En annorlunda tennisresa

Det var nämligen precis vad Mikael Landström gjorde för fyra år sedan och denna vecka står Palma Sport & Tennisclub som värd för en av deltävlingarna på Champions tour.
Mats Wilander, Carlos Moya, Thomas Enqvist, Mark Philippoussis och Mikael Pernfors är några av profilerna i Legends Cup som lockat starka sponsorer och är ett viktigt evenemang på Mallorca.
Tennisen är oerhört stor på semesterön som fått fram två världsettor, först Moya och sedan Nadal som nu har sin gamle mentor Moya som coach.
Men i veckans ATP-turnering i Peking får Nadal klara sig utan sin coach som absolut inte vill missa Legends Cup.
– Det är en mycket välorganiserad tävling med härlig stämning på läktaren, säger Moya.
Den som för fyra år sedan sagt att klubben skulle arrangera en tävling på Champions Tour hade betraktats som tokig. Ja, det var nog ingen som riktigt på allvar trodde att anläggningen överhuvudtaget skulle tas i bruk igen.
– Allt låg i ruiner då vi tog över. Inklusive tiden för att få alla tillstånd som krävs tog det ett år att bygga upp, säger Landström.
Anläggningen uppfördes redan 1964 och ritades av arkitekten Francesc Mitjans som också ligger bakom Barcelonas mäktiga hemmaarena Camp Nou.
– Allt han gjort är k-märkt så ett krav var att vi skulle återställa byggnaden. Vi samarbetade med bland andra konservatorier, säger Mikael som sedan tidigare drev två hotell på Mallorca tillsammans med hustrun Johanna.
Ingen av er har tennisbakgrund?
– Nej, jag spelade lite så där på gräset hemma när Björn Borg var som mest populär, Men mer var det inte. Däremot har vi vår bakgrund i hotellbranschen.
Klubben ligger centralt i Palma och inbäddat i ett bostadsområde där grannarna från sina balkonger har en härlig vy över centercourten.
– Vi är faktiskt Palmas enda klubb med en centercourt, säger Landström.
Varifrån kom tanken på att starka en deltävling på Champions Tour?
– Vi är en klubb som vill hålla hög nivå på alla aktiviteter och det här är ett led i det.
Vad kostar det att arrangera en sådan här turnering?
– Mellan 400 000 ooh en halv miljon euro. Vi äger klubben och gör cateringen och allt annat själva vilket innebär att vi kan driva ett sådant här event för en mindre peng än vad man kan på många andra ställen, säger Mikael Landström.
Årets Legends Cup är den tredje i rad och det fyra dagar långa evenemanget har nu utökats med Friendship Cup där tre av Sveriges bästa 14-åringar på flick- respektive pojksidan möter Mallorcas bästa spelare i samma åldersklass. Landskamperna avgörs precis som i Davis Cup och Fed Cup genom fyra singlar och en dubbel och de unga talangerna kommer också att få spela uppvisningsdubbel i par med Wilander & Co.
Initiativet till Friendship Cup har tagits tillsammans med Svenska tennisförbundet och som ett led i uppladdningen tillbringade de svenska talangerna ett dygn på Rafael Nadals akademi.
Greppet med Friendship Cup är mycket välkommet. Champions Tour är i sig bra underhållning och ger tennisälskarna möjlighet att få se slocknade stjärnor som fortfarande håller hög klass. Genom att involvera unga talanger får evenemangen med ens större betydelse för sporten i stort. Här får framtidshoppen tips och stöd från stjärnor som de annars aldrig skulle ha träffat.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen.
AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga.
20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Nu har det hänt igen. En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.
– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.