Slutsnackat, nu får det vara nog!

Fotbolls-Sverige behöver se det som händer. Fotbolls-Sverige behöver se den här enskilda situationen och göra det med kraft.
Manifestera för Helsingborg, för Paul Myllenberg. För den allsvenska fotbollens trovärdighet – och på sikt fortsatta styrka.
Får inte vara tysta
Fotbolls-Sverige kan inte bara tyst se på när nu Helsingborgs klubbdirektör lever under hot och polisbeskydd.
Det har hänt tidigare i så många andra klubbar och nu händer det igen. Allsvenska ledare som vågar stå upp tystas genom hot!
Skälen till den här svåra situationen för Myllenberg lär vara hur Helsingborg har agerat efter den svarta söndagen där en supporter fick sätta livet till i ett attentat och hur HIF därefter svarat med hårdare tag genom ett manifest och hur åskådare ska tvingas skriva på personliga kontrakt för att få tillträde till Olympia. Lägg därtill maskeringsförbud samt förbud mot pyroteknik.
Situationen eskalerade ytterligare när HIF inte tackade sina fans efter cupsemifinalen mot MFF. De reagerade och protesterade efter att en bollkalle ska ha utsatts för hot.
Han får skulden
Myllenberg fick skulden för att spelarna inte tackade fansen.
Bilden av svensk fotboll svärtas allt mer. Dödsfallet i den allsvenska premiären är ett trauma som kommer att ta lång tid att bli av med.
Frågan är om den händelsen kan bromsa en våldsam utveckling. Klart är i alla fall att fler och fler makthavare inom svensk fotboll känner oro.
MFF:s vd Håkan Jeppsson medgav efter derbyt att intresset för allsvenskan kan vara på väg att vika. Han är bekymrad för sponsorernas intresse.
Helsingborgs ordförande Claes Ohlsson erkänner att folk börjar känna rädsla för att gå på Olympia. HIF är en av få svenska klubbar som har agerat på ett större och mer omfattande vis mot huliganproblematiken. HIF tar nu ansvar efter händelserna, inte bara i ord, utan också i handling.
Hatet finns där fortfarande
Nu går en en del av initiativen säkerligen att diskutera. Däremot måste alla, spelare och ledare i alla klubbar i allsvenskan, ställa sig bakom och se den ambition HIF visar. Stödja insatserna och protesterna, helt enkelt.
Sedan hade HIF sannolikt kunnat agera smidigare och mer lyhört. Men värdegrunden i HIF:s och Myllenbergs agerande är rätt. HIF vill med bestämdhet komma åt huliganproblemet.
Många håller inte med om problemens omfattning. Men sorgen som följde på den nattsvarta premiären var djup. Och hatet finns där fortfarande med full kraft.
Ständigt skyddad
I dag har Paul Myllenberg blivit Helsingborgs ansikte utåt mot den många gånger organiserade fotbollsbrottsligheten. Han lever under hot och något som kan ses som livvaktsbeskydd.
Därfär att han och HIF har vågat göra det få svenska klubbar vågar göra – ta striden! Till skillnad mot flertalet av klubbarna som inte har mod därför att det kostar och i vetskap om hur väldigt lite man är skyddad i bräckliga allsvenska organisationer.
HIF-arna har visat civilkurage och tar striden för ett tryggare läktarklimat och för en säkrare tillvaro för åskådare. För ett sundare samhälle.
Helsingborgs fans vill sannolikt bli mer involverade. Om det har varit någon dialog mellan parterna, HIF och fansen, vet jag inte, men att hota någon som vill agera för en klubbs bästa och återskapa en trygghet, är ju totalt fel väg.
Och vi övriga, då?
Nu frågar man sig hur övriga Fotbolls-Sverige reagerar på hoten mot Myllenberg? Och politikerna?
Ska det här sluta med att ännu en stark svensk klubbledare tvingas bort på grund av hot?
Händer det igen kommer vi ha ännu färre som vågar sätta gränser i framtiden. Och hur agerar klubbarna och SEF, vad diskuterar de just nu, vilka motåtgärder vill de sätta in?
Men alldeles oavsett är det orimligt; att som HIF och Myllenberg tvingas gå igenom det här? Att leva med någonting som kan tolkas som mordhot – för att man vill göra det som är rätt.
Allsvenskan i fara
Den allsvenska produkten i fara. När åskådare och företag som investerar i allsvenska klubbar har fått nog så är det för sent.
Vi måste visa var vi står någonstans när människor vill stå upp för vad som är rätt, och mot vad som är fel.
Jag tar det igen. En människa dog i den där premiären. Drygt en månad senare tvingas en högt uppsatt allsvensk ledare leva med mordhot för att han vill bidra till ett tryggare åskådarklimat.
Det får ju inte ske till vår tystnad.
