Allianser som skapar win-win

Detta är en verklighet som alla idrottsföreningar behöver förhålla sig till.
Reklam säljs på alla möjliga ställen, från matchtröjan till biljetten. Men hur vet man som företag om sponsringen gör jobbet? Och hur vet klubben att det egna varumärket stärks genom de samarbeten man tecknar? Vad kan vanliga klubbar och idrottsföreningar göra för att öka sin attraktionskraft för potentiella sponsorer?
Det är dags för idrotten att på allvar börjar se på sig själv som en partner i olika varumärkesallianser, snarare än exponeringsytor för företagsnamn. Genom att förstå de varumärkesvärden klubben står för och jämföra dessa med det som olika potentiella samarbetspartners står för, kan samtalet mellan klubb och sponsor bestå av annat än ”snälla ge oss pengar, gärna mycket”. Det skapar också en mer professionell inställning till sponsring inom företagen, där många beslut fortfarande fattas på grundval av personliga intressen och tradition. Ett samtal mellan två varumärken som ser hur de kan förstärka varandra öppnar också dörren till nya möjliga samarbeten och aktiviteter. Sponsring blir co-branding och allianser på riktigt.
Ett mer professionellt synsätt på sponsring kräver ett mer faktabaserat tillvägagångssätt. Validerade insikter kring varumärke och positionering lägger grunden för bättre argument och skapar möjligheter till gemensamt värdeskapande. Det möjliggör också för en förening att se sponsringen inte bara som finansiering utan som en del i klubbens egna varumärkesbyggande. Hur stärker, eller stjälper, associationerna som en sponsor för med sig det varumärke vi som idrottsförening vill bygga?
Fördjupade insikter kring hur olika idrotter uppfattas ger också nya möjligheter. I en stor studie bland över 10 000 svenskar har vi kartlagt drygt 70 olika aktiviteter utifrån varumärkesassociationer, från specifika idrottsvarumärken till idrotter som helhet samt ideella organisationer. Studien visar att elitfotboll och ungdomsfotboll står för olika saker, Båstadtennisen och Stockholm Open likaså. Att som bolag stödja ungdomsfotboll gör ett varumärkesjobb, elitfotboll ett annat, AIK ett tredje.
Allmänheten ser idrotten som bärare av ett av de mest attraktiva varumärkesvärdena, nämligen positiv inverkan på samhället. Det är samtidigt en association som få företag har. Genom att lyfta idrottens samhällsvärden skulle en allians kunna utformas på ett sätt som stärker bilden av ett företags samhällsengagemang samtidigt som föreningens ekonomi och varumärke stärks. Men det kräver att idrottsföreningar aktivt arbetar för att bevisa sitt positiva samhällsvärde, i allt från hur ledare och spelare agerar till hur kommunikationen ser ut. Ett utvecklingsarbete baserat på kunskaper om klubbens egna, och potentiella samarbetspartners, varumärke borde stå högt på varje förenings agenda.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.


























































Skriv kommentar