Nya miljoner ger nya möjligheter
Den nya sponsorn som en av tabloiderna avslöjade som ny namnsponsor, dvs DHL-Svenskan, förra veckan visade sig bli Allsvenskan Delivered by DHL, dvs en presentatör och inte en namnsponsor.

Svensk Elitfotboll och de allsvenska klubbarna har sparkat igång årets allsvenska. Hur det går där är i min bok redan klart. MFF omsätter mest och skall vinna. Nu är tack och lov inte ekonomisk verklighet och sportslig verklighet samma sak.
åsikter av typen ”vi kommer aldrig att sälja ut namnet” alltid bara handla om hur mycket pengar som ligger på bordet och ingenting annat.
Med tanke på hur lång den pyrotekniska förseningen blev i derbyt får jag anta att Postnord sponsrar svenska cupen. Kul att i alla fall att SEF kan attrahera nya sponsorer på den här nivån.
Även om några summor i vanlig ordning inte kommunicerats får vi anta att det är 8 siffror i årlig ersättning.
Ersättning i åtta siffror
Eventuella diskussioner om konstgräs eller naturgräs för norrlandsklubbarna är uppenbarligen avslutade med tanke på att det ligger tre decimeter snö i Stockholm och av kommentarer på Facebook att döma verkar vänner i Östersund ha skottat bort lika många meter.
Min stora fråga om årets allsvenska är om man lyckas öka publikintäkterna. Antalet besökare är jag rätt ointresserad av men publikintäkterna är av stort intresse.
Förutsättningarna är två direkt motstridiga krafter:
1: En ökad konkurrens om människors fritid i kombination med ökade krav på kvalitet per satsad fritidstimme.
Mot
2: Ett mycket stort antal åtgärder som SEF och klubbarna gör för att sälja biljetter till fler.
Ta mer betalt!
Utöver detta så har vi påverkansfaktorer vi inte kan förutse som vädret med det som verkar bli en rekordkall vår och oförutsägbart sportsligt utfall som också påverkar publikintäkterna.
Ser man hur mycket snittet per arenastol varierar mellan klubbarna så blir det enkla rådet till klubbar under snittet en TMB strategi, dvs Ta Mer Betalt. Finns inte en kundundersökning jag tittat på under åtta år som har pris högre upp än sjunde plats på det man prioriterar vid beslut om arenabesök.
Den stora utmaningen nu när ligan lyckats med medierättigheter och med sponsorer är självfallet matchdagsintäkterna. Det vi vet är att i framtiden, och den börjar som vi alla vet redan i morgon, så kommer inte hard core-supporters att räcka till även om de självfallet är en av de viktigaste grupperna.
Här kan klubbarna tjäna pengar
Ur ett intäktsperspektiv är det sällanbesökarna, dvs de som tycker om fotboll såväl som klubben men där det kommer typ femma på listan av intressen, som kan generera de stora pengarna.
Den här målgruppen är mycket stor och får man 10 procent av dem att gå tre gånger per säsong med premiumpaket är budgeten hemma. Svårigheten är självfallet att lyckas.
Det otroligt omfattande informationsutbud vi numera lever i skapar bredare människor och som ett exempel så har det dubblade utlandsflyget på tio år lett till att andelen besökare som brukar gå på matchen men inte kan gå på matchen för att de är utomlands också dubblats.
Förändrade beteendemönster
Här tror jag vi nått nivåer runt 300 besökare per match i genomsnitt. På samtliga matcher och med 200 spänn per biljett blir det mycket pengar som försvinner på grund av att flygindustrin förändrat våra beteendemönster.
Förändrade beteendemönster inom upplevelseindustrin dit elitfotbollen hör är det som bekymrar mig mest och det jag numera lägger mest energi på.
Här finns det stora utmaningar att möta, dock glad att SEF ligger i framtid med sina stora investeringar på digitaliseringen. Det är en nyckel för överlevnad.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































Skriv kommentar