Det finns så mycket att vinna trots allt

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Miljöpartisten Karin Ernlund (hon var centerpartist tills i fredags då hon tillsammans med Anna König Jerlmyr i M och de andra från allianspartierna valde att ansluta sig till MPs program) motiverar sitt nej till Vinter-OS 2026 med ”bristande underlag”. 

Hon vet och vi vet att det är lögn.

Mycket funderingar på plus och minus, med anteckningar därtill. Politikerna måste göra sin hemläxa. Det är inte så tokigt med OS trots allt... Foto: Janerik henriksson, TTStockholm är precis inte känt för ett överflöd på bostäder. Vad skulle då inte en OS-by innebära i tillskott... Foto: Tomas Oneborg, TT/SvD

Nejet är baserat på MPs dogmatiska och ideologiska nej till internationellt utbyte och ingenting annat. Logiskt att inte ha ett spel där deltagare och åskådare kommer flygande till Sverige när nu Stockholms tjänstemän och politiker som skall åka till Bryssel enligt överenskommelsen nu skall åka tåg istället.

Ett tillfredsställande underlag

För att ytterligare lägga lök på laxen skall jag så enkelt det bara går sammanfatta ett mycket tillfredsställande underlag för ett beslut om varför vi skall ha OS i Sverige med Stockholm som värdstad. För att säkerställa hög förståelse försöker jag till och med skriva sakta.

Vinterspelen 2026 skulle börja i Solna stad med invigning på Friends arena. De alpina grenarna avgörs i Åre kommun, Backhoppningen i Faluns kommun, Bob och Rodel i Riga (Riga ligger i EU landet Lettland). Längdåkningen ser nu ut att hamna i Järfälla kommun och skridsko troligen i Botkyrka kommun. 

För Stockholm handlar det då om ishockey, konståkning, curling i Globen och Tele2 samt parallellslalom i Hammarby backen samt prisutdelning i Slottsbacken. Det föreligger självfallet inga krav på att Slottsbacken skall byggas om. 

Kan betala mer till staden

För AEG som driver Globen-arenorna innebär fler event som OS att de kan betala mer i hyra till Stockholms stad som äger fastigheterna. MP med stödpartierna FP, C, M, KD säger alltså nej till intäkter. Det är slöseri med skattepengar. 

Normal politisk hövlighet en bra bit under miniminivån hade inneburit att Ernlund och de andra påpekat att det inte går att fatta ett sådant beslut utan att prata med de andra kommunerna.

Är det så att Stockholm inte vill ha OS-byn för att man anser sig ha ett överskott på student och ungdomslägenheter så lär kranskommunerna stå på kö.

Stockholms skall inte ställa några ekonomiska garantier.

OS-byn mot bostadsbrist

Stockholm skall heller inte investera i någonting om man inte vill ha OS-byn där avsättning av lägenheterna efter spelen är en no-brainer för de kommande 100 år som vi har bostadsbrist på grund av politikers oförmåga.

IOKs agenda 2025 utgår ifrån förutsättningen att OS inte överlever om inte spelen kan gå med vinst, inte innebär onödiga investeringar och inte kräver garantier från värdstad och värdstat. IOK vill ha spelen i Sverige för vår brist på korruption, kollektivavtal och vår höga nivå på miljöområdet. 

Hur MP i Stockholm som nu också omfattar alliansen kan säga nej till möjligheten att få visa världen att Sverige är ett föredöme i bekämpningen av klimathotet är för mig en gåta.

En enda svag punkt

Jag har hittat en punkt jag är kritisk emot. Det är att kravet på garantier för säkerhet som staten skall lämna bara gäller perioden för OS. Som medborgare hade jag tyckt det varit bra om staten lovat bekämpa och minimera terrorism och brottslighet från nu och in i evigheten. Men vi får två veckor där terrorismen bekämpas effektivt under nästa decennium och får se det som ett steg framåt.

Formellt handlar det om Vinterspelen 2026, Paralympics är en lika viktig del av spelen. Utifrån en svensk s k värdegrund om människans lika värde så har då det nya förstorade Miljöpartiet i Stockholm sagt nej till ett event som bevisar den värdegrunden. Vet inte vad ledningen i stadshuset har emot funktionshindrade, hittar inga såna skrivningar i partiprogrammen. Men något är det uppenbarligen.

Om nu läsare av detta dokument får för sig att jag är en smula upprörd och besviken på den intellektuella nivån hos de som makten haver så ger jag dem rätt. 

Då jag befinner mig i den lyckliga omständigheten att vara totalt oberoende och inte företräda någon organisation kan jag också skriva det jag förmodar många tänker lite spetsigare än vad andra kan.

Contra stultitia, sunt etiam deos frustra pugnam är den primära känslan i kroppen. Jag hade föredragit om rätt latinskt citat hade varit Nemo saltat sobrius - nisi forte insanus est. Då hade vi kunnat få ett nytt beslut baserat på fakta när politikerna nyktrat till.

Dan Persson

Fakta

Ps, det första citatet är ”Mot dumheten kämpar gudarna förgäves”. Det andra är ursprunget till Magnus Ugglas brontohit ”Ingen dansar nykter” med tillägget ”Om man inte är tokig”

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.