Thomas Ravelli blir delägare
Nationalidolen Thomas Ravelli driver med storebror Andreas (30 minuter äldre) företaget Ravelli AB som framför allt säljer underkläder, träningskläder oh hemtextil genom idrottsklubbar och skolklasser. Nu har Thomas tagit ett kliv till i affärsvärlden.
58-åringen blir delägare i rekryterings- och bemanningsföretaget PerformIQ, som har 675 personer anställda och kontor i Stockholm, Göteborg, Malmö, Örebro, Norrköping och Växjö.
Men Thomas har ytterligare ett jobb. Han är en uppskattad föredragshållare. En syssla han haft sedan han slutade med fotbollen 1999. Mer om hans föredrag längre ned i texten.
Vad blir din roll i PerformIQ?
– Jag ska hjälpa folk ut på arbetsmarknaden. Vara en dörröppnare och vara med på möten.
Företaget anställer gärna människor med idrottsbakgrund. Företaget jobbar tillsammans med landets alla idrottsklubbar.
– Vi som idrottar har vinnarskallar och är bra på att jobba som ett lag, säger Thomas.
– Nu gör vi en större satsning i Göteborg och välkomnar Thomas som delägare, säger Anders Söderholm, företagets vd.
Företaget startade 2014
Ravelli AB började sin försäljning 2014. Med i bolaget är också danske entreprenören Verner Hemmingsen. Andreas slutade som exportchef på Orrefors Kosta Boda och jobbar nu heltid med bolaget, som 2016 omsatte 12,5 miljoner kronor och betalade tillbaka 6,5 miljoner till sina säljare.
– Det här är ett sätt för mig att betala tillbaka till idrottsrörelsen. Jag hade aldrig lyckats om jag inte haft ideella tränare och ledare som ställde upp för mig. Skolklasser behöver kunna finansiera sina skolresor och där kan vi hjälpa till, säger Thomas.
Föredragshållare var det. Thomas föreläser på temat att människor ska våga utnyttja hela sin kapacitet och våga kliva ur trygghetszonen.
– Jag uppmanar folk att njuta lite mer, att ha roligt och tänka att livet är rätt bra. Humor och glädje är viktigt.
Hur långa är dina föredrag?
– Det beror på hur stor publiken är. Är det 500 personer trycker jag bara på knappen och kan prata i fyra timmar (dock med paus). Är det färre lyssnare blir föredraget kortare. Ibland blir det bara 20 minuter.
Blev älskad av alla
Thomas deltog i 143 landskamper. Det var rekord för herrar till Anders Svensson 2013 kom upp i 144. Ravelli kommer för alltid att vara förknippad med räddningen i straffdramat mot Rumänien i VM i USA 1994. Miodrag Belodedicis sköt, Thomas kastade sig och räddade. Galet jubel. Räddningen betydde att Sverige var klart för semifinal mot Brasilien (förlust 1-0). Men bronset blev svenskt efter 4-0 mot Bulgarien.
Ravelli blev hela svenska folkets älskling efter straffräddningen. När VM var slut utsågs han till andre målvakt i världslaget. Nån som undrar om han blev Årets göteborgare 1994? 1995 rankades han som världens tredje bästa målvakt. Karriären avslutades i Tampa Bay i USA säsongen 1998-99.
På Idrottsgalan 2001 blev hans straffräddning vald till Tidernas idrottsögonblick.
Klart att en sån man fyller salongerna när han håller föredrag.
Nu i vår är han aktuell i Superstars som visas i 5:an.
2014, 20 år efter Triumfens ögonblick, fick Thomas chansen att visa vilken fajter han är i Mästarnas mästare. TV – publiken bjöds på flera oförglömliga ögonblick i målvaktslejonets karriär. Vi som var med 1994 framför apparaterna minns förstås. Men nu fick Thomas en ny publik, yngre som inte ens var födda 1994. Ni minns hur det gick? Thomas blev Mästare vid 54 års ålder.
Förresten, Thomas, hur går det för Sverige i VM?
– Nu funkar killarna som ett lag igen. Mycket hängde på Zlatan förr. Var han inte i form så gick det sämre. Men jag tror och hoppas det kommer fram en komet typ Thomas Brolin. Det behövs en sån anfallare. För att gå vidare måste alla spelarna var i toppslag och som många av oss gjorde; spela på toppen av sin förmåga.
Just det, som Thomas gjorde i VM 1994.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja























































Skriv kommentar