Ändra DC-reglerna så här!

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Allt pekar på att Davis Cup får nytt utseende nästa år. Internationella tennisförbundets (ITF) styrelse förordar bland annat att singelmatcherna ska kortas från fem till tre set. Med det skulle mycket av den 117-åriga turneringens tjusning gå förlorad. Just dramatiska Davis Cup-matcher som gått till skiljeset kommer högt upp på listan av de mest minnesvärda ögonblicken i tennishistorien.
Foto: AP Photo/Andy Wong

 

Samtidigt är en förändring av nuvarande format med all sannolikhet nödvändig för att de bästa spelarna ska ställa upp oftare än vad som nu är fallet vilket i sin tur är nödvändigt för att turneringen ska behålla sin attraktionskraft bland tennisfans, sponsorer och tv-bolag.

Sistnämnda part välkomnar förstås under alla omständigheter kortare matcher eftersom DC-landskamperna då tidsmässigt blir lättare att planera i tv-tablåerna.

Samtidigt som ITF-styrelsen med sitt stöd till DC-kommitténs förslag till förändringar berättar att man anser att åtgärder måste till för att öka Davis Cups popularitet föreslås också att DC-finalen (liksom också Fed Cup-finalen) ska spelas på neutral ort.

Jag beklagar

Den tankevurpan är av det grövre slaget och det skulle förvåna oerhört om förslaget vinner gehör på årsmötet i Vietnam i augusti då DC-formatet ska spikas. Ta fjolårets final mellan Kroatien och Argentina som exempel. Den lockade storpublik i Zagreb och hade gjort så även i landets övriga städer liksom överallt i Argentina. Men inte någon annanstans.

Som tennisälskare beklagar jag om nuvarande format skrotas vilket lär bli fallet. Det är inte mycket som går upp mot en lång och dramatisk femsetare i DC.

Samtidigt är det bara att konstatera att turneringen inte har samma höga status som förr och att något måste göras. Därför är en förändring ett nödvändigt ont men jag skulle hellre se ett annat upplägg än det ITF-styrelsen förordar. ITF vill att landskamperna även fortsättningsvis ska spelas över tre dagar och att lördagens dubbel precis som nu avgörs i bäst av fem set.

Mitt förslag:

  • Behåll bäst av fem set även i singlarna men spela varje set till fyra istället för till sex game och med tiebreak vid 3-3. Det skulle i och för sig inte korta singlarna fullt lika mycket som med ITF-förslaget men den marginella skillnaden uppvägs av annat. Det skapar en betydligt tydligare dramatik i början av seten eftersom utrymmet att reparera en svag inledning blir mindre. Modellen används bland annat av ett antal klubbar i deras seriespel och kommer i höst att testas i ATP-slutspelet för de bästa spelarna under 22 år.
  • Spela landskamperna under två dagar. Så görs i Fed Cup vilket i och för sig är ännu naturligare eftersom matcherna där spelas i bäst av tre set. Men med kortare matcher skulle det fungera även i DC: två singlar lördag, dubbel (också den i bäst av fem set och först till fyra game) och två singlar söndag.

Visst kan man här invända mot att länder som inte har ett renodlat dubbelpar blir missgynnade men just genom att matcherna kortas är det ändå möjligt för spelare att dubblera.

Minns ni dramatiken?

Davis Cup-historien är fylld av dramatiska och minnesrika femsetsmatcher och det räcker med att ge bara några få exempel från den svenska DC-historien för att förstå vad framtida generationer inte ens kommer vara i närheten av att få uppleva.

  • Jan-Erik Lundqvist hade i 1964 års interzonfinal mot Australien 2-0 i set mot Roy Emerson som vände.
  • 15-årige Björn Borg vände 1972 i sin singeldebut i DC 0-2 i set mot Onny Parun från Nya Zeeland.
  • Efter drygt sex och en halv timmes spel fick Mats Wilander 1982 ge sig mot John McEnroe som i femte set i den femte och avgörande matchen säkrade USA:s kvartsfinal seger.
  • Nicklas Kulti ersatte skadade Stefan Edberg i den femte och avgörande matchen i DC-finalen mot Frankrike 1996. Kulti svarade för en stormatch, hade tre matchbollar men också kramp och föll i femte set mot Arnaud Boetsch. Kulti hade en mycket bra karriär med bland annat Davis Cup-titlar och tre ATP-titlar på meritlistan men hans fantastiska kamp mot Boetsch smäller minst lika högt.
  • Magnus Norman vände 1-2 i set mot Andrea Gaudenzi i 1998 års bortafinal mot Italien. Gaudenzi tvingades på grund av axelskada ge upp vid 6-6 i femte set och Norman visade vägen till den svenska slutsegern. Matchen sändes i SVT, eller ja, delvis i alla fall. Sändningen bröts nämligen då dramatiken var som störst. 

I SVT-huset ansågs det viktigare med Björnes Magasin.

Med det blev också total avsaknad av bollsinne en del av den svenska Davis Cup-historien.

Jonas Arnesen

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.

Det  innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid  den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen. 

Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.