Det finns så mycket att vinna trots allt

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Miljöpartisten Karin Ernlund (hon var centerpartist tills i fredags då hon tillsammans med Anna König Jerlmyr i M och de andra från allianspartierna valde att ansluta sig till MPs program) motiverar sitt nej till Vinter-OS 2026 med ”bristande underlag”. 

Hon vet och vi vet att det är lögn.

Mycket funderingar på plus och minus, med anteckningar därtill. Politikerna måste göra sin hemläxa. Det är inte så tokigt med OS trots allt... Foto: Janerik henriksson, TTStockholm är precis inte känt för ett överflöd på bostäder. Vad skulle då inte en OS-by innebära i tillskott... Foto: Tomas Oneborg, TT/SvD

Nejet är baserat på MPs dogmatiska och ideologiska nej till internationellt utbyte och ingenting annat. Logiskt att inte ha ett spel där deltagare och åskådare kommer flygande till Sverige när nu Stockholms tjänstemän och politiker som skall åka till Bryssel enligt överenskommelsen nu skall åka tåg istället.

Ett tillfredsställande underlag

För att ytterligare lägga lök på laxen skall jag så enkelt det bara går sammanfatta ett mycket tillfredsställande underlag för ett beslut om varför vi skall ha OS i Sverige med Stockholm som värdstad. För att säkerställa hög förståelse försöker jag till och med skriva sakta.

Vinterspelen 2026 skulle börja i Solna stad med invigning på Friends arena. De alpina grenarna avgörs i Åre kommun, Backhoppningen i Faluns kommun, Bob och Rodel i Riga (Riga ligger i EU landet Lettland). Längdåkningen ser nu ut att hamna i Järfälla kommun och skridsko troligen i Botkyrka kommun. 

För Stockholm handlar det då om ishockey, konståkning, curling i Globen och Tele2 samt parallellslalom i Hammarby backen samt prisutdelning i Slottsbacken. Det föreligger självfallet inga krav på att Slottsbacken skall byggas om. 

Kan betala mer till staden

För AEG som driver Globen-arenorna innebär fler event som OS att de kan betala mer i hyra till Stockholms stad som äger fastigheterna. MP med stödpartierna FP, C, M, KD säger alltså nej till intäkter. Det är slöseri med skattepengar. 

Normal politisk hövlighet en bra bit under miniminivån hade inneburit att Ernlund och de andra påpekat att det inte går att fatta ett sådant beslut utan att prata med de andra kommunerna.

Är det så att Stockholm inte vill ha OS-byn för att man anser sig ha ett överskott på student och ungdomslägenheter så lär kranskommunerna stå på kö.

Stockholms skall inte ställa några ekonomiska garantier.

OS-byn mot bostadsbrist

Stockholm skall heller inte investera i någonting om man inte vill ha OS-byn där avsättning av lägenheterna efter spelen är en no-brainer för de kommande 100 år som vi har bostadsbrist på grund av politikers oförmåga.

IOKs agenda 2025 utgår ifrån förutsättningen att OS inte överlever om inte spelen kan gå med vinst, inte innebär onödiga investeringar och inte kräver garantier från värdstad och värdstat. IOK vill ha spelen i Sverige för vår brist på korruption, kollektivavtal och vår höga nivå på miljöområdet. 

Hur MP i Stockholm som nu också omfattar alliansen kan säga nej till möjligheten att få visa världen att Sverige är ett föredöme i bekämpningen av klimathotet är för mig en gåta.

En enda svag punkt

Jag har hittat en punkt jag är kritisk emot. Det är att kravet på garantier för säkerhet som staten skall lämna bara gäller perioden för OS. Som medborgare hade jag tyckt det varit bra om staten lovat bekämpa och minimera terrorism och brottslighet från nu och in i evigheten. Men vi får två veckor där terrorismen bekämpas effektivt under nästa decennium och får se det som ett steg framåt.

Formellt handlar det om Vinterspelen 2026, Paralympics är en lika viktig del av spelen. Utifrån en svensk s k värdegrund om människans lika värde så har då det nya förstorade Miljöpartiet i Stockholm sagt nej till ett event som bevisar den värdegrunden. Vet inte vad ledningen i stadshuset har emot funktionshindrade, hittar inga såna skrivningar i partiprogrammen. Men något är det uppenbarligen.

Om nu läsare av detta dokument får för sig att jag är en smula upprörd och besviken på den intellektuella nivån hos de som makten haver så ger jag dem rätt. 

Då jag befinner mig i den lyckliga omständigheten att vara totalt oberoende och inte företräda någon organisation kan jag också skriva det jag förmodar många tänker lite spetsigare än vad andra kan.

Contra stultitia, sunt etiam deos frustra pugnam är den primära känslan i kroppen. Jag hade föredragit om rätt latinskt citat hade varit Nemo saltat sobrius - nisi forte insanus est. Då hade vi kunnat få ett nytt beslut baserat på fakta när politikerna nyktrat till.

Dan Persson

Fakta

Ps, det första citatet är ”Mot dumheten kämpar gudarna förgäves”. Det andra är ursprunget till Magnus Ugglas brontohit ”Ingen dansar nykter” med tillägget ”Om man inte är tokig”

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).

- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.

En entusiast och eldsjäl i samma person. Och han snackar inte bara utan får saker och ting gjorda. En Lars Månsson skulle det finnas lite varstans, då blev mycket uträttat. Han har svarat för ett enastående arbete i  Arvika. 

Lars har förverkligat idén om ”Arenan” och den blir nu till modell för varenda kommun i Sverige. Så bra är det bakomvarandet tänket och nyttan med skapelsen.

Han är SHL-ishockeyns högst avlönade svenske spelare.  Skatteverkets siffror  avslöjar att Färjestads forward Marcus ”Lilliz” Nilsson, 33, år, redovisade en taxerad inkomst på 3 279 800 kr, taxeringsåret 2022. 

Santidigt sprider sig en osäkerhetsfaktor bland SHL-klubbarna och allmänt inom idrotten. Våldsutvecklingen i samhället påverkar alla och risken för attentat har ökat.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.

Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.

Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.

Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel  tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett  ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos  27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska  erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.

Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar. 

– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne. 

Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen  och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute  i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen