Ombyggnad kräver tid och tålamod
Förlust mot Norge. En gång i tiden ansågs det så hemskt och svårsmält att regeringen helt enkel på 1920-talet införde det ekonomiska stöd till idrotten som alltjämt finns.
Det var en skam, tydligt uttalad av höga politiker dessutom, att förlora till Norge. Nu har det hänt.

Norge har ett bra fotbollslandslag just nu, förmodligen det bästa sedan den envetne och extreme maoisten och ”stövelknekten”, Egil Drillo Olsen på 90-talet lyckades kvala in Norge till VM-slutspel för första gången 1994, med uppföljning 1998. Då med en extrem långsparkarfotboll där parollen löd: ”Om vi inte skapar en målchans på tre passningar är det lika bra att ge bort bollen till motståndarna och försöka vinna tillbaka den så nära deras mål som möjlig.”
Dit vill Sverige komma
Det var inte vackert men det var lika överrumplande som Malmös och IFK Göteborgs fotboll decennier tidigare när Bob Houghton, Roy Hodgson och Sven Göran Eriksson höll på.
Idag ser vi drag av denna fotboll också ute i de stora fotbollsnationerna, både i klubblag och landslag; försvarsspel över hela planen, anfallsspel av alla.
Det är dit Sverige vill komma nu när förbundskaptenen Janne Andersson gör sitt omtalade ”omtag”. Det är någonting mitt mellan revolution och förnyelse. Den borde ha gjorts tidigare, i varje fall i ett första steg. Det borde inte varit så konstigt.
Att förändra (speciellt det offensiva spelet) så att landslagskostymen sitter som gjuten på de nya, offensiva spelarna; Alexander Isak, Dejan Kulusevski, Anthony Elanga och för all del också på veteranen Emil Forsberg. Kort sagt; att låta spelarna agera som i sina klubblag. Det borde inte vara en allt svår operation.
1-2 mot Norge som har sin superstjärna Erling Braut Haaland som till skillnad från de nytända svenska anfallarena gör mål i varenda match. Det borde väl i varje fall varit en oavgjord match men domarna hade sin bästa dag och inte de svenska avslutarna heller.
Nödvändig förändring
Den svenska landslagsledningens nya syn på hur fotboll 2022 bör spelas för att vara konkurrenskraftig är, som sagt, senkommen men nödvändig. Det håller inte att låta forwards jaga livet ur sig över hela planen och sedan kräva att de skall ha ork och visa skärpa när matcher skall avgöras.
Svenska landslag brukar ha sin styrka i offervilliga mittfältare och bombsäkra backar men har just nu problemet att den offensiva satsningen blir riskabel med bristerna i det defensiva spelet.
Skador och återbud har gett Janne Andersson stora problem just i själva omställningsprocessen till en ny spelidé. Det hade krävts ett mittfält med starka defensiva pjäser och ett fullt ordinarie mittbackspar som städade upp efter slarv och borttappade bollar, sådant skräp som alltid blir över när chanstagare inspireras att spela lite friare efter sin egen repertoar.
Förrådet av mittbackar har fått bottenskrapas på bekostnad av trygghet och stabilitet men här kommer mycket att rättas till i ett längre perspektiv när ”återbudarna” kommer tillbaka.
Jag är mer orolig för att det blivit för stark övervikt av offensiva pjäser också på mittfältet där man verkligen märker - först när han är borta - vilket hästjobb Albin Ekdahl alltid har gjort där. I landslagets nya modell blir behovet av starka, destruktiva pjäser på mitten ännu större.
Jag är inte säker på att Mattias Svanberg och Jens Cajuste har de rätta instrumenten för att bära den tunga bördan. Svanbergs hela fotbollspersona har jag alltid gillat sedan jag såg honom första gången i internationella matcher med MFF:s juniorlag - d v s samma motståndare som A-laget hade i Champions League-slutspelen - men han är (och borde utnyttjas som) en mera offensiv pjäs och Cajuste verkar aldrig riktigt hitta sin roll och har en slarvtendens som oroar.
Svårbedömt ”omtag”
Andersson har ju sagt att försvarsspelet inte skall ändras, så med tanke på det och att de mest framåtlutade spelarna skall få agera i sina invanda klubbroller borde operationen inte bara lyckas utan också med konsekvensen att patienten kan gå.
Synd att Pontus Jansson inte ville spela längre i blågult - han har rätt i att han fick för få chanser - och att Filip Helander blev skadad och att dessutom Marcus Danielsson tackade nej och Victor Nilsson-Lindelöf blev för sliten.
Den stabila stommen skulle funnits där, det hade gjort operationen enklare. Synd också att MFF.s nyttigaste spelare, Oscar Lewicki drabbats så hårt av återkommande skador. Helt frisk och i toppslag hade han varit en idealisk ”igel” på mittfältet i Albin Ekdahls frånvaro.
Så Janne Anderssons ”omtag” blir lite extra svårt att bedöma och analysera under rådande omständigheter. Men med detta sagt; fortsätt Andersson, kör på med mera kreativitet och större utrymme för individualisterna att blomma.
Det finns ingen återvändo nu när fotbollens utveckling rusar på. Det gäller att hänga med nu när Danmark har sitt bästa landslag sedan 80-talet och Norge imponerar med nya, starka individuella profiler.
Danskarna kom till semifinal i EM och är nu enda nordiska lag i höstens VM-slutspel i Qatar. Kasper Hjulman tycks ha hittat den idealiska kombinationen mellan kollektiv samhandling (bra norskt ord) och individuell frihet och och leder just nu det nordiska tåget mot den europeiska toppen.
Det är dit Sverige vill nå, steg har tagits, brister uppenbarats. Ett spännande projekt som inte får falla på att det just nu ser lite för klent ut bland arbetshästarna i stallet.
Mest lästa just nu
Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).
- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.
Med en begränsad budget på 18 miljoner kr har Stockholms Golfklubb lyckats ta hem priset för världens bästa banrestaurering 2022 på Golf Inc Summit i Kalifornien.
Klubbchefen Jonas Widegren och banarkitekten Christian Lundin fick varma applåder när de gick upp på scenen inför 300 beslutsfattare i golfvärlden häromdagen. Många förvånades över klubbens begränsade budget för restaureringen.
I Sverige finns det närmare en halv miljon golfspelare.En majoritet av dem lär ha gjort samma sak i helgen - tillbringat timmar framför tv:n trots stundtals härligt väder. SVT serverade direktbilder från södra Spanien och uppgörelsen mellan Europa och USA i Solheim Cup.Tre dagar med ca sju timmar varje dag innebar att det inte var lätt att slita sig. Det blev också en riktig kamp mellan världens bästa damer på den soldränkta banan några mil från Gibraltar - med fem svenskor i huvudroller.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.
Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.
Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.
Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos 27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.
Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar.
– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne.
Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen
Skriv kommentar