Borg ett föredöme även för föräldrar

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Han är en av de största spelarna i tennishistorien och Sveriges främste idrottare genom tiderna. Men Björn Borg är också ett föredöme som idrottsförälder. Han har en avslappnad distans till sonen Leos satsning.

 

Han har tillsammans med hustrun Patrica grundat ett projekt som utbildar tennisföräldrar. Paret sponsrar också projektet vilket drivs i Euro Elites regi.

- Även föräldrar måste lära sig. Vad ska jag göra och vad ska jag inte göra? Gör jag på rätt sätt eller ska jag göra på ett annat sätt? Det där är viktigt, säger Borg i intervjun som jag fick med honom under fjolårets SkiStar Swedish Open i Båstad.

När Björn som liten grabb började spela tennis och hockey skjutsade föräldrarna Margareta och Rune honom till träningar och matcher. På så sätt var de mycket involverade i sin sons idrottande. Men det stannade också vid skjutsar och annan hjälp.

Målet klart tidigt

- De hjälpte och stöttade mig men de sa aldrig vad jag skulle göra eller inte göra, berättar Borg, som redan i unga år hade målet klart för sig: att bli bäst i världen.

Det målet satte han själv upp. Ingen annan. Drivkraften kom från honom själv. Ingen annan.

 

Även på den tiden fanns pressande föräldrar men de var så få att de inte utgjorde något stort problem. I dag är föräldrahetsen ett ständigt återkommande tema inom barn och ungdomsidrotten.

 

- Det är så mycket pengar involverat i tennis, ja, i andra idrotter också men tennisen är penningfixerad. Många föräldrar vill att deras döttrar eller söner ska börja spela och när de spelar pushar föräldrarna dem.


- Vissa vill kanske inte spela tennis och vissa vill spela men har ingen målsättning att bli bäst i världen. Det är viktigt att barnen får hålla på med det de tycker är roligt och sedan spelar det ingen roll om det är tennis eller något annat.

Borg hänger med

Det är 40 år sedan den elvafaldige Grand Slam-segraren tog sin andra av fem raka titlar i Wimbledon där årets upplaga i helgen får sin upplösning.

Björn Borg följer såväl den internationella topptennisen som svensk tennis och inte minst då på juniorsidan. Björn och Patricias 14-årige son Leo är en av landets främsta i sin åldersklass (vilken för övrigt har en stark topp) och var han än spelar får Leo stor uppmärksamhet.

Det är ingen lätt situation för en ung talang att ständigt bli jämförd med en pappa som är en av tidernas bästa spelare.

Men med stöttande föräldrar som vet vad deras roll är slipper Leo Borg ändå den press som många andra unga idrottare lever under.

Se hela intervjun med Björn Borg här

 

Fotnot:

Euro Elite är kort sammanfattat en organisation som bland annat arrangerar träningsläger och tävlingsläger för juniorer från hela världen.

Jonas Arnesen

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Här är Göteborgsföretagen som i ensatsning  vill skapa bättre förutsättningar för idrotten. Finansbolaget Factoringgruppen går in i ett partnerskap med nystartade Sport managementföretaget Samm.  Bakom nystartade Samm står Niklas Allbäck, tidigare klubbchef för ÖIS Fotboll och ledamot i valberedningen för Svensk Elitfotboll (SEF) samt Per Skånberg, tidigare ordförande i ÖIS och före detta styrelseledamot i Landskrona BoIS. 

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

 VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof.  Senast  Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.

På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is.  VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år,  uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist. 

 Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.