95 miljoner kan bli mer

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Sveriges VM-plats efter 0-0 i Milano betyder tio miljoner dollar plus 1,5 miljoner dollar för att förbereda sig för mästerskapet. Nästan 95 miljoner kronor. Och det kan bli mer. Går blågult vidare från gruppspelet betyder det nästan ytterligare 30 miljoner kronor. Guld ger 320 miljoner kronor.

Sveriges förbundskapten Janne Andersson kramas om av Mikael Lustig efter slutsignalen i måndagens VM-kval, playoff, andra matchen, mellan Italien och Sverige på San Siro i Milano. Matchen slutade 0-0 och Sverige går vidare till VM. Foto: Jonas Ekströmer / TT

Vad ska pengarna användas till? Generalsekreteraren Håkan Sjöstrand kan inte ge några kontreta exempel mer än att de ska hushållas över tid och inte spenderas för fort.

Sjöstrand betonar att pengarna inte ska ses som lösningen när det gäller damernas kollektivavtal.

– Vi har en skyldighet och ett ansvar att lösa det och det har ingenting med matchen eller bonusar att göra. Vi har veckan på oss att lösa frågan. Det är väl klart att de ska ha ett bättre avtal. säger han till SVT Sport.

Sjöstrand träffar Spelarföreningens generalsekreterare Magnus Erlingmark i morgon.

”Styrs av mumier”

Håkan Sjöstrand kan vara glad över att han inte är förbundsanställd i Italien. Tidningarna spyr galla över förbundskaptenen, 69-årige Giampiero Ventura och presidenten Carlo Taveccino och ja, hela förbundsstyrelsen.

Igår sa Ventura att han skulle avgå – om han fick 25 miljoner kronor. Nyligen skrev han på ett nytt tvåårskontrakt. Idag sade han att han var nöjd med sex miljoner kronor.

”Italiensk fotboll styrs av mumier. Bort med alla”, låter det.

Italienska tidningar frossar i ord som skam, katastrof och tragedi. Allt är ett elände. Corriere della Sport skriver att domaren, spanjoren Antonio Mateu Lahoz, missade fyra italienska straffar.

”Han missade fyra straffar under lite drygt en halvlek. Ett världsrekord. Han, liksom Italien, förtjänar inte att gå till VM”, skriver tidningen och ger domaren en trea på en tiogradig skala i betyg.

Gazzetta dello Sport skriver att domaren missade att ge Italien två straffar. Tidningen kritiserar också Ola Toivonen.

”Han vann skådespelarpriset”, skriver tidningen.

Lyxhotell för Sverige

Kempinski Grand Hotel Gelendzhik, det beskedliga hotellet som Sveriges landslag kommer att gästa.

Men den spanska tidningen Mundo Deportivo är av annan uppfattning. ”Domaren gjorde allt för att hjälpa Italien till VM”, skriver den.

Sverige har trevligare uppgifter att förhålla sig till. Femstjärniga hotellet Kempinski Grand Hotell är bokat. Det ligger i staden Gelendzhik, strax utanför OS-staden Sotji. Hotellet ligger vid Svarta havets strand. Lyxhotellet har 379 rum och 33 sviter, lyxspa, ett förstklassigt gym och fler utomhuspooler.

Landslaget får det svettigt. Medeltemperaturen i jun-juli ligger mellan 28 och 31 grader.

– Det är deras Scandic, skämtade förbundskaptenen Janne Anderssons vid presskonferensen på tisdagen.

VM avgörs mellan 14 juni och 15 juli. Lottningen sker den 1 december i Moskva.

Göran Söderlund

Fakta

LandVinsteroavgjordaFörluster
Ryssland332
Tyskland13915
Brasilien2310
Argentina111
Belgien528
Polen1448
Frankrike6510
Spanien346
Schweiz10711
England7911
Colombia020
Mexico432
Uruguay201
Kroatien103
Danmark471940
Irland533
Island1122
Sydkorea120
Saudiarab210
Australien122

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svensk bandy mobiliserar. Förbundet och liga föreningen ska tillsammans skapa resurser i ett arbete som har pågått en tid.  De innebär i klartext att  Svenska Bandyförbundet (SBF) och Föreningen Svensk Elitbandy (FSE) fördjupar sitt samarbete och samordnar nu arbetet med marknadsföring, försäljning och partneraktivering.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Vintern har kommit med allt vad det innebär. Framkomligheten minskar allmänt, men – andra möjligheter öppnas. Det t är möjligt att åka skidor både i norr, söder och väst, ja överallt i Sverige. 

Drömmar föds och släcks. ”Kanske jag också skulle testa… Över 600 000 personer har faktiskt kämpat sig igenom Vasaloppet sedan starten 1922.  

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen