Ett strukturellt problem

Jag är ledsen om du upplever dig feltolkad. Som jag skrev så var ju Pia spelare i en annan tid. Det fanns få kvinnliga fotbollsspelare då, så hon hade ju inte så mycket att välja på, än att spela med grabbar. Unga fotbollsspelare idag kan lära sig av bättre fotbollsspelare i högre divisioner, av båda kön.
Jag menar alltså att lösningen på ett grundläggande kvalitetsproblem inte behöver stavas grabbar eller män.
Jag pratar om strukturer, inte enskilda personer. Det kan hända att Sarah Sjöström och Charlotte Kalla inte håller med om det jag skriver. Det är inget problem att en enskild person väljer en manlig tränare. För att den manliga tränaren är bäst. Det är inget problem att en manlig chef, väljs som chef – för att han är bäst. Men det är ett problem när strukturer gör så att kvinnor som grupp inte har möjlighet att lyftas fram.
Det är en könsfråga
Varför tror du att gruppen kvinnliga domare eller instruktörer idag inte är de bästa (vilket jag i och för sig visst tror att de är)? För att det finns ett tak som är lagt innan grunden ens får möjlighet att byggas. Varför får så få kvinnliga domare döma herrmatcher? Knappast för att de är för dåliga. Det går inte att kvalitetssäkra något som inte fått möjlighet att blomstra.
Jag gör inte något till en könsfråga, det är en könsfråga!
I tidiga åldrar spelar tjejer och killar på samma villkor, i samma lag. Om grunderna läggs där så borde väl kvaliteten se likadan ut inom herr- och damfotbollen? Det finns långt fler kvinnor än män som har ett heltidsjobb vid sidan av sitt idrottande, och den kvalitet som du önskar är svårare att få om det inte finns någon tid till att träna upp den.
Samma resurser
Miljonintäkterna är inget klubbarna kan rå på, då det är sponsorer som står för de beloppen. Men klubbarna kan ge samma resurser och förutsättningar i klubblagen, genom alla åldrar. Nu har vi ju valt att vi ska dela upp fotboll i grenarna dam- och herrfotboll och då bör den ju få vara just det också.
Herrarna spelar ju inte damfotboll, damerna inte herrfotboll, och då är det väl bättre att lära sig av de som spelar samma spel?
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar