Perfekt final på säsongen

På lördag startar finalserien i SHL mellan Skellefteå och Frölunda. De är de bästa lagen från grundserien och det är bäddat för en rafflande kamp i bäst av sju matcher.
SM-finalen i hockey är en klassiker. Första finalen spelades 1922. IK Göta-Hammarby IF 6-0. Fram till mitten av 60-talet dominerade klubbar från Stockholmsregionen. Förutom de första finallagen var det AIK, Djurgården och Södertälje. Sedan kom övriga landet igång. Inte minst genom Brynäs dominans under 70-talet.
Nu ska sägas att det inte alltid avgjorts via en ren final. Genom åren har SM-vinnarna ibland korats genom serieform. Men sedan 1975 har det varit en final i bäst av tre eller fem. Under senare år är det bäst av sju som gäller.
När jag tränade Djurgården gick vi till final mot Södertälje våren 1985 och det blev en femte avgörande match som alltid spelades på neutral plan. I det här fallet föll valet på Norrköping. Södertälje vann...
Skellefteå AIK, nej enbart AIK
Låt oss titta närmare på finallagen. Vi börjar uppe i norr, Skellefteå AIK. Lokalt är det som att svära i kyrkan om du benämner klubben annat än bara som AIK. Det sitter i generna. När Skellefteå möter AIK från Stockholm säger skellefteåborna ”ikväll möter AIK-Solna.”
Skellefteå spelar sin sjätte raka final. Bragdartat! Varav två har slutat med guld. Vi talar om en dominant i svensk hockey de senaste åren. Klubben utmålas som en mönsterklubb, med all rätt. Starka organisatoriskt, allt från vd:n PA Israelsson, sportchefen Lasse Johansson och lagets tre tränare med Hans Wallson i spetsen.
Hela föreningen sprudlar från ungdom till A-laget. Skellefteå har fått ta emot många studiebesök de senaste åren från nyfikna andra klubbar. Inte bara från Sverige, även från övriga Europa. Nyfikenheten är stor om hur Skellefteå arbetar för att ständigt producera spelare och resultat.
Kort sagt, Skellefteå har bildat skola i svensk hockey. Vad som också imponerar är att värvade spelare utvecklas i klubben, det är inte så vanlig i elithockeyn.
Vad ni ska titta på i finalerna är lagets förmåga att spela totalhockey. Hög fart i allt, bra passningar, kreativt anfall men samtidigt ett tätt försvarsspel. Laget släppte in minst mål av alla i grundseriens 52 matcher.
Långsiktigt Frölunda
En annan klassisk klubb i svensk hockey. Vann sitt första SM guld 1965, det senaste 2005 och var även i final året därefter, men förlorade då mot Färjestad. Sedan dess inget finalspel förrän nu.
Frölunda har jobbat långsiktigt de senaste åren. Symboliserades framförallt när klubben satsade stort på en ombyggnad av gamla Frölundaborg till en komplett toppmodern träningsanläggning. Den invigdes 2009 och går under namnet Campus.
”Campus är ovärdelig för oss med alla träningsfaciliteter. Där huserar alla våra elitlag, U16, J18, J20 och A-laget. Det skapar en gemenskap plus att alla lär av varann hela tiden. Även vårt kansli är i Campus. Så vi satsar på spelarutveckling och rekryterar gärna in yngre spelare i A-laget”, framhåller klubbdirektören Christian Lechtaler.
Frölundas spel symboliseras framförallt av puckkontroll, press och kanske inte minst fysik. Det har man kunnat se både i kvartsfinalen mot Djurgården och i semin mot Luleå.
I sista matchen mot Luleå var Frölunda strålande och vann med 8-2. Konserverar göteborgarna den formen är de mina vinnare i finalen
Alla fakta
Det finns mycket fakta och här bevisas ytterligare varför just de här två klubbarna nådde längst. Det är inte annat än logiskt.
Spelarlönebudgetar: Skellefteå på tredje plats i SHL med 43 miljoner. Frölunda sexa med 42 miljoner.
Publiksnitt i grundserien: Frölunda 9 312, bäst i SHL. Skellefteå 5 042.
Bästa målskyttar i grundserien: Ryan Lasch i Frölunda vann poängligan i hela SHL med 15+36=51 poäng. Skellefteås Patrik Zackrisson slutade trea med 15+33=48 poäng.
Bästa plus/minus i grundserien: Patrik Zackrisson Skellefteå +25. Johan Sundström Frölunda +21.
Tabellplaceringar i grundserien: Skellefteå etta, Frölunda tvåa.
Powerplay i grundserien, alltså spel i numerärt överläge: Skellefteå 29,19 procent. Frölunda 27, 71. Det betyder att de var etta och tvåa av alla lag i denna statistik. Åter, åtta lag i final.
Målnoteringar i grundserien: Frölunda sköt flest mål av alla lag under seriens 52 omgångar, 169 mål. Skellefteå släppte in minst, 103.
Spelare att se upp med: Förutom nämnda Lasch, Zackrisson och Sundström. I Frölunda veteranforwarden Joel Lundqvist och backen Lucas Bengtsson. I Skellefteå forwarden Mattias Ritola och backen Niclas Burström.
Coacherna: Frölunda: Roger Rönnberg headcoach. Robban Olsson och Per Johansson. Skellefteå: Hans Wallson headcoach, Bert Robertsson och Stefan Klockare. Alla sex är lite av fräscha yngre ”up-coming coaches.”
Mitt tips: 4-2 i matcher till Frölunda.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.
Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda.
Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.
Fotbollens allsvenska klubbar gör för lite för att motverka våld och ordningsstörningar.
-Många vågar inte ta tag i problemet. Vi har försökt motverka det här, och vi hoppas att arrangören tar ett större ansvar.
Per Engström, sektionschef för polisens nationella operativa avdelning var mycket tydlig i en intervju med Sportspegeln på söndagskvällen.
Vem blir Årets Svenska Kvinna 2025? Kommer SWEA Internationals utmärkelse att gå till en av Sveriges mest internationellt framgångsrika affärskvinnor, en läkare och humanitär hjälparbetare, en hyllad skådespelare och regissör, en generalmajor inom Försvarsmakten, en världsrekord-hållande simmare eller en motorsports-legend?
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Alla friidrottsvänner är att gratulera. Sporten får rekordmycket utrymme i TV, i synnerhet i år, men även framåt. Både Discovery och SVT är angelägna om att bjuda på direktsändningar från galor världen över. SVT har säkrat rättigheter till 2030 - och i ett flerårigt avtal med nyaGrand Slam Track har Warner Bros och därmed Discovery kommit över rättigheter i Europa och Asien och nya Superligan.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.