Vi i media. Fans. Publiken. Klubbarna. Alla.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja























































Lelle Writer (inte verifierad)
tors, 2014-05-15 08:01
1. Allsvenska ledarna är för svaga
Inbilla dig inte att de andra klubbarna kommer att ställa upp för HIF. Tyvärr är integritet och solidaritet bristvara i dagens samhälle. Dessutom är man skräckslagen för att stöta sig med fansen, trots att de idag är en ekonomisk belastning för klubbarna. Heder åt HIF och Myllenberg och Jansson som vågar stå uppAnki (inte verifierad)
tors, 2014-05-15 09:54
2. Blir nog inget stöd tyvärr...
Ett tydligt stöd mot pyroteknik hade ju varit att MFF hade valt att inte tacka sina fans efter derbyt - där de hade bengaler tända i princip HELA andra halvlek. AIK visade ju inte heller något stöd med de banderoller som visades upp i samband med den matchen... Nä, tyvärr verkar det som att andra lag väljer att hålla låg profil och tillåta huliganismen!Mathias (inte verifierad)
tors, 2014-05-15 12:43
3. Pyroteknik
Pyroteknik är inte huliganism. Sluta blanda ihop begreppen.Anna (inte verifierad)
tors, 2014-05-15 13:20
4. Var har du siffrorna på att
Var har du siffrorna på att fans är en ekonomisk belastning? Vilka fans syftar du på? De som ser 30/30 matcher i allsvenskan på plats. De som står i klacken och bidrar till den stämning som gör att allsvenskan är värd att se på, eftersom själva fotbollen inte är mycket att hurra för? Jag förstår inte riktigt var du fått din "fakta" ifrån och det du skriver tyder tyvärr bara på okunnighet. Var så snäll och läs på och sen är du välkommen till Tele2 Arena den 21/5 där du kommer att få se på riktig läktarkultur, stämning och fans som sjunger sina halsar hesa för att hjälpa sina lag framåt. Eller sätter fördomarna stopp för det? Till krönikören kan även tilläggas att det är otroligt osmakligt av Myllenberg och Hifs ledning att dra nytta av tragedin för att föra fram sina åsikter om hur fotbollen ska styras. Hans åsikter om läktarkulturen kan inte heller stödjas utav något annat land som gott exempel. AIK och DIF har förstått hur viktiga de mest inbitna supportrarna är för sina klubbar, det är dags för er att komma in i verkligheten, besöka våra arenor och förstå att det inte ser ut som media målar upp det.Mikael (inte verifierad)
tors, 2014-05-15 14:12
5. Skrämmande dåligt
Ja du, Ola Gustavsson, det här var ju inte det bästa som skrivits direkt. Tycker att det är synd att du inte tar ett steg tillbaka och utgår ifrån en mer faktabaserad och nyanserad bild. Du skriver exempelvis följande: "Om det har varit någon dialog mellan parterna, HIF och fansen, vet jag inte". Du tycker inte det kan vara en poäng med att ta reda på det innan du sätter dig i någon slags PK-trans och börjar skriva? Jag tror att ingen (eller väldigt få) bestrider att våld och fotboll hör ihop. Men jag tycker det är skrämmande när de som ska utgå ifrån fakta och nyansera debatten, det vill säga du själv i egenskap av "media", totalt borrar ner huvudet i sanden. Det blir kontraproduktivt och är inte starten till en lösning. Föreslår att du (och alla andra) tittar på följande intervju med Clifford Stott, en ledande forskare inom området: https://diftv.solidtango.com/video/clifford Återkom sedan med en ny krönika.Martin (inte verifierad)
tors, 2014-05-15 15:34
6. Det är självklart helt
Det är självklart helt förkastligt med hot och om det nu är så att han blivit hotad är det självklart inget annat än förkastligt. Något som ändå är värt att understryka i sammanhanget är att Myllenberg själv knappast är någon större förebild. Vid ett flertal tillfällen efter tragedin i Helsingborg har han agerat på ett sätt som han borde insett skulle provocera det stora flertalet medlemmar i föreningen. Framförallt har det så kallade kontraktet väckt starka reaktioner och med så många år han har inom fotbollen och föreningslivet borde han ha insett att det skulle ha varit bäst att se om idén hade någon förankring hos medlemmarna innan någonting annat gjordes. Paul Myllenberg inser inte vad begreppet föreningsdemokrati innebär för fem öre och han är en direkt fara för svensk fotboll.Lelle Writer (inte verifierad)
tors, 2014-05-15 23:11
7. Ekonomisk belastning ?
Hej Anna ! Uppgifterna tar jag naturligtvis från klubbarnas bokslut. Antar att du är Djurgårdare eftersom du hänvisar till matchen 21/5. Letade reda på DIF:s bokslut och kontaktade deras kansli. Säkerhetskostnaderna för 2013 var ca 9 mkr, inräknat polisnotan (5 mkr). Intäkter från klacksektionen mellan 2 och 3 mkr. De säger också att biljettförsäljningen till Halmstads matchen och derbyt dog efter Helsingborgshändelsen. Sen kan man spekulera i om sponsorerna blir fler eller färre, när sådant händer. Vad tror du ? Notera att jag tycker att klacken är ett mycket positivt inslag, och jag vet att 98% är justa. Hatamentaliteten måste dock bort, och det kan endast ske genom självsanering, och lite självkritik. Men att klacken är en ekonomisk belastning för klubbarna idag är ingen åsikt. Det är ett faktum.jalle (inte verifierad)
fre, 2014-05-16 13:18
8. fotbollsvåld
En grundbult inom all idrott borde vara respekt, respekt för idrotten, respekt för motståndare, respekt för publik och domare. Inom fotbollen, på planen på alla nivåer förekommer respektlöst beteende, det förstärks och filmas vilket egentligen är ett respektlöst fusk för att skaffa sig fördelar. Tror vi verkligen att vi ska få publik7fans att bete sig på ett juste och respektfullt sätt när idolerna på planen beter sig som dom gör? Jag vill se, ett respektfullt beteende planen, hårdare straff för fusk, filmningar, respektlösa miner och gester mot domare. Jalle