Tåget mot det okända

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Malmö FF ockuperade varenda vagn och tog tåget vidare ut till Europa. Laget från kroatiska Zagreb får fundera vidare på hur man återstartar ett Lokomotiva som helt tappade ångan på Malmö stadion.

Och kanske blir det den sista resan för ett svenskt lag med målet att nå Europafotbollens stora kassakistor i - i varje fall i andraklasskupé.

Nästa år är det tredje klass som gäller.

MFF är även i år Sveriges hoppiEuropa-fotbollen. Insatsen mot Lokomotiva imponerde och nu öppnas möjligheterna. MFF kan kanske fylla på kassaskrinet.

Det blir som förr: förstaklasspassagerarna vill inte beblanda sig med pöbeln och UEFA har fallit för påtryckningarna och gör om hela Europaspelet till nästa år.

Man uppfunnit något som är lika charmlöst som det låter: Europa Conference League. Inte alls så attraktivt. Bara en chans för de sämre bemedlade att försöka bli bäst bland de sämsta.

Bara de femton högst rankade ligorna i Europa får i fortsättningen kvalplatser till Europa League. Allsvenskan klassas just nu som nummer 21 av vår världsdels alla fotbollsligor. Alla vet ju - genom landslagets EM- och VM-spel - att det finns mycket bättre fotbollsspelare än så med svenskt medborgarskap men de spelar dessvärre i klubbar långt från det allsvenska folkhemmet. 

Och för att ge Allsvenskan en högre status hade det krävts att flera klubbar än Malmö FF satsade seriöst på internationell representation. 

Ett gammalt ånglok

Under andra halvan av det här decenniet är det bara Malmö FF som förmått att sätta sig i någorlunda respekt ute i Europa. Det har gett både mångmiljonvinster, status och ett gott anseende. Nu är Malmöklubben åter ensam klubb kvar. Det lär dock inte bli lätt att via spanska Granada gå vidare till gruppspelet. 

Även om insatsen mot Lokomotiva Zagreb var helt prickfri, imponerande i sin aggressivitet och konsekvent genomförd taktik. Detta måste sägas även om lokomotivet var i det närmaste helt strömlöst och stönade fram som ett gammalt ånglok på 1800-talet. Eller stod kvar i lokstallarna i väntan på renovering. 

De europeiska klubblagsturneringarna omsätter i dag cirka 37 miljarder. Storklubbarna regerar och sätter press på UEFA. På Lennart Johanssons tid som bas ville de löpa linan ut och bilda eget, helt utesluta andra- och tredjeklassarens klubbar. 

Lennart var en elitist han också, precis som sin efterträdare på den svenska fotbollens presidentstol, men han hade också en demokratisk syn på rättvisa och ville behålla klubbmästerskap i UEFA:s regi och med stora pengar som spillde ner på mindre länder och klubbar, de som vanligtvis erbjuder hyllor med lågprisspelare till de med köpkraft. 

Blir bara ”fickpengar”

Han fick dem att inse att det i längden tjänade också klubbar som Barcelona, Real Madrid, Manchesterklubbarna, Bayern München, Juventus, Milan och de andra i adelskalendern.

I fortsättningen har bara de allsvenska vinnarna chansen (liten förstås) att nå en position där miljonpotterna skall delas ut. Champions League-kval och vid misslyckande där en andra chans i Europa League. Tvåan, trean och svenska cupens vinnare får rikta in sig på Europa Conference League, det som blir europafotbollens division tre.

Med få (om ens några) riktigt intressanta lag, svårare att få storpublik och att få dansa med de stora elefanterna. Det verkar heller inte som att Champions League-klubbarna är särskilt intresserade av att dela med sig för att också ekonomiskt gynna ”trean”. 

Den ekonomiska lösningen är inte helt klar ännu men inte mycket talar för annat än att det bara blir ”fickpengar” att slåss om för de svenska lag som hamnar närmast efter de allsvenska vinnarna.

Ger inga bragdmedaljer

Med 32 lag i vardera Champions- Europa och Conference League kommer hela 96 klubbar att delta i det europeiska cupspelet som därmed blir rejält urvattnat. Visst, några fler klubbar och länder får chansen att leka lite i periferin, men glansen och glamouren förunnas långtifrån alla. Och att vinna Europa Conference League är knappast något som ger bragdmedaljer.

Frågetecknen har - trots allsvensk serieledning med hygglig marginal - varit många kring Malmö FF:s agerande i år och nye tränaren Jon Dahl Thomassons val av spelare.

Faoud Bachirou, nyttig mittfältare, såldes för ynka 7 miljoner till Nottingham Forest. Det är obegripligt att en sådan spelare säljs för en så liten summa till en Premier League-klubb - MFF:s besegrare i den beramade Europacupfinalen 1979 för övrigt.

Felix Beijmo som visade sig helt otillräcklig under förra året i MFF har köpts tillbaka från Werder Bremen där han inte fick spela (uthyrd till Greuther Fürth där han bara spelat fem matcher).  Varför?

Marcus Antonsson, en garanterat farlig straffområdesspelare, har inte fått de chanser han förtjänat i mitt tycke. 

MFF gjorde allt rätt

Nu är det svårt att kritisera Thomasson efter den totala utspelningen av Lokomotiva Zagreb. Visst, kroaterna var mer än lovligt geistlösa och idéfattiga i den här matchen, de släppte MFF-arna vind för våg. Men med detta sagt; jag har sällan sett ett svenskt lag så överlägset i en internationell match. Kroatien är trots allt en erkänt begåvad fotbollsnation och det här var landets representant. MFF-arna gjorde allt rätt, alla spelare var bra, aggressiviteten enorm, passningsskickligheten, rörligheten, viljan att hela tiden gå framåt trots 3-0 i halvtid imponerande. Underhållande och effektivt, snygga mål.

De som ersatte normalt sett självklara spelare som Rasmus Bengtsson (snart tillbaka efter skada), Anders Christiansen och Ola Toivonen gjorde det rakt, enkelt och självklart så att ingen skulle trott annat än att detta var en förstauppställning.

Nu fortsätter allsvenskan. Om Malmö går till verket med samma inställning som mot Zagreb har inget svenskt lag en chans. Men, som ni vet; allsvenskan har sin egen svårförklarliga dramaturgi, särskilt accentuerad detta märkliga år, och därför kan varken Häcken, Elfsborg eller Norrköping avskrivas ännu.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).

- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.

En entusiast och eldsjäl i samma person. Och han snackar inte bara utan får saker och ting gjorda. En Lars Månsson skulle det finnas lite varstans, då blev mycket uträttat. Han har svarat för ett enastående arbete i  Arvika. 

Lars har förverkligat idén om ”Arenan” och den blir nu till modell för varenda kommun i Sverige. Så bra är det bakomvarandet tänket och nyttan med skapelsen.

Han är SHL-ishockeyns högst avlönade svenske spelare.  Skatteverkets siffror  avslöjar att Färjestads forward Marcus ”Lilliz” Nilsson, 33, år, redovisade en taxerad inkomst på 3 279 800 kr, taxeringsåret 2022. 

Santidigt sprider sig en osäkerhetsfaktor bland SHL-klubbarna och allmänt inom idrotten. Våldsutvecklingen i samhället påverkar alla och risken för attentat har ökat.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.

Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.

Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.

Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel  tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett  ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos  27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska  erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.

Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar. 

– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne. 

Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen  och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute  i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen