"Upphetsning blandat med total skräck"

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Vilket tillstånd befinner du dig i just nu? Inspirerad? Uttråkad? Peppad? Målinriktad? 

Förra våren gjorde jag mitt första solo-fallskärmshopp. Mitt tillstånd då var något sorts upphetsning blandat med total skräck. Skulle jag verkligen hoppa ur ett fullt fungerande flygplan med en stor tygbit som sen skulle rädda mitt liv? 

Att se det möjliga i det omöjliga, skriver Aron Anderson

Efter det första hoppet (som tack och lov gick bra) insåg jag att det inte var ett optimalt sinnestillstånd för att kunna hantera situationen om något gick snett. Vad skulle hända om min huvudfallskärm inte vecklade ut sig som den skulle och jag blev tvungen att dra reserven? Skulle jag fixa det i just det sinnestillståndet? Jag vet inte. Däremot vet jag säkert att jag skulle klara det bättre om jag hade ett inre lugn i kombination med ett stort fokus på uppgiften. 

En bestämd ritual

Sagt och gjort. Jag gav mig fasiken på att utveckla en ritual som jag gör varje gång jag ska hoppa fallskärm. Efter en del testande fram och tillbaka har min ritual till slut utvecklats till det här: 

Med ungefär 1000 höjdmeter (ca 3-4 minuter) kvar tills det är dags att hoppa påbörjar jag min ritual. 

Första steget är att jag gör en snabb koll på min utrustning, kollar handtaget till huvudskärmen, mitt cutt-handtag samt reservhandtag. 

Sen slår jag mig själv för bröstet för att peppa igång mig själv 

Sista steget i processen är att jag lägger båda mina hände över hjärtat och ta några djupa andetag samtidigt som det känns som att jag andas “in i mitt hjärta” 

Optimala tillståndet

Efter det är jag redo. Då har jag satt mig i vad jag upplever är mitt optimala tillstånd för att kunna fatta rätt beslut i luften. 

Igår eftermiddag föreläste jag på ett stort event för Universum Global och pratade om just det här. Jag pratade om vikten att sätta sig själv i rätt tillstånd för att kunna fatta rätt beslut. 

Så vilket tillstånd vill du vara i på det där viktiga mötet, när du hämtar dina barn på dagis eller umgås din bästa vän? För jag kan lova dig att ditt tillstånd kommer påverka allt. Det kommer påverka vilka beslut du fattar för dig själv, hur andra uppfattar dig och hur glad och positiv du känner dig. 

Nu kanske du känner att mitt tillstånd är ju mitt tillstånd - det är väl inget jag kan ändra på. Bullshit! 

Några enkla knep

Här kommer några enkla knep för att ändra ditt tillstånd på direkten: 

Din hållning och ditt kroppsspråk. Sträck på dit, stå stolt och sätt armarna i sidorna i en riktig power-position. 

Fokus! Vad fokuserar du på? Fokuserar du på problem eller på lösningar? Sånt som gör dig glad eller ledsen? 

Rörelse. Gör några snabba upphopp och två armhävningar. 

I fallskärmshoppningen är det liv och död. Om jag inte har rätt tillstånd ökar mina risker att det slutar riktigt illa. Riskerna med just ditt möte är kanske inte lika stora. Men varför chansa? För jag kan garantera dig att du kommer öka dina chanser till att nå dina mål genom att välja rätt tillstånd för rätt situation. 

Kör hårt! 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet  noterade  55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.

Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar.  Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord.  iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen