Tre förslag på efterträdare
Det har i svensk tennis funnits en övertro på näringslivshöjdares betydelse i förbundsledningen. Så förhoppningsvis inte längre.
Varför? Jo, se här:
• SAS-Janne” Carlzon satt som ordförande 1999-2006. Kostnaderna skenade iväg och förbundet gjorde under sex år en förlust på 11 miljoner kronor. Krisen var akut och förbundet sålde i panik ATP-turneringen Swedish Open för 6 miljoner kronor vilket var långt under marknadsvärdet. Fyra anställda fick sparken och två internationella turneringar ställdes in.
• Öresunds VD Stefan Dahlbo tog över ordförandeklubban 2007 och tre år senare riktades allvarliga brottsmisstankar mot honom för inblandning i HQ Bankhärvan. Att Dahlbo trots det satt kvar som förbundsordförande skadade tennisens trovärdighet.Tidigare i år väcktes åtal mot Dahlbo för grovt svindleri och grovt bokföringsbrott.
Förändra ledningsmodellen
Naturligt diskvalificeras inte näringslivstoppar genom detta men exemplen med Carlzon och Dahlbo ger i alla fall grund för viss skepsis.
Dahlbo avgår på årsmötet i Uppsala om en månad och valberedningen håller som bäst på att förankra en kandidat i de sju regionerna. Det är nämligen i dessa som makten finns medan landets klubbar tappat inflytandet de hade innan regionaliseringen genomfördes.
Jag tycker att tiden är inne för svensk tennis att förändra sin ledningsmodell, att ha en heltidsarbetande ordförande (som då ersätter generalsekreteraren) istället för en ideellt arbetande ordförande. Fördelen är bland annat att ordföranden då har sin vardag i idrotten vilket till exempel ger bättre förutsättningar att lägga upp en optimal strategi i styrelsearbetet.
Har inte ens diskuterat
Men nej, valberedningen har inte ens lyft frågan om en heltidsarbetande ordförande och därför blir mina förhoppningar inför kommande mandatperiod av annat slag.
Det utan tvekan mest viktiga är att Svenska tennisförbundet får en ordförande som återvinner förtroendet för svensk tennis och skapar förutsättningar för sponsorintäkter. Exemplen med Carlzon och Dahlbo visar att höga positioner i näringslivet inte per automatik fungerar som dörröppnare.
Det som krävs är hårt och idogt arbete. Ska låta vara osagt om Ulf Dahlström har slitit med sponsorfrågan under sina tre år som generalsekreterare men konstaterar att det saknas resultat som styrker att så skulle ha varit fallet.
Förbundet – som mer än halverat sina sponsorintäkter sedan 2007 – förlorar nästa år huvudsponsorn SEB. Där försvinner 70 procent av sponsorintäkterna som då blir 1.9 miljoner kronor.
Ingen blir väl förvånad om Dahlström snart är borta ur bilden.
De skulle göra nytta
Blir så fallet rekryterar förbundet förhoppningsvis någon från denna trio:
Thomas Wallén, grundare av PR Event, tidigare turneringsdirektör för SkiStar Swedish Open och nu ansvarig för Lagarderés golfsatsning (där Nordea Masters ingår).
Marcus Norman, generalsekreterare i Svenska bandyförbundet. Marcus bror Magnus driver den privata tennisakademin Good to Great och rent teoretiskt finns risk för intressekonflikter. Men Marcus är så proffsig och har så stark integritet att faran inte ska överdrivas.
Nina Wennerström, turneringsdirektör för Collector Swedish Open, tidigare agent (för bland andra Grigor Dimitrov och Robin Söderling) på Octagon. Nu agent i eget bolag.
Mest lästa just nu
Wimt har gjort entré! Inget konstigt om ni inte har en aning om vad som avses i dag. Men i morgon och inför en framtid är planerna mycket ambitiösa.
Det är en platttform, en community, en media-app, ja, kalla det vad ni vill, men det är ett high tech-projekt – och på ren svenska kan vi benämna det som en jättelik fanclub eller supportrarnas hemvist/samlingsplats.
Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.
8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!
Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV. Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.
Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats.
Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Mats N (inte verifierad)
tors, 2015-03-26 18:30
1. Rätt & Fel
Din rubrik på din egen blogg är rätt men ditt resonemang här håller inte. Inte bara styrelseordföranden har jagats med "näringslivserfarenhet". Styrelseledamöter från näringslivet har också testats för att tillföra kontakter och i slutändan kosing men utfallet är undermåligt, minst sagt. Så, varför inte tillsätta en styrelse som kan tennis och är genuint intresserade och erfarna samt etablerade i tennisen? görs saker rätt med bra värderingar i botten vinner styrelsen förtroendet internt i tennissverige, det saknas idag. Senare kan verksamheten sälja sig själv!? Dina tre namnförslag kommenterar jag så här; Thomas Wallén - rätt på många sätt men vill till att börja med sannolikt inte och framförallt inte så länge han har Lagardéres bästa för ögonen. Skulle ev också bli mycket frustrerad i ankdammen och sakna förståelse för föreningslivets villkor? Marcus Norman - som GS ja, men inte som ordförande? Nina Wennerström - Saknar helt förståelsen för klubbarbete och tror att money talks i all lägen?PeterH (inte verifierad)
tors, 2015-03-26 21:53
2. Varför skall en
Varför skall en "näringslivshöjdare" lyckas dra in fler sponsorpengar och utveckla svensk tennis bara för att hon/han har ett stort kontaktnät. Nu när vi inte har några världsstjärnor som gör att företag inte vill samarbeta med större insatser, måste tennisen satsa på att "slita skosulor" och skaffa många fler sponsorer som lägger lite mindre pengar. Det skulle vara mycket enkelt för en duktig säljare med idrottsbakgrund (gärna med tennisbakgrund), att under ett år lyckas hitta 100 företag som är villiga att lägga 50.000:- var för ett litet attraktivt tennispaket (sponsoravtal). Varför inte 1 säljare i de tre största regionerna och 1 säljare för de övriga regionerna, så har Svensk Tennis plötsligt fått in 20 miljoner på bara ett år. Sedan om några år när Elias, Rebecca eller någon annan spelare tagit sig till de främsta, kommer många av de befintliga sponsoravtalen att bytas ut till avtal med större insatser. Nu har vi löst intäkterna inom närmaste framtiden. Vem som skall leda själva verksamheten är en annan fråga, men självklart skall det i alla fall inte vara någon "näringslivshöjdare"Suzanne Sandler (inte verifierad)
sön, 2015-03-29 17:03
3. Styrelse med mångfaldskompetens
StyrelseAkademien verkar för att professionalisera styrelsearbete i alla organisationer som styrs av en styrelse, dvs även idrottsföreningar. Vi har genom åren sett att inte bara föreningar utan även företag har en förkärlek till att rekrytera kändisar oavsett de är från näringslivet, kulturen eller idrotten. Man hoppas och tror att kändisarna genom deras nätverk och starka varumärken ska underlätta kapitalanskaffning och öppna alla fina dörrar. Många blir besvikna. Rekrytera istället professionellt (är inte samma sak som dyrt) och sätt upp ett önskescenario, ett sk dreamteam, av styrelseledamöter men inte med önskenamn utan med behov av kompetens. Vad vill vi i vår förening uppnå de närmaste 3-5 åren och vilken kompetens behöver vi på den resan? Vilka andra nätverk och organisationer vill vi vilja samverka närmare med (gifta in oss). Hur får vi förnyelse i organisationen, nya medlemmar, ekonomisk framgång? Hur mycket behöver vi lägga på omvärldsbevakning och är vi digitala nog? En professionell styrelse är inte detsamma som en samling styrelseproffs eller kända profiler. Det har jag och många med mig lärt oss den hårda vägen. Och därför finns StyrelseAkademiens Kandidatbank. För att kunna hjälpa alla organisationer att hitta rätt ledamöter. Oavsett vad man heter eller hur gammal man är eller om man är man eller kvinna. Bara att man vill leverera resultat och jobba i ett framgångsrikt styrelseteam.Hinc Robur et securitas (inte verifierad)
tis, 2015-03-31 17:50
4. Ordförande och GS?
Systemet där en högste tjänsteman också blir sin egen chef i form av ordförande finns vad jag vet bara i SOK. Där är det starkt ifrågasatt. En ordförande leder en styrelse, och en GS leder kansliet och den operativa verksamheten. Undvik i stället antalet JA-sägare i styrelsen.Jonas A (inte verifierad)
ons, 2015-04-01 18:20
5. Fördelarna överväger
Valberedningen har föreslagit Thomas Wallén som ny ordförande. Ett utmärkt val! Men för att Walléns styrkor ska komma bäst till sin rätt krävs att svensk tennis förändrar sin ledningsmodell. Visst går det att hitta exempel där en heltidsarbetande ordförande ifrågasätts men i detta fall skulle svensk tennis ha mycket att vinna på att överge modellen med en ideellt arbetande ordförande och en generalsekreterare. http://arnesen-tennis.blogspot.com