#Metoo och idrotten
Så blev det då idrottens tur i den välplanerade kampanjen som #Metoo utgör. Jag är lite kluven. Glad över att övergreppen tydliggörs med förhoppning att det leder till en ordentlig förändring och förbättring. Frågande till vilka som ligger bakom. Det är för välregisserat för att det inte skall finnas proffs och pengar som styr det hela minutiöst för största möjliga genomslag.

När det gäller idrotten – och här finns en hel del förskräckliga berättelser – så bör man dock besinna sig en liten aning.
Kom dock ihåg
Tre saker man kan ha i bakhuvudet när man läser om hemska övergrepp.
1. Idrotten med 30 procent av befolkningen som största folkrörelse, 30 gånger större än partipolitiken i antal aktiva som ett exempel, kan aldrig vara mer än lite bättre än samhället i övrigt. Det är i praktiken omöjligt.
2. Jämfört med kulturen så verkar idrotten vara väsentligt bättre, med tanke på att kulturen påvisar fler övergrepp och de är väsentligt färre aktiva.
3. Idrotten har aktivt arbetat inom hela idrotten i många år på att hantera sexuella övergrepp, mobbing med flera avarter. Det finns och har funnits ett omfattande aktivt värdegrundsarbete för att minimera kränkningar och övergrepp.
Ligger efter idrotten
Det är inget försvar. Idrotten måste ta fullt ansvar för de övergrepp som nu görs publika på samma sätt som man tagit ansvar för många övergrepp de senaste åren. Det är en förklaring till varför idrotten drabbas av allt hemskt som förekommer i samhället och varför idrotten drabbas lite mindre än andra. Idrotten har heller inte blundat som, media, kulturen och andra branscher uppenbarligen har gjort, utan man har sedan länge agerat både preventivt och aktivt.
Om sedan media, politik, kultur, juridik med flera branscher ligger sju-åtta år efter idrotten så innebär det på intet sätt att Idrotten närmar sig målet.
Jämställdhet, frihet från förtryck av HBTQ personer, inga sexuella övergrepp eller kränkningar och ingen mobbing är ingenting man hanterar som ett projekt. Det är en evig process där vi i slutändan måste få en miljö där det är naturligt att säga emot.
Inse skillnaden
Sedan är det viktigt att vi i relativitetens namn inte glömmer alla andra områden där det finns alldeles för mycket övergrepp. Hedersförtrycket där flera hundratusen unga tjejer riskerar att misshandlas och till och med mördas om de tar av sig slöjan måste ses som ett större problem.
Vi bör också när vi nu utifrån påvisade kränkningar och övergrepp anklagar idrotten för att inte ha gjort nog. När några tusen anställda på teatrar leder till hundratals påvisade övergrepp så har 3 miljoner svenskar inom idrotten det väsentligt bättre.
Här kan väl kulturminister och kulturutskott nästa gång de skall göra en granskning bland bidragstagarna kanske fokusera på de politiska partierna, media och kulturen. Därmed inte sagt att sexuella övergrepp är huvudorsaken till att 90 procent av partimedlemmarna försvunnit.
För idrotten är budskapet enkelt att formulera. Idrotten skall även i framtiden ligga före andra när det gäller att bekämpa övergrepp.
Mest lästa just nu
Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023.
Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.
Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .
Det var dagen då Therese Johaug skulle v isa att det går att komma tillbaka efter ett upehåll. Så kunde hon motivera all träning inför återkomsten. Genom att erövra segern bevisade hon sin särklassiga förmåga. Så gick hennes tankar.
Det var också dagen då Frida Karlsson skulle visa att hon kunde mycket mera. Hon var färdig för de stora uppgifterna. Hon skulle besegra Therese Solhag. De tankarna rörde síg ständigt och jämnt i hennes huvud under alla träningspass med sikte på Trondheim.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar