”Spel om pengar är för vuxna”

Vår artikel i DI handlar inte om idrottens finansiering. Den handlar om en tjänst som barn bör ha ett absolut minimum med att göra fram till dess att de är mogna att hantera konsekvenserna av spel om pengar.
Strider mot EU-rätten
I Sverige anser vi att den åldern är 18 eller – för svenska kasinon – 20 år. Normalt råder konsensus kring detta. Och det är en gängse uppfattning i stora delar av världen.
Sverige har, liksom många andra länder, ett förbud som innebär att det inte är tillåtet att främja (t.ex. göra reklam för) ett utom landet anordnat lotteri (38 § lotterilagen). Högsta domstolen har däremot mycket riktigt förklarat att kriminaliseringen av detta förbud strider mot EU-rätten (54 § lotterilagen) eftersom den som främjar ett utom landet lotteri kan få en strängare påföljd än den som främjar ett inom landet anordnat lotteri utan tillstånd.
Det pågår för övrigt en utredning som har till uppgift att stänga denna lucka i lagstiftningen. Främjandeförbudet i sig har dock aldrig underkänts av någon domstol. Reklam för utländska spelbolag kan därför, åtminstone teoretiskt, fortfarande bli föremål för administrativa ingripanden.
Barn användes som reklampelare
Det ingår fortsatt i Lotteriinspektionens – och mina – tjänsteuppgifter att utöva tillsyn och ingripa enligt lotterilagens bestämmelser, alldeles oavsett vad Dan Persson har för uppfattning om detta.
Allvarligast är dock att Dan Persson missar – eller väljer att blunda för – huvudpoängen med debattartikeln.
Vårt huvudsyfte med inlägget var att betona att spel om pengar är något för vuxna. Det som gjorde oss upprörda var inte det faktum att barn kunde se spelreklam, den finns på många ställen, utan att barn användes som ”reklampelare”.
Barn ska hållas borta
Vi menar att barn ska hållas borta från denna typ av inblandning i spelrelaterad reklam och det alldeles oavsett vilket spelbolag det handlar om.
Politiken måste avgöra utfallet av en framtida spelreglering. Jag är dock helt övertygad om att en kommande spelreglering inte kommer att göra målgruppen barn mer accepterad som budbärare för spelbolags strategier i samverkan med evenemangsarrangörer. Det vore, för att travestera Dan Persson, korkat.
Att detta skulle utgöra någon form av religiös modell får stå för Dan Persson. Om han på grund av denna inställning anser mig ha fåniga åsikter är något som jag kan leva med.
Mest lästa just nu
Det är svängdörrar hos Allsvenskans etta, Mjällby. Spelare kommer och går i en strid ström och pengarna flödar. Klubben har nyligen gjort sin största satsning någonsin i spelartruppen med värvningen av 21-årige dansken Jeppe Kjær från norska FK Bodø/Glimt. Han kostade 10 miljoner. Det är bara tre veckor sedan som klubben sålde sin framgångsrike mittfältare, Nicklas Röjkjaer, till danska FC Nordsjälland, som innebar en betydande ekonomisk affär för Mjällby. Affären uppges ha gett 18 miljoner till Mjällby.
Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.
I samband med att Strawberry Arena har ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
Efter 18 NHL-säsonger är Nicklas "hemma" igen Efter 18 säsongers spel i NHL är Nicklas Bäckström, 38 år i november klar för spel i moderklubben Brynäs. Han spelade sin senaste NHL-match med Washington Capitals hösten 2023, men har sedan haft stora höftproblem och har efter flera operationer inte spelat sedan dess.
I ett uttalande på Brynäs hemsida skriver Bäckström:
-Nu kör vi, jag har alltid känt att jag någon gång skulle vilja representera Brynäs igen. Jag har länge haft en stor drivkraft att få återvända. Efter att kört rehab och vart borta från spel i nästan två år så känner jag mig nu väldigt laddad och full av energi,.