Ett strukturellt problem

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Svar till Åke Stolt.
Sverigejubel efter 1-1 på straff av Lotta Shelin under gruppspelsmatchen mellan Sverige och Italien på De Vijverberg arena under fotbolls-EM i Nederländerna. Foto: Maja Suslin /TT SPORT
Inlägget är en del i ett replikskifte. I faktarutan längst nere hittar du alla inlägg i debatten.

 

Jag är ledsen om du upplever dig feltolkad. Som jag skrev så var ju Pia spelare i en annan tid. Det fanns få kvinnliga fotbollsspelare då, så hon hade ju inte så mycket att välja på, än att spela med grabbar. Unga fotbollsspelare idag kan lära sig av bättre fotbollsspelare i högre divisioner, av båda kön. 

Jag menar alltså att lösningen på ett grundläggande kvalitetsproblem inte behöver stavas grabbar eller män.

Jag pratar om strukturer, inte enskilda personer. Det kan hända att Sarah Sjöström och Charlotte Kalla inte håller med om det jag skriver. Det är inget problem att en enskild person väljer en manlig tränare. För att den manliga tränaren är bäst. Det är inget problem att en manlig chef, väljs som chef – för att han är bäst. Men det är ett problem när strukturer gör så att kvinnor som grupp inte har möjlighet att lyftas fram. 

Det är en könsfråga

Varför tror du att gruppen kvinnliga domare eller instruktörer idag inte är de bästa (vilket jag i och för sig visst tror att de är)? För att det finns ett tak som är lagt innan grunden ens får möjlighet att byggas. Varför får så få kvinnliga domare döma herrmatcher? Knappast för att de är för dåliga. Det går inte att kvalitetssäkra något som inte fått möjlighet att blomstra.

Jag gör inte något till en könsfråga, det är en könsfråga!

I tidiga åldrar spelar tjejer och killar på samma villkor, i samma lag. Om grunderna läggs där så borde väl kvaliteten se likadan ut inom herr- och damfotbollen? Det finns långt fler kvinnor än män som har ett heltidsjobb vid sidan av sitt idrottande, och den kvalitet som du önskar är svårare att få om det inte finns någon tid till att träna upp den. 

Samma resurser

Miljonintäkterna är inget klubbarna kan rå på, då det är sponsorer som står för de beloppen. Men klubbarna kan ge samma resurser och förutsättningar i klubblagen, genom alla åldrar. Nu har vi ju valt att vi ska dela upp fotboll i grenarna dam- och herrfotboll och då bör den ju få vara just det också. 

Herrarna spelar ju inte damfotboll, damerna inte herrfotboll, och då är det väl bättre att lära sig av de som spelar samma spel?

Emma Stenberg

Debatt

Det här inlägget är en del i debatten/replikskiftet mellan Åke Stolt och Emma Stenberg med anledning av att Pia Sundhage lämnar posten som förbundskapten för svenska fotbollslandslaget. Alla inlägg i debatten:

Med glorian på sned Åke Stolt
Ett jämställdhetstänk på sned Emma Stenberg
Kvalitet - inte kön - är det som räknas Åke Stolt
Du är här → Ett strukturellt problem Emma Stenberg
Inte i ett feminint reservat... Åke Stolt

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svensk bandy mobiliserar. Förbundet och liga föreningen ska tillsammans skapa resurser i ett arbete som har pågått en tid.  De innebär i klartext att  Svenska Bandyförbundet (SBF) och Föreningen Svensk Elitbandy (FSE) fördjupar sitt samarbete och samordnar nu arbetet med marknadsföring, försäljning och partneraktivering.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Vintern har kommit med allt vad det innebär. Framkomligheten minskar allmänt, men – andra möjligheter öppnas. Det t är möjligt att åka skidor både i norr, söder och väst, ja överallt i Sverige. 

Drömmar föds och släcks. ”Kanske jag också skulle testa… Över 600 000 personer har faktiskt kämpat sig igenom Vasaloppet sedan starten 1922.  

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen