Hästnäringens värde bevisad

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Almedalen (IA) Hästnäringen är i pengar i stort sett lika stor som idrotten om man tar med spelet, Dvs en bruttoomsättning på upp emot 60 miljarder, genererar skatter på 30 miljarder och har tiotusentals anställda.

 

Det är min första tanke när jag får lite heads up på hur Hästnäringens stiftelse låter högskolan i Dalarna ta fram en modell för att mäta Hästnäringens samhällsnytta.

Det borde nämligen inte behövas. Å andra sidan har stora aktörer som tillför massor med samhällsnytta som golfen och elitfotbollen landat i samma slutsats, dvs att det finns ett strategiskt intresse att ta fram underlag för hur mycket samhällsnytta man skapar för att politiker på kommunal, regional och nationell nivå inte av okunnighet skall agera på ett sätt som skadar.

Brutto 60 miljarder

Hästnäringen är i pengar i stort sett lika stor som idrotten om man tar med spelet, Dvs bruttoomsättning på upp emot 60 miljarder, genererade skatter på 30 miljarder och tiotusentals anställda. Det är den ena delen av Hästnäringens samhällsnytta. Den är relativt enkel att mäta.

Hästnäringen är också en del av landsbygdspolitik, något som våra politiker prioriterat de senaste åren. Inte för att de egentligen vill göra något för att ge landsbygden bättre förutsättningar utan för att de är livrädda för den här typen av konflikter som gör att samhället inte håller ihop.

Kvinnliga chefer kommer härifrån

Ridsporten som en stor del av hästnäringen är bäst på att skapa kvinnliga ledare i näringslivet. Det finns inga siffror men min bedömning är att bland kvinnor på chefspositioner så finns det i många fall en bakgrund i stallet. 

Man lär sig som ung att ta ansvar för ett levande djur, man gör det i en grupp, man går ofta vidare till positioner som förtroendevald och det ger en bra grund för en karriär.

Ridsporten är också tillsammans med gymnastiken en av få idrotter där majoriteten är tjejer. De kommunala stöden till idrotten är inte jämställda och här levererar landets ridklubbar, privata hästgårdar och medelklassens föräldrar mer nytta än de får betalt för.

Ofantlig samhällsnytta

Travsporten genererar ensamt mer i skatter till samhället än vad staten ger i totalt bidrag till hela idrottsrörelsen. Med +30 travbanor över hela landet är man en folkrörelse där hästägarna idag får ca 30 procent av sina kostnader för att vara spelobjekt täckta. 

För hästägarna i den ideella organisation är det så enkelt att även med den nya lägre spelskatten så beskattar man här olönsam verksamhet på en högre nivå än vad Astrid Lindgren råkade ut för i Pomperipossa debatten på 70-talet (yngre läsare får fråga sina föräldrar)

Slutsatsen när man tittar på hästnäringens samhällsnytta är att den är ofantlig och att vårt politiska system inte hänger med i samhällsutvecklingen när det gäller att på ett konstruktivt sätt stödja civilsamhället.

Politikernas okunskap

I ett annat seminarium i Almedalen där jag medverkade efterlyste Saila Quicklund,  Moderaternas talesperson för idrottsfrågor, att RF borde göra mer för att påvisa sin samhällsnytta. 

Jag delar hennes åsikt från ett annat perspektiv, nämligen att vi inte kan förvänta oss att våra valda företrädare har kunskap om det de fattar beslut om. Det är trist men det får vi leva med.

Skall Hästnäringen få det stöd och de förutsättningar de behöver måste de utbilda våra politiker om den samhällsnytta de levererar. Att utbilda politiker måste vara den ultimata samhällsnyttan.

Dan Persson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mjällbys genombrott i svensk fotboll är inte fullt så överraskande som det kan tyckas.

Nu avslöjas att klubben har haft betydligt större resurser än vad som har varit känt.

I dag säger Magnus Emeus,  f d controller i arbetet och numera klubbens ordförande:

– Vi var på minus 5 miljoner 2016. Men 2021 hade vi ett plus på 15 miljoner och nu har vi byggt ett kapital på 46 miljoner.

Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till  Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna  firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.

I samband med att Strawberry Arena har  ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.

Tre svenska golfspelare är aktuella, men i olika skeden av sitt umgänge med den därlilla vita bollen.

Henrik Stenson går nu ut och medger att han fick  en halv miljard kronor för att byta till omdiskuterade LIV-touren, men sportsligt går det mindre bra

Alex Norén funderar på vad som hände i sista avgörande tävlingen. Han höll på att ta steget till översta världseliten, men snubblade och missar PGA-slutspelet. 

Ludvig Åberg kan däremot se fram emot  tourfinalen i Atlanta där vinnaren belönas med ofattbara tio miljoner dollar (100 miljoner), men han har haften vacklande form.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet  oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.

– Jag är supertaggad, säger Jonas .

Efter 18 NHL-säsonger är Nicklas "hemma"  igen Efter 18 säsongers spel i NHL är Nicklas Bäckström, 38 år i november klar för spel i moderklubben Brynäs. Han spelade sin senaste NHL-match med Washington Capitals hösten 2023, men har sedan haft stora höftproblem och har efter flera operationer inte spelat sedan dess.

I ett uttalande på Brynäs hemsida skriver Bäckström:

-Nu kör vi, jag har alltid känt att jag någon gång skulle vilja representera Brynäs igen. Jag har länge haft en stor drivkraft att få återvända. Efter att kört rehab och vart borta från spel i nästan två år så känner jag mig nu väldigt laddad och full av energi,.