Nej tjejer, ni tänker helt fel

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Till landslagstjejerna! Via lite länkar från andra läsare tror jag att jag når de flesta av er, även om jag inte vet hur många av er som läser Idrottens Affärer varje vecka. Affärer är trots allt, vad professionell idrott handlar om.

Sveriges landslag innan VM-kvalmatchen Europa, damer, grupp 4, mellan Kroatien och Sverige på Stadion Andelko Herjavec i september 2017. Foto: Jessica Gow / TT

Jag kan nästan ingenting om fotboll, men på den smala marknad som kommersiell idrott utgör är jag inte okunnig.

Ni är fel ute.

Det viktiga här att jag inte företräder någon annan än mig själv, jag behöver inte ta hänsyn till något annat än fakta. Läser ni på en kvart ser ni att jag kritiserat SvFF mer än de flesta andra, men jag har berömt dem när de så förtjänat. Samma med andra klubbar, förbund och även RF.

Finns ingen jämställdhet

Jag har agerat för jämställdhet de senaste 30 åren, enkelt beslut då den intellektuella analysen påvisar att allt annat är korkat.

Idag lägger jag mer energi på att bekämpa hedersförtryck då det är ett mer akut problem, men det bygger på samma syn på individens lika värde.

När det gäller avtalet med förbundet och hotet att bojkotta fotbollsgalan och inte delta i Frankrikematchen tycker jag ni gör fel. Jag skall förklara varför.

När vi tar det stora steget, bort från de 99,9 procent av idrottarna som betalar till den promille som får betalt för att idrotta så ändras förutsättningarna dramatiskt.

Svensk idrott har långt kvar till jämställdhet. Tjejer får mindre och sämre tillgång till anläggningar och träningstider, ideella föreningar som inte har kommersiell idrott budgeterar mer för killar än för tjejer. Här finns mer att göra och det sker, sen går det inte fort nog, men det rör sig i hyfsad hastighet i rätt riktning.

Man får av det man skapar

Ni som landslag skall jämställt med killarna ges samma förutsättningar vad det gäller tränare, förbundskaptener, resor, hotell, mat och så vidare. Här får det inte uppstå några skillnader mellan dam och herrlandslag.

Men, i det ögonblick det handlar om att ge spelare ersättning, är vi på den kommersiella planhalvan och här gäller helt andra regler. Här får man en del av det man skapar. Inom lagidrotter ca 60 procent, inom individuella idrotter ofta mer än så.

Marknaden fungerar identiskt med artister. Madonna tjänar miljarder när Magnus Uggla får miljoner, Bruce får miljarder när Carola får miljoner. Intäkten har inte med kön att göra utan är en andel av de värden man skapar.

De flesta idrotter skapar inte nog intäkter för att idrottarna skall få en spänn, ofta måste de betala även om förbundets bidrag från RF kan räcka till turistklass till EM och VM.

Marknadsregler styr

Fotbollen är världens största sport. För Herrar. De stora globala varumärkena till klubbar omsätter miljarder och deras bästa spelare får ohemult mycket betalt för att ge klubben dessa intäkter.

Den totala mängden pengar i världen som går till idrott ökar den varje år, men färre sporter i den globala toppen tar +100 procent av ökningen medan de i nivåerna under tappar.

Fotbollsallsvenskan och SHL tillsammans når inte samma omsättning som ett av de lag som når kvartsfinal i CL. Allsvenska fotbollsspelare tjänar av det skälet bråkdelar av lönerna i La liga och PL. Ni tjänar av samma skäl mer vid landskamper än herrar i sporter som bandy, basket och handboll. Ni får faktiskt högre ersättning än vad killarna i hockey-VM får, sen beror det primärt på att försäkringarna kostar förbundet en förmögenhet, men så är det.

Det är rättvist ändå

Den kommersiella marknaden är både rättvis och orättvis, rättvis för att alla får sin andel av det värde man skapar, orättvis för att värdet varierar extremt beroende på attraktionskraften.

Problemet är självfallet att det är svårt att satsa heltid om det inte finns pengar till heltid, något som då är vardag för killar och tjejer så fort vi går en division ned i systemet.

Min kunskap om ekonomin inom damfotbollen gjorde det enkelt att svara på bonusdotterns fråga om hon skulle satsa på plugget eller på fotbollen när hon var sjutton och värvades till Hammarby. Mitt trista svar var, plugget ger mer återbäring per satsad timme av ditt liv.

Ni ska få samma förutsättningar

Så, den trista sanningen är att jämställdhet innebär att ni alltid skall kräva att förbundet ger er samma förutsättningar på allt som inte är pengar till er som spelare, medan era ersättningar sätts på en marknad och inte av förbundet.

Skall ni bojkotta någon är det tv-bolag, globala sponsorer och de människor som inte betalar för att se era matcher. Inte förbundet som lägger mycket på att utveckla damidrotten, detta trots att Friendseländet gör att de inte har så mycket pengar till utveckling som de borde.

Ni ska få av det damlandslaget genererar

Vill ni tjäna mer i framtiden måste ni tillsammans med era klubbar öka den totala intäkten genom att öka attraktionskraften. Det är massor med hårt arbete utöver träning från var och en av er och alla som arbetar med att göra damfotbollen mer attraktiv. På den kommersiella marknaden finns inga gratisluncher. Målet bör vara att dubbla publiken och höja snittbiljetten med 50 procent på en femårsperiod.

Gör den jämställda och enkla dealen med förbundet, kräv att ni får 60 procent av de intäkter som damlandslaget genererar. Låt förbundet bära alla kostnader för sina 40 procent. Behöver ni hjälp att räkna ut hur mycket 100 procent är så ställer jag gärna upp. Jag kan mer om idrottsekonomi än om fotboll.

Då får ni allt ni förtjänar och mer än killarna.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).

- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.

En entusiast och eldsjäl i samma person. Och han snackar inte bara utan får saker och ting gjorda. En Lars Månsson skulle det finnas lite varstans, då blev mycket uträttat. Han har svarat för ett enastående arbete i  Arvika. 

Lars har förverkligat idén om ”Arenan” och den blir nu till modell för varenda kommun i Sverige. Så bra är det bakomvarandet tänket och nyttan med skapelsen.

Han är SHL-ishockeyns högst avlönade svenske spelare.  Skatteverkets siffror  avslöjar att Färjestads forward Marcus ”Lilliz” Nilsson, 33, år, redovisade en taxerad inkomst på 3 279 800 kr, taxeringsåret 2022. 

Santidigt sprider sig en osäkerhetsfaktor bland SHL-klubbarna och allmänt inom idrotten. Våldsutvecklingen i samhället påverkar alla och risken för attentat har ökat.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.

Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.

Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.

Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel  tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett  ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos  27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska  erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.

Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar. 

– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne. 

Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen  och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute  i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen