95 miljoner kan bli mer
Sveriges VM-plats efter 0-0 i Milano betyder tio miljoner dollar plus 1,5 miljoner dollar för att förbereda sig för mästerskapet. Nästan 95 miljoner kronor. Och det kan bli mer. Går blågult vidare från gruppspelet betyder det nästan ytterligare 30 miljoner kronor. Guld ger 320 miljoner kronor.

Vad ska pengarna användas till? Generalsekreteraren Håkan Sjöstrand kan inte ge några kontreta exempel mer än att de ska hushållas över tid och inte spenderas för fort.
Sjöstrand betonar att pengarna inte ska ses som lösningen när det gäller damernas kollektivavtal.
– Vi har en skyldighet och ett ansvar att lösa det och det har ingenting med matchen eller bonusar att göra. Vi har veckan på oss att lösa frågan. Det är väl klart att de ska ha ett bättre avtal. säger han till SVT Sport.
Sjöstrand träffar Spelarföreningens generalsekreterare Magnus Erlingmark i morgon.
”Styrs av mumier”
Håkan Sjöstrand kan vara glad över att han inte är förbundsanställd i Italien. Tidningarna spyr galla över förbundskaptenen, 69-årige Giampiero Ventura och presidenten Carlo Taveccino och ja, hela förbundsstyrelsen.
Igår sa Ventura att han skulle avgå – om han fick 25 miljoner kronor. Nyligen skrev han på ett nytt tvåårskontrakt. Idag sade han att han var nöjd med sex miljoner kronor.
”Italiensk fotboll styrs av mumier. Bort med alla”, låter det.
Italienska tidningar frossar i ord som skam, katastrof och tragedi. Allt är ett elände. Corriere della Sport skriver att domaren, spanjoren Antonio Mateu Lahoz, missade fyra italienska straffar.
”Han missade fyra straffar under lite drygt en halvlek. Ett världsrekord. Han, liksom Italien, förtjänar inte att gå till VM”, skriver tidningen och ger domaren en trea på en tiogradig skala i betyg.
Gazzetta dello Sport skriver att domaren missade att ge Italien två straffar. Tidningen kritiserar också Ola Toivonen.
”Han vann skådespelarpriset”, skriver tidningen.
Lyxhotell för Sverige
Kempinski Grand Hotel Gelendzhik, det beskedliga hotellet som Sveriges landslag kommer att gästa.
Men den spanska tidningen Mundo Deportivo är av annan uppfattning. ”Domaren gjorde allt för att hjälpa Italien till VM”, skriver den.
Sverige har trevligare uppgifter att förhålla sig till. Femstjärniga hotellet Kempinski Grand Hotell är bokat. Det ligger i staden Gelendzhik, strax utanför OS-staden Sotji. Hotellet ligger vid Svarta havets strand. Lyxhotellet har 379 rum och 33 sviter, lyxspa, ett förstklassigt gym och fler utomhuspooler.
Landslaget får det svettigt. Medeltemperaturen i jun-juli ligger mellan 28 och 31 grader.
– Det är deras Scandic, skämtade förbundskaptenen Janne Anderssons vid presskonferensen på tisdagen.
VM avgörs mellan 14 juni och 15 juli. Lottningen sker den 1 december i Moskva.
Mest lästa just nu
Handbollslandslaget har snittlön på 678 000 kr
Det är skillnad på folk och folk, inte minst ekonomiskt i idrottens värld.
Svensk handboll, med sikte VM-final i Tele 2 söndagen den 29 januari, spelar i helt annan division än Janne Anderssons fotbollslandslag eller Sam Hallams Tre Kronor.
Länsstyrelsen i Kalmar län har nu godkänt kommunens, och SHL-laget IK Oskarshamns förslag, om att bygga en ny centrumnära hockeyarena, belägen vid den norra infarten.
-Ännu ett steg mot en ny arena, det är förstås mycket glädjande, kommenterar Johan Göransson, ny klubbdirektör för säsongen efter Martin Åkerberg som valde att stiga av våren 2022.
Sommaren 2019 föll Sverige/Stockholm med röstsiffrorna 47-34 mot Milano /Cortina om värdskapet för 2026 års olympiska vinterspel. Folkopinionen och Stockholms stad, som vägrade att lämna ekonomiska garantier, var avgörande för IOK:s val.
Fyra år senare är SOK, Sveriges Olympiska Kommitté och RF, Riksidrottsförbundet samt Sveriges Paraolympiska Kommitté beredda att ännu en gång pröva lyckas hos IOK. Sverige har sökt OS värdskap inte mindre än nio gånger tidigare – utan att ha lyckats. Tionde gången gillt?
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Här får gärna flera banker runt om i Sverige ta intryck och göra likadant - så kan många föreningar tänkas resonera efter nyheten från norr. De styrande på Sparbanken Nord var på sitt bästa humör och tog beslutet att dela ut 200 000 kronor vardera till de elitsatsande föreningarna i länet och där partnerskap finns sedan tidigare.
Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering.
– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).
Vid årsskiftet 2018-2019 förändrades finansieringen av Sveriges Television (SvT), Sverige radio (SR) och Utbildningsradion (UR). Sedan 1/1 2019 bokförs TV-licensen eller public service- avgiften på varje svensk medborgares skattsedel. Beloppet är 1 300 kr/person årligen och är reducerat för personer med låga förvärvsinkomster.
Lagändringen är bakgrund till en skarp mediadebatt om OS, och Jan Scherman, tidigare vd på TV 4 har levererat besk kritik av SvT:s inköp av rättigheter för de olympiska spelen 2026-2032.
1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext, - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.
Skriv kommentar