Arenan som skapar diskussioner
Kalmar pågår en animerad diskussion om kommunens förvärv av fotbollsarenan. Animerad då en notorisk kommunalanställd som överklagar allt har skapat en situation som saknar annan vettig lösning än att kommunen förvärvar arenan. Hans överklagan inför bygget är orsaken till dagens situation.

Okunniga journalister i P1 kan ena dagen hylla ett förslag om att ge 225 miljoner till i löner till konstnärer vars tavlor ingen vill köpa för att dagen därpå har flera inslag om dyra kommunala arenor utan att ha med intäktssidan och fördelarna med elitklubbar. Idrottens opinionsbildning är dålig. Det är bara förnamnet.
Förhållandevis billigt
Beloppen det handlar är inte konstiga för en kommun av Kalmars storlek och i jämförelse med kommunala investeringar i s.k. kulturhus och s.k. kongresshallar så är det genomgående både billigare och ger en lägre subvention per besökare.
Grundfrågan är då om kommunen skall lägga skattebetalarnas pengar på arenor för elitidrott.
Mitt enkla svar är ja. De är en omistlig del av en kommuns utbud. De är inte lagstadgade som vatten, avlopp, elsystem, skolor och bibliotek men de är omistliga liksom idrottsanläggningar, teaterbyggnader, utegym, fotbollsplaner, vägnät, natur för att en kommun skall kunna skapa en attraktionskraft som ger tillväxt.
Inget nytt med offentlig finansiering
93% av Europas arenor är offentligt finansierade. Så har det varit i 2700 år då den första offentligt finansierade arenan byggdes i Grekland. Så fortsätter det att vara för att det finns ett behov av arenor utifrån medborgarnas preferenser.
Vi skall i de här sammanhanget notera att subventionen av en sexårings fotbolls och innebandyspelande under ett år inte når upp till subventionen av en direktörs enda operabesök. Då får sexåringens föräldrar lägga mer pengar på träningsavgifter än vad operabiljetten kostar utöver kostnaden för att köra barnet till och från träningen medan direktören kan promenera ner från Östermalm utan att smokingen blir svettig.
Ursäkta raljerandet, men beskrivningen ovan är tyvärr sann.
Ett elitlag i fotboll som Kalmar FF, Växjö Lakers, Luleå Hockey, Malmö FF, med flera är en omistlig tillgång för ett regionalt kluster med krav på tillväxt för att säkra långsiktig överlevnad.
Miljoner i skatter, glöm inte det
Utöver att klubben är ett medelstort bolag som genererar miljoner i skatteintäkter från källskatter, moms, energiskatter med mera så är man så mycket mer. Elitfotbollens samhällsnytta är omfattande men redan i rena skatteintäkter är det mångdubbelt subventionerna av arenorna.
Kalmar FF står liksom andra lag i högsta serien som heter som kommunen för plus 90 procent av alla positiva medieartiklar om Kalmar som finns. Östersunds FK har gett sin stad mer positivt media på ett år än vad staden på egen hand klarat av sedan 1645. Det låter också raljerande men det är sant.
Ett elitlag tar hand om massor med ungdomar. De är också motor för andra breddföreningar i området. Det handlar i andra hand om att lära dem spela fotboll. I första hand handlar det om att lära barnen att komma i tid till träning, respektera ledaren, fungera i laget och att alltid göra sitt bästa. Idrotten skapar ungar som klarar skolan och blir anställningsbara. Försök värdesätta detta?
Det kan elilaget göra, kom ihåg det
I april 2016 lät Medieutredaren Novak (utredningen kom november 16) undersöka hur många under 40 som läste lokaltidningen. Svaret då var 16 procent och det var både print och digitalt och inget krav på betald prenumeration.
I vår strävan att hålla ihop ett samhälle, skapa tillhörighet, gemenskap och stolthet är vi på väg mot ett samhälle där politikernas och medborgarnas behov av ett elitlag som är dominerande på sin ort bara växer och växer. Att bevara demokratin när vi alla har lämnat de politiska partierna är ingen lek. Men elitlaget kan bevara tillhörigheten.
En stad med ambitionen att växa, och alternativet är att dö, behöver ett omväxlande eventutbud där elitidrotten är en viktig parameter. Vi behöver självfallet kultur, träning, restauranger, natur och allt det andra också men elitlagets matcher är en omistlig del av eventutbudet.
Enkelt beslut, det är lönsamt
För Kalmar handlar möjligheten att säkerställa sin position som regionalt kluster med egen tillväxtkraft i första hand om att få E22 som motorväg hela vägen. Inget kan göra mer för att utveckla Kalmar. Tvåa kommer ett framgångsrikt elitlag.
Det är utifrån de här perspektiven som kommunen skall fatta beslut.
Jag tycker det är ett enkelt beslut. I första hand ur det ekonomiska perspektivet. Det är lönsamt.
Det långsiktigt viktiga är de andra parametrarna jag pekar på.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar