Norman förtjänar större erkännande

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Som spelare nådde han andraplatsen på världsrankningen. Det finns ingen motsvarande rankning för coacher utan handlar om subjektiva bedömningar. På min lista är Magnus Norman klar världsetta och har så varit i flera år.
Schweiziska Stan Wawrinka (t.v.) med svenske tränaren Magnus Norman. Bilden togs 2015 efter vinsten i French Open mot Novak Djokovic. — Foto: Christophe Saidi, FFT, Pool via AP

 

Det finns några coacher vars spelare är mer segerrika men det finns absolut ingen som gjort lika stor skillnad som Norman gjort.

Snabbt topp-tio

Listan på hans betydelse för Stan Wawrinka kan göras mycket lång men jag begränsar det här till att omfatta endast schweizarens rankning och Grand Slam-resultat:

 

  • Då samarbetet inleddes i början på 2013 låg Wawrinka 17. En månad senare var han topp-tio och där har den nuvarande världstrean varit bofast undantaget en vecka i maj 2013.
  • Då Norman kom in i bilden hade Wawrinka fyllt 28 år och på sina 32 tidigare Grand Slam-turneringar hade han två kvartsfinaler som främsta merit.
  • Efter det ser hans GS-facit ut så här: Tre titlar, Australian Open 2014, Franska mästerskapet 2015 och US Open 2016. Ytterligare fem semifinaler. Vid bara fyra tillfällen har han fallit bort före kvarten.

 

Allt detta alltså av en spelare som fyllda 28 år inte ens varit i närheten av en topplacering eller tenniscirkusens tyngsta bucklor. Förvandlingen är så ofantlig att det är endast Bill Tildens karriär som kan mäta sig. Tilden hade fyllt 27 år då han tog sin första av tio Grand Slam-titlar. Det var på 1920-talet och konkurrensen var jämförelsevis trådsmal.

Mer uppmärksamhet

Tänk om det varit en svensk spelare som under Magnus Normans ledning svarat för det Wawrinka gjort. Då hade Norman på hemmaplan fått oändligt mycket större uppmärksamhet och mer cred än vad som nu är fallet.

Även om den lågmälde och lite tillbakadragne värmlänningen inte gillar att stå i rampljuset är det beklagligt och mycket anmärkningsvärt att han ännu inte fått det där riktiga erkännandet som en av Sveriges bästa tränare/ledare alla kategorier.

På tenniscirkusen röstades han förra året fram som bäste coach.

2000 spelade Magnus final i Franska Mästerskapet (förlust mot Gustavo Kuerten) där Wawrinka i eftermiddag ställs mot historiens främste grusspelare.

Nadals tionde?

Rafael Nadal kan ta sin tionde (!) titel på Roland Garros där han sedan debuten 2005 förlorat bara två matcher. Senaste förlusten kom i kvarten mot Novak Djokovic för två år sedan och den första i åttondelsfinalen 2009 mot Robin Söderling, som då också blev den förste att i en match i bäst av fem set besegra spanjoren på grus.

Söderling gick till final och cochades då (liksom då han gick till final året efter) av – Magnus Norman.

Söderling kunde slå igenom Nadals försvar. Det har under åren varit och är fortfarande ytterst få spelare som har kraften och precisionen som krävs.

Stan Wawinka har det.

Men han måste förstås spela på toppen av sin kapacitet och har definitivt inte råd med lika många oprovocerade misstag som i semifinalen mot Andy Murray.

Värdefullt för svensk tennis

Oavsett utgång av finalen i årets andra Grand Slam-turnering är det både roligt och värdefullt för svensk tennis att genom 41-årige Magnus Norman finnas med i bilden i dessa stora sammanhang.

Extra roligt och betydelsefullt är det förstås för Good to Great, den framgångsrika akademi Magnus Norman tog initiativ till och som drivs av honom, Nicklas Kulti och Mikael Tillström.

 

Jonas Arnesen

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På måndagsförmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige redo att för det första träningspasset väl påplats, och det skedde i välande temperatur. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn

Tll saken hör att de de borpå skitftande platser. Den norskatruppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen