Hur kan Löfven göra om misstaget?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Jag lyssnade på statsministerns regeringsförklaring. Ordet idrott nämndes icke. Idrott finns inte heller med i 73 punkts programmerat. Jag lyssnade på Amanda Linds inledningsanförande som ny kultur, demokrati och Idrottsminister. Det berörde kultur, demokratifrågor och minoritetsbefolkningen. Som nytillträdd Idrottsminister så nämnde hon inte ordet idrott.

Nej,idrottens betydelse framhöll och värdesatte inte inte statsministern. Han som tidigare visat engagemang vid stora idrottsevenemang. Foto: Anders Wiklund / TT

För RF måste dagen ha varit en kalldusch. Nu är idrotten flyttad från socialdepartementet där idrotten genom folkhälsofrågorna har en betydande intäkts och besparingspotential till kulturen där man bara är en kostnad.

Borde ha en bra bild av idrotten

Jag har aldrig träffat henne men har förstått att hon är klok nog att hålla på världens bästa hockeylag, dvs Luleå Hockey, och att hon har suttit ordförande i fritid och kulturnämnd i Härnösand, där hon också är respekterad av oppositionen. Har man suttit ordförande i en fritids och kulturnämnd så har man ganska handfast en bild av idrottens förtjänster och problem.

Det vi vet med säkerhet från de perioder där idrotten har legat under kulturen är att kulturen spöat idrotten i anslagslotteriet i 90 fall av 100.

Det vi också vet på väg mot en lågkonjunktur är att det inte finns utrymme för alla reformer som regeringen och dess stödhjul vill göra. Stefan Löfven måste leverera väldigt mycket av 73 punkts programmet i Januariöverenskommelsen för att kunna sitta kvar. Det är illavarslande för idrottsrörelser.

Frågan är hur det otänkbara kunde ske. Dvs att idrotten som gör mest för folkhälsa i vårt land inte platsar i socialdepartementet utan degraderas till en fritidssysselsättning. Hur kan vår statsminister efter fyra år på jobbet ha missat betydelsen Idrottsrörelsen som största folkrörelse utgör. Vem har missat att lära honom det?

Idrotten fortfarande back

Vi har under det senaste decenniet sett hur andra delar av civilsamhället och kulturen fått allt större resurser medan idrotten fortfarande ligger back efter att S tog bort den lägre arbetsgivaravgiften för de under 26 för fyra år sedan.

När regeringen i punkt 42 lovar att från 2020 skall man sluta ge bidrag till organisationer som förordar barnäktenskap, könsstympning och andra lagbrott finns det anledning att bli förbannad. Jag har ingen aning vem som kom på den lysande idén att ge den typen av organisationer statsbidrag men att de skall fortsätta under 2019 för att nya riktlinjer skall kunna skapas är en skandal i sig.

I den bidragskulturen förpassas idrotten till ett departement där kulturen står för 80 procent av prioriteringar och intresse och 90 procent av fördelning av medel. Bort från det departement där idrotten kan leverera tiotalet miljarder i besparingar för äldrevård, sjukförsäkring och sjukvård. 

Detta i en tid när svenskarnas konditionsnivå halverats, när ungdomar rör sig mindre än någonsin med allt vad det innebär av risker för en kommande explosion av vällevnadssjukdomar.

Det är ett bekymmer

Jag har som sagt var inte träffat Amanda Lind men i dagens regeringsförklaring fanns som sagt var inte några idrottspolitiska råd.

Det bekymrar mig.

Om regeringen gjort den här förändringen utan att fråga idrotten blir jag upprörd, har man frågat idrotten blir jag än mer upprörd.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen