Från båtar, bilar till event

Vasaloppet var tidigt ute med att etablera evenemanget och varumärket Vasaloppet i Kina (2003). Nu följer 40-årsfirande Gothia Cup i samma fotspår: går på export österut.
Det är åttamiljonersstaden Shenyang i nordöstra Kina som redan i augusti nästa år kommer att arrangera det första Gothia Cup China.
Avgörande resa till USA
Om detta berättade Mr Gothia Cup, Dennis Andersson, på ett mästerligt sätt på ett frukostseminarium vi arrangerade på SF-biografen Saga i centrala Stockholm i början av veckan – som en del av hela storyn om Gothia Cup inklusive kampanjen Sweat for Water som vann utmärkelserna Årets mest kreativa lösning och Årets samhällsengagemang i Gyllene Hjulet-galan 2014.
Visste du exempelvis att Gothia Cup var nära konkurs efter bara några år? Dennis och hans stab satsade allt på ett kort och skickade den unge Hisinge-grabben med minimala språkkunskaper i engelska till USA för att få fotbollslag (soccer) att komma till Sverige.
Ett möte i Chicago med generalkonsul Arne Thorén, f d New York-korrespondent för Expressen och senare Sveriges Radio, ledde av en slump till McDonald´s huvudkontor som i sin tur ledde Dennis Andersson tillbaka till Sverige och mannen som introducerade McDonalds i Sverige 1973: Paul Lederhausen. Han tog över stafettpinnen och gick in som huvudsponsor till en summa som säkerställde Gothia Cups fortsatta utveckling.
Resten är historia.
Omsätter 65 miljoner
Gothia Cup är världens största ungdomsturnering i fotboll sedan flera år tillbaka. I år deltog 1 754 lag från 74 nationer - totalt spelades 4 425 matcher. Drygt 1 000 matcher streamades på Gothia Cups hemsida, som haft 31 miljoner sidvisningar i år.
Gothia Cup omsätter i dag 65 miljoner kronor och visar en vinst på cirka åtta. Hälften går in i Gothia Cup Foundation och används bland annat till byggande av skolor i Afrika och en fond där mindre bemedlade lag kan söka bidrag för att ha råd med deltagaravgiften.
Detta fantastiska arbete tror jag få känner till…
Resterande hälft går till BK Häcken som äger och driver Gothia Cup. Allsvenska BK Häcken använder pengarna främst till att utveckla ungdomssektionen.
Alla framgång och alla pengar till trots, Gothia Cup vilar fortfarande på samma värdegrund som vid starten 1975: att skapa en mötesplats för ungdomar världen över som vill träffa nya vänner från andra kulturer med hjälp av kärleken till fotbollen.
Just det faktum att Dennis & co hållit fast vid värdegrunden, och fortsätter driva turneringen med stort hjärta och socialt patos, är enligt mitt synsätt en av de främsta framgångsfaktorerna.
Ett samhälle för döva
Att det är den rätta vägen för att lyckas fick jag bevis på under min resa till EUBEA, European Best Event Award, i spanska Sevilla, helgen som gick. Just hjärta och CSR stod i fokus. Bland vinnarna fanns Samsung med kampanjen Hearing Hands och vann sju priser – bland annat med hjälp av en hjärteknipande film om ett samhälle som ställt om för att fungera för döva. Jag, och många med mig, fällde en tår av tacksamhet till en av världens största producenter av TV-apparater.
Fällde en tår gjorde också en stor del av de cirka 100 journalister som bevakade Gothia Cups presskonferens i Kina nyligen. Efter att den dryga fem minuter långa reklamfilmen om Gothia Cup – med den egna Gothia Cup-hymnen – räckte en journalist upp handen och frågade med darr på rösten:
“Mr Dennis, is it realy true that this will come to China…?”
Mr Gothia Cup log och svarade samlat på sin bästa Göteborgs-engelska:
“Yes, if You play Your Cards right.”
Nu gäller det att “Mr Dennis” är nöjd när han synar korten, Kina!
Mest lästa just nu
Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).
- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.
En entusiast och eldsjäl i samma person. Och han snackar inte bara utan får saker och ting gjorda. En Lars Månsson skulle det finnas lite varstans, då blev mycket uträttat. Han har svarat för ett enastående arbete i Arvika.
Lars har förverkligat idén om ”Arenan” och den blir nu till modell för varenda kommun i Sverige. Så bra är det bakomvarandet tänket och nyttan med skapelsen.
Han är SHL-ishockeyns högst avlönade svenske spelare. Skatteverkets siffror avslöjar att Färjestads forward Marcus ”Lilliz” Nilsson, 33, år, redovisade en taxerad inkomst på 3 279 800 kr, taxeringsåret 2022.
Santidigt sprider sig en osäkerhetsfaktor bland SHL-klubbarna och allmänt inom idrotten. Våldsutvecklingen i samhället påverkar alla och risken för attentat har ökat.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.
Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.
Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.
Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos 27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.
Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar.
– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne.
Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen