Sarah var det självklara valet

Det var väl alldeles självklart - med all respekt för Charlotte Kalla - att Sarah skulle tilldelas årets upplaga av Bragdmedaljen.
Sedan Svenska Dagbladet senast delade ut medaljen, för ett år sedan alltså, har Sjöström simmat kortbane-VM i Doha men framförallt simmarnas största mästerskap, långbane-VM i Kazan och vunnit fem guld, nio medaljer totalt.
Fullkomligt enastående
Det är en fullkomligt enastående prestation i en sport som faktiskt, till skillnad från skidåkningen som annars brukar gynnas över hövan i bragdresonemanget, är världsomspännande.
Den svenska simmarhistorien är sannerligen inte dålig med namn som Gunnar Larsson, Bengt Baron, Pär Arvidsson, Anders Holmertz, Therese Alshammar m fl, men ingen svensk simmare har tidigare vunnit två guld på ett och samma VM. Hon satte dessutom världsrekord två gånger om.
Två gånger tidigare har Sarahs namn nämnts på fullt allvar i diskussionerna om bragdguldet, båda gångerna har utmärkelsen frusit inne, bildligt talat. Fruset vatten har alltid gynnats framför flytande, Helena Jonsson (skidskytte) och Johan Olsson (femmilen) gick före.
Så den här gången var det helt på sin plats att Charlotte Kalla fick duscha av sig besvikelsen i en sjöström.
En speciell sorts människor
Alltsedan genombrottet med EM-guld redan som 14-åring har Sarah Sjöström imponerat med sin seriositet, sin glädje, sin enorma träningsdisciplin och sin förmåga - ja, förutom i London-OS 2012 då - att pricka in säsongens snabbaste lopp när det gällt som mest.
Det är ju en alldeles speciell sorts människor som ägnar sig åt den entoniga meditation som kallas simträning. Jag tvingade mig upp några morgnar för ett antal år sedan för att följa simmarnas träning och det är i sanning ett burdust sätt att väcka kroppen med en halvmils simning halv sex på morgonen.
Med undantag för de okristligt tidiga morgonpassen kan man väl dra likhetstecken mellan simning och längdskidåkning; framgång i dessa sporter kräver extremt grymma träningsdoser.
Men om man nu skall jämföra två världsmästarinnor med varandra, Sjöström och Kalla, så måste ju konkurrensen, sportens utbredning och vidd jämföras. Här är skidåkningen chanslös. Den tenderar väl dessvärre mer och mer att bli en nordisk angelägenhet igen.
Som en hygglig fotbollsspelare...
Zlatan Ibrahimovic och U21-landslaget har nämns i förhandsdiskussionen. Med all respekt - fotboll är ju det jag älskar mest - men juniorlag brukar inte (skall inte) belönas på den här nivån (EM dessutom) och Zlatan, nej två kvalmål till EM räcker inte. Världen är alltjämt större än Europa, även om många vill läsa kartan och historien på lite annat sätt, och Sarah Sjöström är just nu bäst utan konkurrens.
Jag hoppas att hon inte bara vinner denna ärofyllda medalj utan också får uppleva pekuniär uppskattning. Det är på tiden att en stjärna av den digniteten i en sport som simning flyttas upp i nivå med de bäst betalda.
Det har inte varit så, är ännu inte riktigt så att simstjärnorna därvidlag kan jämföras med t ex friidrott eller skidåkning. Sponsorskontrakten har visserligen trillat in på senare år, efter VM-gulden och världsrekorden i Kazan tog det ytterligare fart, men, som hennes manager Daniel Wessfeldt säger, hon tjänar ännu inte lika bra som en hygglig fotbollsspelare. Stjärnorna är hon förstås inte i närheten av. Att världens bästa Sarah skulle tjäna mindre pengar på sin begåvning än en allsvensk högerback i fotboll kan jag inte riktigt förlika mig med.
Hon ska digna av guld
Simningen har haft det svårt. Om det berott på att de varit svårsålda därför att deras kroppar döljs av vatten eller vad det är som gjort sporten mindre attraktiv. I många andra länder - Australien, Holland, Tyskland för att nämna några - har simmare nått ofantlig status med därav följande rikedom.
Jag minns efter Moskva-OS 1980 där Bengt Baron och Pär Arvidsson från Finspång vann olympiskt guld men bara för att finna, att inte ens den då för tiden mest anlitade lotsen in i de djupaste kassavalven - advokaten Björn Wagnsson i Katrineholm - lyckades omsätta OS-gulden i pengar. Det var ändå i en tid när näringslivet och idrotten ingick alltfler äktenskap, när Ingemar Stenmark och Björn Borg hade tagits om hand av Mark McCormack i USA och när också 56-or som Thomas Wassberg, Linda Haglund och Frank Andersson kunde surfa lite på vågen.
Simmarstjärnorna hade det svårt, har haft det kärvt sedan dess och inte legat i närheten av skidåkarna vare sig det gällt längd- eller alpint.
Om inget oförutsett inträffar kommer Sarah nästa år att åka till OS i Rio med de största guldförväntningarna på sig av alla i den svenska truppen. Om det är något jag skulle kunna tänka mig att t o m be till Gud för, så skulle det vara att Sarah också fick vinna ett OS-guld. Det är trots allt det som är själva kröningen av en OS-drottning. Konkurrensen densamma som på VM men en så oändligt mycket mera komplex och komplicerad tävling med all den uppståndelse och det mediafokus som ett OS för med sig.
Jag ville se henne med Bragdguldet, jag vill se henne med OS-guldet kring halsen, jag vill att hon skall bli rik och oberoende och lycklig och härlig i hela sitt liv.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Sju av tio svenskar följde vinter-OS via SvT. De siffrorna kom redan för en vecka sedan. Nu visar Discoverys siffror också rekordnivåer. Bakom siffrorna ligger valet av idrotter då kanalerna delade på TV-rättigheterna från OS.
TV4/HBO Max fick tillgång till skidskyttet och SvT tog enligt ett tidigt önskemål hand om längdskidor. Beroende på att OS nådde så hög popularitet kan bolagen redovisa höga tittarantal. S idbevakningen skedde i första hand i SvT medan curling, och skidskytte lockade många tittare till TV4.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































