Så gynnas kultur jämfört med idrott
Tjuvarnas marknad - det är min första tanke när jag läser det här på SR kultur.
Två frågor uppstår automatiskt när man tagit de 300 miljoner (100 miljoner per år i tre år) och delat de med 20.000 barn och unga som kommit till någon form av kulturaktivitet. Ger man 1000 kronor per barn för att besöka den lokala kulturskolan kostar det 20 miljoner. Här har man då lagt 15.000 kronor i rekryteringskostnad per barn för att få fler att komma till kulturen.

Första frågan är hur chefen för SR Kultur kan ansvara för en publicering av det här slaget utan att ifrågasätta det orimliga i slöseriet med skattepengar. Mitt antagande är att han trots sitt uppdrag som han glömt om kritisk granskning och opartiskhet liksom sina underlydande har grundåsikten att kultur är så fint att det är fysiskt omöjligt att slösa med skattemedel på kultur.
Efterfrågan kontra utbud
Min andra tanke är att jag bedömer att rekryteringskostnaden för varje nytt barn som börjar idrotta ligger på max 100 kronor. Dvs 300 Miljoner är så mycket pengar att vi inte har barn nog i vårt land för detta.
Den stora skillnaden mellan den kultur som får ca 33 miljarder och den idrott som får 12 miljarder totalt är att idrotten till stor del är ideell.
Den är styrd av efterfrågan. I klartext - , inga barn och ungdomar som vill idrotta, då blir det heller ingen idrott.
Kulturen är styrd av utbudet. Det viktiga är att försörja kulturarbetare, helt oavsett om det finns någon som vill lyssna, läsa, se deras prestation. Undantaget är bibliotekens arbete för att få fler barn att älska att läsa
300 miljoner och vår statliga tvångsradio som enligt uppdraget skall vara objektiv och kritisk har inte ett ord till kritik för att man bränner 15 papp på varje ny unge? Hur är det ens möjligt? Hur skall jag som lyssnar på P1 dagarna i ända kunna lita på SR om de saknar grundläggande matematisk förmåga?
Amanda Lindh borde reagera
Jag har på eget bevåg lanserat nyckeltalen SPK (Svett Per Krona) för idrott och BPK (Bildning Per Krona) för kulturen. I nuläget är de siffror jag har cirka ett till tio, dvs kultur kostar 10 gånger så mycket per utövar/åskådartimme. Ett operabesök per år för mig som medelklass är en större subvention än barnbarnets fotboll under ett år, dvs ca 100 träningar och matcher.
För kulturminister Amanda Lindh borde den här typen av nyheter vara alarmerande. Kulturrådet som myndighet är alltså en ekonomisk katastrof. Med en GD som är uppenbarligen inkompetent. 15 papp per unge i rekryteringskostnad utan att de reagerat är bevis nog.
Ordförande i Riksidrottsförbundet såväl som deras generalsekreterare har i åratal sagt att de inte vill ha en konflikt om stöd med kultur och andra delar av civilsamhället. Det kulturrådet och SR nu påvisat är att de har fel.
15 papp per barn i rekryteringskostnad till kulturen och ingen på den mest överbefolkade redaktion som finns, dvs SR, gör den enkla kalkylen.
Vi har 600.00 ideella ledare, 2 miljoner barn och ungdomar, logiskt sett 4 miljoner föräldrar som skall betala 1000 tals kronor i träningsavgifter, stå i kö för att det saknas hallar, sälja korv och kaffe ideellt tre gånger per år som nu skall lära sig att det finns 15 papp för att deras telning skall skall skriva poesi, oavsett hur mycket barnet hatar det. Hade barnet älskat det hade inte 15.000 kronor behövts.
Vad hade då inte Oscar åstadkommit...
300 miljoner kronor. Lek med summan. Oscar Kotsalainen har byggt Kungsholmen basket från 0 till 1100 medlemmar på 7 år för ett stöd som inte når 300 per medlem. Ideellt icke att förglömma. För 300 miljoner hade han nått hundratusentals medlemmar.
Kulturrådet gav pengarna för att man skulle få barn och ungdomar till kulturen, sen fanns det andra pengar för att de skulle utföra eller uppleva kultur.
300 miljoner och 15 papp per ny kund/utövare är extrem som siffra. Lån och spel kan hamna på 1-5 tusen kronor vilket är högt. Ingen kommersiell aktör om vi bortser försäljning av vapen klarar 15 papp per ny kund/brukare i anskaffningskostnad.
Det är uppenbart att GD såväl som ordförande i kulturrådet borde entledigas. Att först slösa bort 300 miljoner och sedan kommunicera det som en framgång, dvs inte ha någon egen intern revision och avdelning för sunt förnuft är exempellöst.
Kulturradion, hallå!
SRs kulturredaktion som den enligt tanken för PS objektiva kritiskt granskande journalistiska verksamhet har anledning att fundera också. Hur är det ens möjligt att man kan presentera nyheten på det här sättet utan att se skandalen. Är de så förblindade av att finnas i den fina kultursvängen att man tror att uppdraget är att stödja den kultur man borde granska?
Det sitter 600000 ideellt arbetande ledare i våra föreningar. De skall varje år fylla på sina led med en ny årskull ungdomar. I bästa fall finns det några tusenlappar i total budget för rekryteringen.
Att då få se hur kulturen kan lägga 15 000 kronor per ungdom är ett slag i ansiktet.
Det troliga är att kulturen använder alla sina 33 miljarder i bidrag på ungefär samma sätt. Det finns anledning för idrotten att ifrågasätta kulturbidraget.
Mest lästa just nu
Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1 i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”. Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final.
Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar