SHL-finallagen: det du inte visste

Brynäs IF, en gigant i svensk hockey. Klubben bildades 1912. Hockeyn kom in på programmet 1939. Tvåa efter Djurgården i mästerskaps-ligan med 13 SM- guld. Så vi snackar om en klassisk klubb!
Brynäs var mästare nio gånger mellan 1966-1980. Under legendariske tränaren Tommy Sandlin ansågs man vara nästan oslagbara under stora delar av 70-talet. Det vimlade av landslagsspelare. Bröderna Salming, Tord Lundström, Lars-Göran Nilsson, Håkan Wickberg och många fler.
Senaste SM guldet vann Brynäs 2012.
HV 71 ung klubb
Som namnet förpliktigar så bildades HV 71 just året 1971, närmare bestämt den 24 maj. Detta efter en sammanslagning av klubbarna Husqvarna IF och Vätterstads IF.
Som klubb betraktat är alltså HV relativt ung. Men hockeyn har lång historia i Jönköping och Husqvarnaområdet. Första hockeymatchen spelades där redan 1946. Det fanns redan på den tiden en hel del småklubbar kring södra Vättern. Så hockeykultur finns det gott om.
Men det tog inte riktigt fart mot eliten förrän HV 71 bildades 1971. Sammanslagningen har varit hellyckad. Tveklöst den mest lyckade sammanslagningen av två klubbar i hockey-Sverige. Vi har däremot sett många andra sammanslagningar i motsatt riktning.
De drivande i den nya klubben var Denny Eriksson (salig i åminnelse) och Owe Jungåker. De stod för kontinuitet från HV:s bildande. Båda styrde klubben i 30-talet år. En av de mest framträdande hockeyledarna i svensk hockeyhistoria. Tveklöst.
Ishockey i väggarna
SM finalen bjuder på två klubbar med likartade förutsättningar. Långa kulturella hockeygener. Båda klubbarna har liknande kapacitet i sina arenor. Båda liknande siffror i omsättning och spelarbudgetar. Båda är de mest populära företeelserna på orten. Även om de fått en del konkurrens i fotbollens Gefle IF och Jönköpings Södra. Men hockeyn sitter i både väggar och gener.
Sportsligt är det också jämnt. Ganska lika prestanda i grundserien. Det skiljde endast sex poäng till HV:s fördel efter 52 omgångar.
Så utifrån alla dessa jämnheter så tippar jag att det blir det sex eller sju matcher i denna final.
Lindblom mot NHL
HV är stabila. Duktiga i varje lagdel. Inte minst målvakten Linus Söderström. HV har till dags datum i år spelat elva playoffmatcher och vunnit nio.
En som betytt mycket för tryggheten och stabiliteten är Stephan ”Lillis” Lundh, som plockades in i tränartrojkan i våras. En erfaren tränare. Han har bland annat vunnit SM-guld med Djurgården som assisterande coach i början av 90-talet.
Brynäs är mera oförutsägbart. Men i positiv bemärkelse. Deras bäste målskytt Oskar Lindblom är en ung juvel. 52 poäng och 4:a i SHL:s poängliga. Förmodligen i NHL redan nästa säsong.
Statistiskt sett i grundserien var Brynäs bättre än HV i både powerplay och boxplay. Viktiga spelmoment!
Brynäs utan reklam
Noterbart. Brynäs är den enda klubben i SHL som har reklamfria matchställ. Däremot har man ingått ett femårigt avtal med UNICEF. Deras emblem syns på matchtröjan. Brynäs är den första hockeyklubb i världen som samarbetar med UNICEF. Bland fotbollsklubbar ingår bland andra Barcelona och Manchester United.
Utgångspunkten är samhällsnytta. Barns rätt till lek, vila och fritid. Socialt ansvarstagande.
Samarbetet har redan satt avtryck i Gävleområdet.
Brynäs garanterar minst en miljon kronor per år under avtalstiden. Pengarna går till att utveckla UNICEF:s verksamhet till barn.
Lovvärt!
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Nu står det klart att samarbetet mellan Svenska Bandyförbundet och Västerås stad fortsätter. Parterna har kommit överens om att finalerna stannar i Västerås i ytterligare två år. 2027 och 2028 blir det nya finalarrangemang i ABB Arena Syd, Sveriges största inomhusarena för bandy.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar