En fylld Malmö arena vid finalen

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
2016 var på många sätt ett rekordår för e-sporten. Det var året då den största internationella arenaturneringen i e-sport arrangerades i Sverige någonsin.
Finalen i Dreamhack i Malmö Arena som är förvandlad till e-sportarena med läktarna fyllda av åskådare. Det ukrainska laget Natis Vincere (tv) och det svenska laget Ninjas in Pyjamas (NiP, th) möttes. Intresset för e-sport, organiserad tävling i datorspel, har vuxit oerhört de senaste åren och omsätter jättesummor i prispengar i turneringar världen över. Foto Björn Lindgren, TT

 

När konfettin susade genom luften och Ninjas in Pyjamas lyfte den blänkande pokalen så var det framför ett fullsatt Malmö Arena. De hade samlats för att se finalen i Dreamhack Masters och utöver arenapubliken följde över 350 000 människor det hemifrån via datorn. 

Tävlade om 20 miljoner dollar

I Seattle samma år arrangerades tävlingen The International och engagerade fans reste från världen över för att se världsstjärnorna tävla om över 20 miljoner dollar i spelet Dota 2.

Jag minns själv när jag var där 2014 och redan då hade de placerat enorma skärmar utanför Key arena för att människor utanför skulle kunna ta del av matchen då det var fullsatt sen länge. Värt att notera är att Key Arena har en total kapacitet på 17 000 åskådare.

Det har anordnats publika tävlingar i e-sport sen 1990-talet men det var först när streaming-teknologin slog igenom som det riktigt tog fart. Med aktörer som Twitch och Youtube visas nu majoriteten av all e-sport kostnadsfritt över nätet vilket har gjort att sporten kunnat växa enormt och blivit mer tillgänglig som åskådarsport. 

Till och med SVT sänder

Men det riktigt fina är att du inte längre måste spela spelet själv för att kunna förstå det då professionella kommentatorer och experter har tillkommit som pedagogiskt förklarar vad som händer på skärmen. 

Till och med SVT sänder flera turneringar per år och flertalet kommentatorer livnär sig heltid på att kommentera matcher. 

På ett sätt så upphör jag aldrig att förvånas över hur snabbt e-sporten växer. Turneringar delade ut över 70 miljoner dollar i prispengar under 2016 och researchfirman Newzoo förutspår att den totala omsättningen på global e-sport kommer landa någonstans runt 250 miljoner dollar för samma år. 

Rejäla summor för en idrott som ännu inte slagit igenom på bred nivå kan tyckas. 

Men där ligger det intressanta, tills för några år sedan har e-sporten enbart varit aktuell för de redan frälsta men nu har det börjat sippra ut till andra intresserade.

E-sport på idrottsgymnasium

Något som jag märker, inte enkom på ökningen av nya människor som tar del av sporten utan även på initiativ som e-sport på idrottsgymnasium och kommuners planer på att bygga egna lokala e-sportarenor. E-sporten är en virvlande tornado av popularitet och just nu står Sverige mitt i centrum.

E-sporten har starkt etablerat sig som arenaidrott och jag förutspår att vi kommer att få se än mer av detta i framtiden i takt med att fler företag och sponsorer närmar sig e-sporten och idrottens egen mognad. 

När människor frågar mig om jag tror att e-sporten någon gång kommer att fylla Globen kan jag inte motstå att lite självgott dra på smilbanden och svara “Det har vi redan gjort. Dreamhack Stockholm, 2014. Men oroa dig inte, vi kommer göra det snart igen.”

Alexander Hallberg

Fakta

E-sport-Alexander ny krönikör

Alexander Hallberg, 30, ordförande i Svenska e-sportförbundet är Idrottens Affärers nye krönikör.

Drygt 100 000 gamers som är organiserade i 3 600 föreningar i Sverok, och 2 200 e-sportare som är organiserade i 33 föreningar i nybildade Svenska e-sportförbundet - med ambitionen att bli ett "riktigt" idrottsförbund och därför sökt in i Riksidrottsförbundet, RF.

Ett förbund som verkar på en marknad som snart omsätter 1 miljard kronor om året och växer med 40 procent under samma period. Välkommen till e-sportens värld! Och välkommen som krönikör i Idrottens Affärer, Alexander Hallberg!

- Tack! Det känns otroligt kul att få skriva på en så specialiserad sajt som Idrottens Affärer, där jag verkligen kan gå på djupet i ett ämne. Jag tror och hoppas att mina krönikor kan ge ett nytt perspektiv på idrott och även förklara mer om e-sport. Jag hoppas också kunna slå hål på fördomar, bekräfta rykten och bjuda in till nya spännande samarbeten. 

Thomas Ejderhov, chefredaktör för Idrottens Affärer, är mycket nöjd med sitt nytillskott bland krönikörer:

- E-sporten är ganska okänd för gemene man, även inom idrotten, men är ett fenomen bland främst yngre som idrotten måste förstå och känna till, för nu tar allt mer plats - även som en publiksport.   

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Under 2024 ökade det egna kapitalet hos ligans 16 klubbar med 17 procent jämfört med 2023. I siffror till närmare 2 miljarder kronor med Malmö FF som den fortsatt kapitalstarkaste klubben med 764 miljoner i eget kapital.

MFF följs av Djurgården med 364 miljoner och Elfsborg med 170 miljoner. Procentuellt stod GAIS för den största ökningen med en ökning av eget kapital från 6 till 19 miljoner kronor. 13 av 16 klubbar ökade sitt eget kapital under 2024.

 

Kristinebergs idrottsplats, även kallad Krillan, i  Stockholm, invigdes i början av 1930-talet. Här har många friidrottstävlingar och fotbollsmatcher arrangerats sedan dess. 

I dag har gammalt blivit som nytt, sprillans nytt!  

Allt är förändrat och förbättrat. Här är åtgärdslistan som åtskilliga kommuner skulle vilja kopiera med önskan att kunna göra det samma. och, detfinns pengar att hämta

Vem blir Årets Svenska Kvinna 2025? Kommer SWEA Internationals utmärkelse att gå till en av Sveriges mest internationellt framgångsrika affärskvinnor, en läkare och humanitär hjälparbetare, en hyllad skådespelare och regissör, en generalmajor inom Försvarsmakten, en världsrekord-hållande simmare eller en motorsports-legend? 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

En svensk spelare har skrivit historia genom att kamma hem den största spelvinsten någonsin i Sverige – orimliga 1,25 miljarder kronor på Eurojackpot. Under tisdagskvällen stod det klart att en rad spelad i Sverige var ensam med full pott, och nu har Svenska Spel Tur fått tag på den lyckliga vinnaren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.