IOK ”åker snålskjuts” på samhället
Socialdemokraterna ger Internationella Olympiska Kommittén (IOK) rätt till en skattefri gräddfil. Det är IOK och SOK som tar intäkterna och låter andra ta riskerna.

Socialdemokraterna pekar ut de som”åker snålskjuts på det samhälle vi gemensamt byggt upp”. Socialdemokraterna premierar precis det som man högtidligt på 1:a maj deklarerar inte borde vara tillåtet. Tvärtemot alla vackra ord om ”moral och rättvisa”.
IOK betalar ingen skatt
IOK har sin hemvist i Schweiz där man är skattebefriade. IOK:s vinst, när allt var betalt, för åren 2013-2016 var USD 712 miljoner. Man slipper alltså betala en skatt på ca 1,5 miljarder kronor för år 2016. Signifikativt betalade IOK sin president T Bach kr 2,3 miljoner i traktamente, fri bostad mm samt Bachs skatter på ca 1 miljon i Schweiz år 2016.
För 4-årsperioden 2013-16 tjänade IOK kr 30 miljarder när kostnaderna för ett vinter- respektive sommar-OS var betalt. Skattefritt.
Intäkterna är möjliga därför att länderna, städerna och skattebetalarna står för kostnader och riskerna.
Kraven på ändrade skatteregler kända redan 2017
IOK kräver också undantag från skatteregler i Sverige för alla inblandade från IOK. Det om i första hand kan bli aktuellt är inkomstskatt, moms och tjänstebeskattning samt källskatt för utländska arbetstagare. Görs skatteavdrag ska IOK och arrangören SOK kompenseras. Regeringen har inte analyserat dessa problem. Några handlingar finns inte hos Regeringskansliet. Professor Johan Lindholm ifrågasätter statens möjligheter och rätt att pga OS ändra en mängd lagar. Läs: https://www.svd.se/bor-staten-verkligen-garantera-vinter-os
Jämför också den olympiska rörelsens skattefrihet med att klubbarna i Allsvenskan i fotboll och Superettan som levererade in enbart i direkta skatter 493 miljoner till Skatteverket 2018.
Provisioner till IOK och SOK
IOK och Sveriges Olympiska Kommitté ska dessutom ha en provision på ca 1 miljard kronor från intäkterna OS 2026
Statsminister Löfven och finansminister Andersson verkar inte förstå innebörden i det där om att ”alla ska göra rätt för sig” (Aftonbladet 1/5)
I april beslöt Regeringen att garantera den yttre säkerheten för ett OS 2026. Utan att veta kostnaderna. Regeringskansliet har meddelat att det inte finns några kostnadskalkyler. Inga medel är avsatta. Ekonomin ska Polisen själva lösa år 2026. Polisens Nationella operativa avdelningen har meddelat att inte heller de har några kostnadsberäkningar.
Ingen kan idag säga hur mycket detta kommer att kosta. Men vi vet att säkerheten i Turin 2006 kostade kr 10,1 miljarder, i Vancouver kr 8,6 miljarder och i London 2012 kr 14 miljarder.
Det är rimligt att antaga att ”yttre säkerheten” som Regeringen nu garanterat kommer att kosta minst ca 7,0 miljarder. Varje svensk, mellan18-64 år som arbetar, dvs 4,8 miljoner invånare (SCB) ska betala kr 1 460 för säkerheten i OS 2026. Allt för att IOK skattefritt ska tjäna miljarder.
Men ingen vet. Terrorhotet kan vara ännu större 2026 och OS blir då ett djupt svart ekonomiskt hål. Inte undra på att polischefen i Göteborg blev minst sagt orolig för hur Polisen ska kunna bekämpa både den grova brottsligheten och ”vardagsbrottsligheten”. Av 17 000 bostadsinbrott 2018 klarades 510 st upp dvs 3 procent.
Det finns ingen kostnadsberäkning
Helt säkert hade vi vanliga medborgare haft större nytta av att 7 miljarder lades på brottsbekämpning istället för ett antal VM förklätt till OS.
Som medborgare är det helt omöjligt att förstå att regeringen inte har en kostnadsberäkning som underlag när man accepterar att bekosta säkerheten för OS 2026. Är det så här en Regeringen hanterar statens finanser? Det är helt enkelt oansvarigt.
Regeringen har inte heller fått några garantier om att SOK själva betalar underskottet. SOK:s budget är redan från början underbalanserad med 500 miljoner. Vem betalar räkningarna när pengarna tagit slut mitt under OS? Avbryter man OS då?
Men, statsminister Löfven och finansminister Andersson, tack för alla vackra ord om ett rättvisare Europa där alla gör rätt för sig med undantag av olympiska rörelsen.
Idrottsminister Lind har ju sagt att OS kommer ge oss ”inspiration för rörelse” samtidigt som 1 700 barn står i en hopplös operationskö till Karolinska sjukhuset. Samtidigt som 2 000 individer förlorat sin rätt till personlig assistans. Rör på er!
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.


























































Skriv kommentar