Brynäs en joker i slutspelet

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
SHLs grundserie och dess 52 omgångar är färdigspelade. Växjö vann. Hatten av för ”uppkomlingarna” från Kronoberg. HV 71 2:a och Frölunda 3:a. Växjö belönas med en miljon från SHL för serievinsten.
Frölundas Johan Gustafsson lyfter Le Mat pokalen efter SM-guldet bärgats i final i SHL. Men det var i fjol. – Foto Robert Granström / TT

 
52 omgångar och ”serielunk.” Jag tycker inte så. Spelarna i de 14 klubbarna i SHL är fullblodsproffs och kommer förberedda till alla matcher. Jag har noggrant följt högsta hockeyligan i Sverige i snart 50 år. Ger denna säsongs upplaga fullt godkänd. I takt med det ska vi veta att vi i år har cirka 180 spelare utomlands som skulle ha platsat i SHL. Vi ska tala mera om säsongens kommande play-off. Men här lite sammanfattning av grundserien: 

Publiksnitt: 5 707. Frölunda högst med 9 029. Totalt drog SHL 2 077 446 miljoner åskådare efter 52 omgångar
Skyttekung: Joakim Lindström, Skellefteå. 18+36 = 54 poäng.
Bästa målvakt: Malmös Oscar Alsenfelt. 94, 46 i räddningsprocent.
Bäst plus/minus: Philip Holm, Växjö. +52.
Bästa tekare: David Ullström, HV 71. 65, 91 procent.
Mest utvisad: Alexander Urbom, Djurgården. 95 minuter.
Bäst i powerplay: Malmö. 27, 21 procent.
Bäst i boxplay: Skellefteå. 85, 42 procent.

Forntiden

Säsongen 1984-85 tränade jag Djurgården. Vi vann grundserien. Gick hela vägen till SM-final mot Södertälje. Torskade i den 5:e avgörande matchen, på neutral plan (Norrköping) som det var på den tiden. 

Vi hade 5-6 landslagsspelare. Håkan Södergren, Roffe Ridderwall, Micke Thelvén Jens Öhling m fl. Dessa var våra bäst betalda spelare. De hade en månadslön på kring 8 000 kr brutto, under 10 månader. Så alla spelare i SHL hade civila jobb på sidan av hockeyn på den tiden.

Noterbart är att CMore (som sänder SHL) -experten Arto Blomsten var en duktig, ung back i denna DIF-upplaga. Om jag minns rätt så hade han 3 500 kr i månaden. Han försörjde sig som hantverkare i det civila.

Alla är fullblodsproffs

Sedan i början av 90-talet är SHL en regelrätt proffsliga. Alla spelare/ledare har hockeyn som ett heltidsjobb. Idag år 2017 tjänar en SHL spelare runt 100 000 kr brutto i månaden, i 12 månader per säsong. Många importer (som av någon anledning oftast är överbetalda) tjänar cirka 4 miljoner kr brutto per säsong.

Historik

Första SM-finalen i hockey spelades mellan IK Göta-Hammarby IF 1922. Göta vann med 6-0. Men låt oss rådda lite kring hockeyhistorik. Därför ringde jag den främste i ämnet, Tobias Stark. Han är historiker och hockeyforskare vid Linnéuniversitetet i Växjö. Även skribent på denna sajt. 

– Första formella hockeysignalerna i Sverige kom den 27 januari 1920. Den kvällen arrangerades nämligen den första regelrätta hockeyträningen i Sverige, på Stockholms Stadion. Inga spelare dök emellertid upp, eftersom det inte fanns några i landet vid denna tidpunkt.

– Men trots detta kom Sverige med ett lag till OS Antwerpen 1920. Mestadels bestående av bandyspelare. Där vann Sverige den första OS matchen i hockey någonsin mot ett favorittippat Belgien med 8-0.

Så i världs-hockeyns vingslag är vi i framkant.

Le Mat

Så heter pokalen som tilldelas till de årets kommande SM-vinnare. Åter till hockey-historie-oraklet Tobias Stark.

– Raoul Le Mat kom till Sverige någon gång i början av 1900-talet som en amerikansk affärsman. Sålde traktorer. Blev sedermera stor inom biobranschen. 

– Han hade även med sig ett stort hockeyintresse från Nordamerika. Därför instiftade han ett pris 1926 till vinnaren av SM-finalen, Le Mat pokalen. Första vinnaren var Djurgården IF som slog Västerås SK med 7-1. Pokalen finns kvar än idag. 91 år på nacken.

Kvartsfinalerna

Imorgon fredag startar SM slutspelets kvartsfinaler med två matcher. Frölunda-Skellefteå och Växjö-Malmö. På lördag spelar Linköping-Brynäs och HV 71-Färjestad. Lagen spelar varannan dag. Vilket innebär play-off hockey varje dag den närmaste tiden. Bäst av sju matcher gäller. Det gäller alltså att komma först till fyra segrar.

Kristallkulan

Oerhört svårtippat inför årets SM slutspel. Går man på stabilitet så tippar många Växjö som slutsegrare. Formstarka de sista 15-talet omgångarna av grundserien har HV 71 och Linköping varit. Brynäs kan vara en joker i leken. Alltid svårt att vinna SM två år i följd, men det är klart att Frölunda är att räkna med. Färjestad kvalificerade sig som sista lag in i kvartfinalerna. Det har hänt förut att ”sista” laget in vunnit SM. Det gjorde HV 71 1995.

Tror att Malmö och Skellefteå är en bit ifrån guld-diskussionerna.

Det enda vi vet säkert är att Le Mat-pokalen lyfts i skyn någon gång i april.

 

Gunnar Svensson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja