och det kan finnas idrottare - personligheter med integritet och så starka band med väst - stavhopperskan Isenbayeva t ex som många år tillhört den svenske (Malmö) agenten Daniel Wessfeldts stall - som varit starka nog att tacka nej, stå emot de statliga propåerna, avstått från medicinsk behandling i prestationshöjande syfte.
Hur gör sponsorn?
Idrottsvärlden ser ju inte ut på samma sätt nu som före murens fall, också öststaternas atleter har fått möjlighet att ta del den företagsfinansierade idrotten i väst och skapat sig förmögenheter den vägen.
Och kan man tänka sig att ett idrottsförbund också använder sig av kollektiva bestraffningar inom ett företagsstall? Om en portalfigur för Adidas, Nike eller Boss åker dit för doping, skall då alla idrottare som företaget sponsrar också bannlysas?
Det finns lika starka skäl för den kommersiella idrotten i den demokratiska världen som för den politiserade i t ex Ryssland att ta förbjuden hjälp för att nå de resultat som i förlängningen ger miljoninkomster och världsomfattande företagsreklam. Tour de France till exempel.
Det finns häxdoktorer, medicinsk kunskap, pillertillverkning som stallchefer också i den kapitalistiska världen nyttjar för sina syften.
Politiska skäl eller kommersiella; brotten är lika allvarliga. Och organisation, rådgivning och hårda påtryckningar finns på båda sidorna.
Vi har ett litet privilegium
Ur juridisk synpunkt är IOK:s beslut begripligt. Kanske t o m nödvändigt i rättsstater.
Wada hade velat gå hårdare fram men vi skall nog inte utesluta, att den organisationen också har ett intresse av att demonstrera sin makt och visa att man har kontroll över fusket. Men det är väl som med IS; även om organisation utplånas betyder ju inte det att alla terrorister försvinner.
Men IOK borde har satt press på specialförbunden att ta sitt ansvar. Och om inte så skett hotat med en uteslutning av sporter i OS - om de inte gjort sitt jobb.
Aktionerna mot Ryssland borde gjorts för länge sedan. Nu är det två år till nästa OS. Till dess måste påtryckningarna och hoten ha fått verka.
Nu får vi dras med ännu ett olympiskt spel, där kanske ingen åker fast men många har fuskat tills de medicinska experterna satt sin stoppgräns.
Vi får välja om vi vill blunda och låta oss bedras eller kasta misstänksamhetens blickar på alla som bestiger den olympiska prispallen.
Det är ju ändå ett l i t e t privilegium.
Mest lästa just nu
18-årige Hammarby-spelaren Adrian Lahdos övergång till italienska ligasexan Como i Serie A är den hittills största i svensk fotboll.
Lahdo är en akademifostrad spelare i Hammarby, nettovinsten beräknas av sportchefen Mikael Hjelmberg till 126 miljoner kronor i ren övergångssumma, plus ett bonusbelopp på 11 miljoner, totalt 137 miljoner.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar