Västerbotten i stor offensiv
I Västerbotten pågår ett ambitiöst arbete. Via idrotten och Västerbottens idrottsförbund är syftet att både att öka föreningarnas utbud och att förstärka dagens idrottsturism.
kampanjen Idrottsdialogen har målsättningen att utveckla dialogen mellan föreningarna och politikerna.
I förra veckan var det en stor träff i Robertsfors med Idrottens utvecklingsråd (alla idrottsföreningar), kommunens politiker samt Länsidrottschefen.
Klubbledarna fick berätta om antalet medlemmar, lite om verksamheten och hur många besökare deras arrangemang drar in till kommunen. I sin tur fick politikerna reflektera, lyssna och berätta vad de kan bidra med. Det blev mycket snack och liten verkstad, helt enkelt.
Framhöll riktlinjerna
Länsidrottschefen Niclas Bromark fick tillfället att kommunicera och betona de nya riktlinjerna och även jämställdhetsmålen i samband med #metoo och #timeout
Föreningarna fick snabbt redogöra för besöksnäringen som de bidrog till. Fakta som uppskattades av politikerna som ville veta vad idrotten bidrar till allt från ökat antal gästnätter till ökad handel som mat och bensin. Som en av politikerna sa:
Någonstans så vet man att idrotten bidrar till så mycket mer i ökade besöksströmmar.
Det är därför som traditionen med den s.k. Idrottsdialogen är en tradition med högt värde. De respektive träffarna genomförs varje år hos alla kommuner i Västerbotten.
Sportens värde som näring i länet
I hela Västerbottens län finns det mer siffror att titta på. 15 kommuner från fjäll till kust innebär att det är, ett väldigt brett län.
Ett av projekt som ligger under Västerbottens Idrottsförbund är Sportup North. Flera orter i länet växer kraftigt med nya industrier och verksamheter. För att den utvecklingen ska få så mycket fart som möjligt behöver man bygga samhället kring dem. Här är idrotten en något bortglömd näring.
Sportsektorn i Västerbotten
Sportup North övergripande syfte är att skapa fler jobb, nya företag och utveckla befintliga företag inom sportnäringen i länet. Idrotten stöttar med kontakter och kapital till idrottsentreprenörer som har förvandlat sina egna idéer till verklighet och med bärighet.
Idrotten i Västerbotten står stark i ett nationellt perspektiv. Det finns många lag och individuella idrottare som är framgångsrika på elitnivå i sina respektive grenar. Det finns bredd- och ungdomsidrott i länet med stor mångfald och som massor av länsbor engageras. I Västerbotten pågår också en positiv utveckling med många stora idrottsarrangemang som är både årligen återkommande eller på planeringsstadiet. Tack vare detta finns det ett starkt nav att cirkla kring.
Idrottsturismen växer snabbt och utvecklingspotentialen bedöms vara fortsatt mycket stor, såväl lokalt som nationellt.
Här har fjällturismen stor betydelse. Här lockas inte bara elitidrottare via träningsläger, utan även motionärer och friluftsentusiaster, exempelvis vandring, skidåkning, skoteråkning och kanotpaddling. (som här i Saxnäs)
Enligt en europeisk beräkningsmodell (Idrottens makroekonomiska effekter i Europa, 2006) visade en uppskattning som gjordes redan 2011 att sportsektorn i Västerbotten har ett värde på cirka 3 miljarder kronor. Detta enligt definitionen Vilnius definition of sport från EU-kommissionen som innefattar sportsektorn idrott, vissa fysiska fritidsaktiviteter, viss motion, kringliggande produkter och tjänster, med mera.
Sportup North
Sportup North har gjort färska regionala studier av nuläget i branschen som visar att majoriteten av de tillfrågade har en bild av stark tillväxtpotential inom Västerbottens sportnäring.
Här finns flera goda exempel och om hur de har lyckats. Inte minst tack vare olika typer av samverkan där privata aktörer har knutits samman med varandra där även offentlighet och akademin är involverad. Utmaningen är att få ännu fler att förstå hur mycket affärsutveckling och hur många nya arbetstillfällen som sportnäringen kan skapa. Tillsammans skapar de framtidens affärer via idrottsarenorna.
I symbios
Idrotten och sportnäringen är i symbios med varandra och den ena kan inte existera utan den andra. Via Sportup North ökar nu ansträngningarna för att ytterligare utveckla sportnäringen genominnovationer – från inland till kust.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.


























































Skriv kommentar