Borg ett föredöme även för föräldrar

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Han är en av de största spelarna i tennishistorien och Sveriges främste idrottare genom tiderna. Men Björn Borg är också ett föredöme som idrottsförälder. Han har en avslappnad distans till sonen Leos satsning.

 

Han har tillsammans med hustrun Patrica grundat ett projekt som utbildar tennisföräldrar. Paret sponsrar också projektet vilket drivs i Euro Elites regi.

- Även föräldrar måste lära sig. Vad ska jag göra och vad ska jag inte göra? Gör jag på rätt sätt eller ska jag göra på ett annat sätt? Det där är viktigt, säger Borg i intervjun som jag fick med honom under fjolårets SkiStar Swedish Open i Båstad.

När Björn som liten grabb började spela tennis och hockey skjutsade föräldrarna Margareta och Rune honom till träningar och matcher. På så sätt var de mycket involverade i sin sons idrottande. Men det stannade också vid skjutsar och annan hjälp.

Målet klart tidigt

- De hjälpte och stöttade mig men de sa aldrig vad jag skulle göra eller inte göra, berättar Borg, som redan i unga år hade målet klart för sig: att bli bäst i världen.

Det målet satte han själv upp. Ingen annan. Drivkraften kom från honom själv. Ingen annan.

 

Även på den tiden fanns pressande föräldrar men de var så få att de inte utgjorde något stort problem. I dag är föräldrahetsen ett ständigt återkommande tema inom barn och ungdomsidrotten.

 

- Det är så mycket pengar involverat i tennis, ja, i andra idrotter också men tennisen är penningfixerad. Många föräldrar vill att deras döttrar eller söner ska börja spela och när de spelar pushar föräldrarna dem.


- Vissa vill kanske inte spela tennis och vissa vill spela men har ingen målsättning att bli bäst i världen. Det är viktigt att barnen får hålla på med det de tycker är roligt och sedan spelar det ingen roll om det är tennis eller något annat.

Borg hänger med

Det är 40 år sedan den elvafaldige Grand Slam-segraren tog sin andra av fem raka titlar i Wimbledon där årets upplaga i helgen får sin upplösning.

Björn Borg följer såväl den internationella topptennisen som svensk tennis och inte minst då på juniorsidan. Björn och Patricias 14-årige son Leo är en av landets främsta i sin åldersklass (vilken för övrigt har en stark topp) och var han än spelar får Leo stor uppmärksamhet.

Det är ingen lätt situation för en ung talang att ständigt bli jämförd med en pappa som är en av tidernas bästa spelare.

Men med stöttande föräldrar som vet vad deras roll är slipper Leo Borg ändå den press som många andra unga idrottare lever under.

Se hela intervjun med Björn Borg här

 

Fotnot:

Euro Elite är kort sammanfattat en organisation som bland annat arrangerar träningsläger och tävlingsläger för juniorer från hela världen.

Jonas Arnesen

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen