"Upphetsning blandat med total skräck"
Vilket tillstånd befinner du dig i just nu? Inspirerad? Uttråkad? Peppad? Målinriktad?
Förra våren gjorde jag mitt första solo-fallskärmshopp. Mitt tillstånd då var något sorts upphetsning blandat med total skräck. Skulle jag verkligen hoppa ur ett fullt fungerande flygplan med en stor tygbit som sen skulle rädda mitt liv?

Efter det första hoppet (som tack och lov gick bra) insåg jag att det inte var ett optimalt sinnestillstånd för att kunna hantera situationen om något gick snett. Vad skulle hända om min huvudfallskärm inte vecklade ut sig som den skulle och jag blev tvungen att dra reserven? Skulle jag fixa det i just det sinnestillståndet? Jag vet inte. Däremot vet jag säkert att jag skulle klara det bättre om jag hade ett inre lugn i kombination med ett stort fokus på uppgiften.
En bestämd ritual
Sagt och gjort. Jag gav mig fasiken på att utveckla en ritual som jag gör varje gång jag ska hoppa fallskärm. Efter en del testande fram och tillbaka har min ritual till slut utvecklats till det här:
Med ungefär 1000 höjdmeter (ca 3-4 minuter) kvar tills det är dags att hoppa påbörjar jag min ritual.
• Första steget är att jag gör en snabb koll på min utrustning, kollar handtaget till huvudskärmen, mitt cutt-handtag samt reservhandtag.
• Sen slår jag mig själv för bröstet för att peppa igång mig själv
• Sista steget i processen är att jag lägger båda mina hände över hjärtat och ta några djupa andetag samtidigt som det känns som att jag andas “in i mitt hjärta”
Optimala tillståndet
Efter det är jag redo. Då har jag satt mig i vad jag upplever är mitt optimala tillstånd för att kunna fatta rätt beslut i luften.
Igår eftermiddag föreläste jag på ett stort event för Universum Global och pratade om just det här. Jag pratade om vikten att sätta sig själv i rätt tillstånd för att kunna fatta rätt beslut.
Så vilket tillstånd vill du vara i på det där viktiga mötet, när du hämtar dina barn på dagis eller umgås din bästa vän? För jag kan lova dig att ditt tillstånd kommer påverka allt. Det kommer påverka vilka beslut du fattar för dig själv, hur andra uppfattar dig och hur glad och positiv du känner dig.
Nu kanske du känner att mitt tillstånd är ju mitt tillstånd - det är väl inget jag kan ändra på. Bullshit!
Några enkla knep
Här kommer några enkla knep för att ändra ditt tillstånd på direkten:
• Din hållning och ditt kroppsspråk. Sträck på dit, stå stolt och sätt armarna i sidorna i en riktig power-position.
• Fokus! Vad fokuserar du på? Fokuserar du på problem eller på lösningar? Sånt som gör dig glad eller ledsen?
• Rörelse. Gör några snabba upphopp och två armhävningar.
I fallskärmshoppningen är det liv och död. Om jag inte har rätt tillstånd ökar mina risker att det slutar riktigt illa. Riskerna med just ditt möte är kanske inte lika stora. Men varför chansa? För jag kan garantera dig att du kommer öka dina chanser till att nå dina mål genom att välja rätt tillstånd för rätt situation.
Kör hårt!
Mest lästa just nu
Svenska Friidrottsförbundet och ideella Folkspel växlar upp sitt samarbete.
– Att våra föreningar genom åren tjänat över 269 miljoner på att sälja Folkspels produkter talar väl för sig självt om hur viktig Folkspel är som partner till oss, säger Jan Larsson, marknadschef på Svenska Friidrottsförbundet.
Degerfors kommun vill sälja klassiska Stora Valla. Det chockartade beskedet nådde klubben plötsligt på måndagen, en och en halv vecka innan allsvenska premiären.
-Vi är chockade över att det kommer utan någon dialog, säger klubbchef Lars Weman. På sin hemsida skriver Degerfors:
"Vänsterpartiet och Moderaterna i Degerfors kommun harkommit överens om att försöka sälja Stora Valla. Beskedet kom som en chock för föreningens styrelse och personal, som inte delgivits planerna eller deltagit i någon form av dialog rörande en försäljning".
Utgången av fredagskvällens match mot världsfyran Belgien på ett fullsatt Friends och resultatet av lördagens förbundsmöte påverkar svensk fotboll i synnerligen hög grad.
Det är 24 ödestimmar - när fredagens spelare och lördagens delegater ska bli vinnare – eller förlorare. Så mycket står på spel under dessa ödestimmar.
A-landslagets vinnarkaraktär och varumärke ska präglas, förbundets och cntralkansliets prägel ska förnyas. Såväl spelare som delegater har ett stort ansvar inför utvecklingen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Förre statsministern Fredrik Reinfeldt, som kandiderar för att bli ordförande i Svenska Fotbollförbundet, kunde på måndagen räkna in 18 tunga röster.
Det största distriktet, Stockholm, har vid årsmöte beslutat att stödja valberedningens förslag, det vill säga Fredrik Reinfeldt, som har föreslagits av allsvenska BP.
-Vi har tidigt sagt att vi stödjer valberedningen i den här processen, något som bekräftades vid vårt årsmöte.
Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering.
– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).
Under ishockeyns SM-slutspel, ångestkvalet mellan Brynäs och Malmö samt hockeyallsvenskans play off kan lagens supporters vakna upp med programmet ”Hockeymorgon” måndag-fredag 8.00-9,00.
1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext, - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.
Skriv kommentar