Hur kan Löfven göra om misstaget?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Jag lyssnade på statsministerns regeringsförklaring. Ordet idrott nämndes icke. Idrott finns inte heller med i 73 punkts programmerat. Jag lyssnade på Amanda Linds inledningsanförande som ny kultur, demokrati och Idrottsminister. Det berörde kultur, demokratifrågor och minoritetsbefolkningen. Som nytillträdd Idrottsminister så nämnde hon inte ordet idrott.

Nej,idrottens betydelse framhöll och värdesatte inte inte statsministern. Han som tidigare visat engagemang vid stora idrottsevenemang. Foto: Anders Wiklund / TT

För RF måste dagen ha varit en kalldusch. Nu är idrotten flyttad från socialdepartementet där idrotten genom folkhälsofrågorna har en betydande intäkts och besparingspotential till kulturen där man bara är en kostnad.

Borde ha en bra bild av idrotten

Jag har aldrig träffat henne men har förstått att hon är klok nog att hålla på världens bästa hockeylag, dvs Luleå Hockey, och att hon har suttit ordförande i fritid och kulturnämnd i Härnösand, där hon också är respekterad av oppositionen. Har man suttit ordförande i en fritids och kulturnämnd så har man ganska handfast en bild av idrottens förtjänster och problem.

Det vi vet med säkerhet från de perioder där idrotten har legat under kulturen är att kulturen spöat idrotten i anslagslotteriet i 90 fall av 100.

Det vi också vet på väg mot en lågkonjunktur är att det inte finns utrymme för alla reformer som regeringen och dess stödhjul vill göra. Stefan Löfven måste leverera väldigt mycket av 73 punkts programmet i Januariöverenskommelsen för att kunna sitta kvar. Det är illavarslande för idrottsrörelser.

Frågan är hur det otänkbara kunde ske. Dvs att idrotten som gör mest för folkhälsa i vårt land inte platsar i socialdepartementet utan degraderas till en fritidssysselsättning. Hur kan vår statsminister efter fyra år på jobbet ha missat betydelsen Idrottsrörelsen som största folkrörelse utgör. Vem har missat att lära honom det?

Idrotten fortfarande back

Vi har under det senaste decenniet sett hur andra delar av civilsamhället och kulturen fått allt större resurser medan idrotten fortfarande ligger back efter att S tog bort den lägre arbetsgivaravgiften för de under 26 för fyra år sedan.

När regeringen i punkt 42 lovar att från 2020 skall man sluta ge bidrag till organisationer som förordar barnäktenskap, könsstympning och andra lagbrott finns det anledning att bli förbannad. Jag har ingen aning vem som kom på den lysande idén att ge den typen av organisationer statsbidrag men att de skall fortsätta under 2019 för att nya riktlinjer skall kunna skapas är en skandal i sig.

I den bidragskulturen förpassas idrotten till ett departement där kulturen står för 80 procent av prioriteringar och intresse och 90 procent av fördelning av medel. Bort från det departement där idrotten kan leverera tiotalet miljarder i besparingar för äldrevård, sjukförsäkring och sjukvård. 

Detta i en tid när svenskarnas konditionsnivå halverats, när ungdomar rör sig mindre än någonsin med allt vad det innebär av risker för en kommande explosion av vällevnadssjukdomar.

Det är ett bekymmer

Jag har som sagt var inte träffat Amanda Lind men i dagens regeringsförklaring fanns som sagt var inte några idrottspolitiska råd.

Det bekymrar mig.

Om regeringen gjort den här förändringen utan att fråga idrotten blir jag upprörd, har man frågat idrotten blir jag än mer upprörd.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.

Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid  SGF:s årsmöte 5-6 april.

SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari,  då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.

Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.