Storsponsorn nära att tröttna

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Vad hade den skånska fotbollsklassikern Trelleborgs FF varit utan den legendariske finansmannen Rune Andersson, 72? Förmodligen inte funnits på kartan, definitivt inte i den skepnad som klubben har i dag.

Foto: Patric Söderström / SCANPIX

 

Namnet Trelleborgs FF, nu tillbaka i Superettan, hade sannolikt inte längre varit exklusivt, sannolikt fusionerat med någon annan klubb. Och så kan det bli om inte dagens politiska makthavare ändrar sin inställning till framförallt arenafrågan. 

Rune Andersson har sina rötter i Kyrkhult, Blekinge, hade i sin ungdom vänstersympatier politiskt men värderingarna bytte nog position i takt med de finansiella framgångarna. 

Han studerade vid Chalmers tekniska högskola, 1968 utexaminerades han som civilingenjör i ämnet väg- och vattenbyggnad. Så småningom blev han entreprenör, en framgångsrik sådan. Han skapade det som skulle bli ett konglomerat, Mellby Gård AB, i den skånska göingebygden.

Den lille utmanaren växte till den jätte den är i dag; tolv dotterbolag, fem intressebolag och verksamheter på flera andra håll. Senaste årsomsättningen var 5,6 miljarder kronor.

Svårförklarad förälskelse

Anderssons resa gick också via företaget Trelleborg AB, han flyttade till staden 1983. Men på frågan varför han blev förälskad i Trelleborgs FF svävar han än i dag på målet.

- Jag fick väl särskilda känslor för miljön på Vångavallen, den enkla arenan som så många hatade och som i medierna skildrades som om någon släpat in en bonnakatt i dom finare och rikare fotbollsmiljöerna. Men jag har alltid tyckt om fotboll och jag såg TFF som ett fint och värdefullt varumärke för hela staden.

I 20 år var Rune Andersson vice ordförande i klubben. Hans medlemsavgift har varit extremt och nästan obegripligt hög. Ungefär hundra miljoner har han, enligt egna beräkningar, satsat i klubben – en livboj i guld.

- Det har gått bra i mina verksamheter, jag sysslade ju med en del aktieaffärer också på sin tid. Jag sponsrade med glädje och såg hur klubben utvecklades. Vi etablerade oss i allsvenskan och nådde framgångar till och med i europacupspelet. Under Tom Prahls tränarepok besegrade vi rent av engelska storlaget Blackburn Rovers som därmed blev utslaget ur dåvarande UEFA-cupen, en oförglömlig höjdpunkt.   

Fem miljoner i år

Andersson fortsätter att sponsra sitt favoritlag, i år med fem miljoner- det kan sättas i relation till en årlig budget på 15 miljoner. Men de kommunala makthavarna ändrar inte sin inställning till planhyra och andra arenainvesteringar som drabbar klubben ekonomiskt. Planhyran är drygt en halv miljon.

-Det är på ren svenska för jävligt. Minst en halv miljon, kanske mer med tanke på andra kostnader, tas från mina pengar. Det är förbluffande att de män och kvinnor som styr kommunen inte begriper att de förvaltar ett kulturarv som har betytt och ännu betyder så mycket för Trelleborg som varumärke.

- I stället för att medverka i en verksamhet som kan bli ännu större och ännu mer betydelsefull än i dag gör man allt för att urarva den. Jag ör förbluffad och förvånad.

- Drar du in dina sponsorpengar i fortsättningen?

- Det vet jag inte i dag. Jag lider med klubben som ska straffas på det här sättet. Jag ska noga följa vad som händer i andra kommuner och deras fotbollslag, till exempel Helsingborg som har fått en ny svindyr arena för en halv miljard och den nya som ska byggas i Jönköping. 

Hur påverkas deras planhyror? Jag tycker att kommuner måste ha en generös attityd i dessa frågor annars försvinner dessa lag ner i skuggan. Att maximera planhyror och drift gör den ekonomiska verksamheten omöjlig för majoriteten av fotbollsklubbarna. I förlängningen drabbar det ju också ungdomarna på respektive orter.

Kan bli namnbyte

- Du har talat om att Trelleborgs FF kan komma att lämna Vångavallen och spelar på annan ort och att eventuellt byta namn – varför inte till Mellby Gård FF. 

- Det är inte aktuellt för dagen men det kan bli så. Jag är trött på kommunens inställning till sin stora fotbollsklubb som betyder så mycket för så många. Vi får se hur jag och koncernen gör, numera är det ju min son Johan som är vd.

Johan Andersson har redan inlett ett fusionsarbete för Trelleborgs FF. Det nystartade damlaget spelar i division tre och har inlett ett samarbete med FC Rosengård, ett av de högst rankade lagen i Europa. Huvudsponsor i FC Rosengård är företaget Danir AB vars vd heter Johan Glennmo.

Ken Olofsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.